Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Gazze’de Hukuksuzluk: İngiltere ve Batı Neden İsrail’in Suçlarını Destekliyor?

Gazze’de Hukuksuzluk: İngiltere ve Batı Neden İsrail’in Suçlarını Destekliyor?

İsrail’in Gazze’ye yaptığı şey, sivilleri “insan-hayvan” olarak tanımlayıp topluca cezalandırmaktır. Bu bir savaş suçudur: 16 yıl boyunca, günde 24 saat, haftanın 7 günü, yılın 52 haftası. Ancak sözde uluslararası toplumdan hiç kimse bunu fark etmiş gibi görünmüyor. Üstelik uluslar arası savaş kurallarını İsrail’in lehine yeniden yazmanın yolları aranıyor.

Batılı politikacılar, Gazze’deki sivilleri aç bırakan ve yaklaşan İsrail kara işgalinden önce onları yumuşatmak için onları karanlığa sürükleyen İsrail’i desteklemek için sıraya girerken bu noktaya nasıl ulaştığımızı ve bunun geleceğe dair neye işaret ettiğini anlamak önemli.

On yıldan fazla bir süre önce İsrail, Gazze’yi kuşatma yoluyla işgal etmenin kendi yararına olabileceğini anlamaya başladı. Küçük kıyı bölgesini boynundaki bir albatrostan, uluslararası güç politikasının ticari oyununda değerli bir portföye dönüştürmeye başladı.

İsrail ve Batılı müttefikleri için birinci fayda, ikincisinden daha çok tartışılıyor. Doğu Akdeniz kıyısını kucaklayan küçük arazi şeridi, test alanı ve vitrin karışımına dönüştürüldü.

İsrail, Gazze’yi, Batı’da gelişen ulusal güvenlik endüstrileriyle ilişkili her türlü yeni teknolojiyi ve stratejiyi geliştirmek için kullanabilir; zira oradaki yetkililer, bazen popülizm olarak da adlandırılan iç huzursuzluk konusunda giderek daha fazla endişeleniyordu.

Hamas’ın bölgeyi yönetmek üzere seçilmesinin ardından 2007’de İsrail tarafından Gazze’deki 2,3 milyon Filistinliye uygulanan kuşatma, her türlü deneye olanak sağladı .

Nüfus en iyi şekilde nasıl kontrol altına alınabilir? Diyetlerine ve yaşam tarzlarına ne gibi kısıtlamalar getirilebilir? Muhbir ve işbirlikçi ağlar uzaktan nasıl toplanacaktı? Nüfusun tuzağa düşürülmesi ve sürekli bombalanmasının sosyal ve politik ilişkiler üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Ve en önemlisi Gazze sakinleri nasıl baskı altında tutulacak ve bir ayaklanma nasıl önlenecekti?

Bu soruların yanıtları İsrail’in alışveriş portalı aracılığıyla Batılı müttefiklerin kullanımına sunuldu. Mevcut ürünler arasında önleme roket sistemleri, elektronik sensörler, gözetleme sistemleri, dronlar, yüz tanıma, otomatik silah kuleleri ve çok daha fazlası yer alıyordu. Hepsi Gazze’deki gerçek hayattaki durumlarda test edildi.

İsrail’in duruşu, Filistinlilerin geçen hafta sonu bu hapsetme altyapısını paslı bir buldozerle, birkaç yelken kanatla ve kaybedecek hiçbir şeyin olmadığı duygusuyla – en azından birkaç günlüğüne – atlatmayı başarmaları nedeniyle ciddi bir darbe aldı.

İsrail’in, Filistinlileri ezilmiş halde tutacak araçlara hâlâ sahip olduğunu göstermek için kara birlikleriyle Gazze’ye geri dönmesinin nedenlerinden biri de bu.

Toplu cezalandırma

Bu da bizi Gazze’nin hizmet ettiği ikinci amaca getiriyor: Batılı devletler, ülke içinde yaygın huzursuzluk belirtileri karşısında giderek daha fazla cesaretlerini yitirdikçe, uluslararası hukukun kendilerine getirdiği kısıtlamalardan nasıl kaçınabilecekleri konusunda daha dikkatli düşünmeye başladılar.

Bu terim, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından her iki tarafın da savaş hatlarının diğer tarafındaki sivillere satranç tahtasındaki piyonlardan biraz daha fazlası gibi davrandığı, resmileştirilen bir dizi yasayı ifade ediyor.

Uluslararası hukuk taslağını hazırlayanların amacı, Avrupa’da Nazi zulmünün tekrarlanmasını ve İngiltere’nin Dresden gibi Alman şehirlerinin bombalanması veya ABD’nin Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atom bombası atması gibi diğer suçları mantıksız hale getirmekti.

“Gazze bu yasağın ihlalinin en aşikar örneğidir”

Uluslararası hukukun temellerinden biri – Cenevre Sözleşmelerinin merkezinde yer alan – toplu cezalandırmanın yasaklanmasıdır: Yani düşmanın sivil halkına misilleme yaparak liderlerinin ve ordularının eylemlerinin bedelini onlara ödetmenin yasaklanması.

Çok açık ki Gazze bu yasağın en bariz ihlalidir. “Sessiz” zamanlarda bile bir milyonu çocuk olan bu bölge sakinlerinin hareket hakkı gibi en temel özgürlükleri elinden alınıyor; ilaç ve ekipman getirilemediği için uygun sağlık hizmetlerine erişim, içilebilir suya erişim yok; İsrail, Gazze’deki elektrik santralini bombalamaya devam ettiği için günün büyük bölümünde elektrik kullanılamıyor.

İsrail, 1948’de Filistinlileri topraklarından çıkarma ve onları Gazze gibi aşırı kalabalık gettolara hapsetme girişimini reddeden Hamas tarafından yönetildiği için Gazze halkını cezalandırdığı gerçeğini hiçbir zaman dile getirmedi.

İsrail’in Gazze’ye yaptığı şey, toplu cezalandırmanın tam tanımıdır. Bu bir savaş suçudur: 16 yıl boyunca, günde 24 saat, haftanın 7 günü, her yılın 52 haftası. Ancak sözde uluslararası toplumdan hiç kimse bunu fark etmiş gibi görünmüyor.

Savaş kuralları yeniden yazıldı

Ancak İsrail ve Batı için en zor hukuki durum, İsrail’in şu anda yaptığı gibi Gazze’yi bombalaması veya yakında yapacağı gibi asker göndermesidir.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze halkına “Hemen gidin” derken sorunun altını çizdi. Ancak kendisi ve Batılı liderlerin de bildiği gibi, Gazze halkının gidecek, bombalardan kaçacak hiçbir yeri yok. Yani herhangi bir İsrail saldırısı, tanımı gereği sivil nüfusa da yöneliktir. Bu, Dresden yangın bombalamalarının modern eşdeğeridir.

İsrail, kuşatmanın başlamasının ardından 2008 sonlarında Gazze’ye yönelik ilk büyük bombardımanından bu yana bu zorluğun üstesinden gelmek için stratejiler üzerinde çalışıyor.

Başsavcılıktaki bir birim, savaş kurallarını İsrail’in lehine yeniden yazmanın yollarını bulmakla görevlendirildi.

O zamanlar birim, İsrail’in Gazze’deki bir polis mezuniyet törenini havaya uçurarak çok sayıda genç öğrenciyi öldürmesiyle eleştirileceğinden endişe ediyordu. Polis, uluslararası hukuka göre asker değil sivildir ve bu nedenle meşru bir hedef değildir. İsrailli avukatlar ayrıca İsrail’in Gazze’deki sivil idarenin altyapısını oluşturan devlet dairelerini tahrip etmesinden de endişeliydi.

İsrail’in kaygıları artık ilginç görünüyor; bu, uluslararası hukukta kadranı ne kadar değiştirdiğinin bir işareti. Bir süredir Hamas’la bağlantılı olan herkes, ne kadar yüzeysel olursa olsun, sadece İsrail tarafından değil, tüm Batılı hükümetler tarafından meşru bir hedef olarak görülüyor.

“Bir şeyi yeterince uzun süre yaparsanız, dünya onu kabul eder”

Batılı yetkililer, Hamas’a basit bir terör örgütü muamelesi yapma konusunda İsrail’e katıldılar; Hamas’ın aynı zamanda çöp kutularının toplanmasını ve okulların açık tutulmasını sağlamak gibi sıradan görevleri yerine getiren insanlardan oluşan bir hükümet olduğunu da görmezden geldiler. Ya da hukuk fakültesi dekanı Orna Ben-Naftali’nin 2009’da Haaretz gazetesine söylediği gibi:

“Gazze’deki yetişkin erkeklerin çoğunluğunun ve binaların çoğunluğunun meşru hedef olarak görülebileceği bir durum yaratılıyor. Hukuk gerçekten de başaşağı edilmiş durumda.”

O dönemde birimin başında bulunan David Reisner, İsrail’in felsefesini Haaretz’e şöyle açıklıyordu: “Şu anda gördüğümüz şey, uluslararası hukukun revizyonudur. Bir şeyi yeterince uzun süre yaparsanız, dünya bunu kabul edecektir. Uluslararası hukukun tamamı artık bugün yasak olan bir eylemin, yeterli sayıda ülke tarafından uygulanması halinde izin verilebilir hale geleceği fikrine dayanıyor.”

İsrail’in uluslararası hukuku değiştirmeye yönelik müdahalesi onlarca yıl öncesine dayanıyor.

İsrail’in 1981’de Irak’ın yeni kurulan nükleer reaktörüne saldırısının BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanan bir savaş eylemi olduğuna değinen Reisner, şunları söyledi: “İsrail’in suç işlediğine dair bir atmosfer vardı. Bugün herkes bunun önleyici meşru müdafaa olduğunu söylüyor. Uluslararası hukuk ihlallerle ilerler.”

Ekibinin, ABD’li yetkilileri, İsrail’in Filistinlilere boyun eğdirmeye yönelik uluslararası hukuku giderek daha esnek bir şekilde yorumladığı konusunda ikna etmek için 2001 yılında dört kez ABD’ye gittiğini ekledi.

“Eğer o dört uçak (ABD’ye yolculuk) olmasaydı, teröre karşı savaş tezini bugünkü ölçekte geliştirebileceğimizden emin değilim” dedi.

ABD Afganistan ve Irak’ı işgal etmeyi seçtiğinde, savaş kurallarının yeniden tanımlanmasının paha biçilmez olduğu ortaya çıktı.

‘İnsan hayvanlar’

Son yıllarda İsrail uluslararası hukuku “geliştirmeye” devam etti. Bazen bir binanın veya mahallenin yıkılması durumunda birkaç dakika önceden haber verilmesi anlamına gelen “ön uyarı” kavramını uygulamaya koydu. Yaşlılar, çocuklar ve engelliler gibi hâlâ bölgede bulunan savunmasız siviller, zamanında ayrılmadıkları için meşru hedefler olarak yeniden şekillendiriliyor.

Ve kuralları daha da değiştirmek için Gazze’ye yönelik mevcut saldırıyı kullanıyor.

2009 Haaretz makalesi, hukuk yetkililerinin o zamanlar Gazze’den sorumlu askeri komutan olan Yoav Gallant’a yaptığı göndermeleri içeriyor. O, hukuki inceliklere ayıracak vakti olmayan “vahşi bir adam”, “kovboy” olarak tanımlandı.

Gallant artık savunma bakanı ve bu hafta Gazze’de “tam kuşatma” uygulanmasından sorumlu kişi: “Elektrik yok, yiyecek yok, su yok, yakıt yok; her şey kapalı.” Hamas ile Gazze’deki siviller arasındaki ayrımı bulanıklaştıran bir dille Filistinlileri “insan-hayvanlar” olarak tanımladı.

Bu kolektif cezayı bambaşka bir boyuta taşıyor. Uluslararası hukuk açısından bakıldığında, hem retorik hem de esas bakımından soykırım alanına girmektedir. Ancak kadran o kadar değişti ki merkezci Batılı politikacılar bile İsrail’e tezahürat yapıyor; genellikle yasaların çiğnenmesine verdikleri desteği gizlemek için kullandıkları “kısıtlama” veya “orantılılık” çağrılarını bile yapmıyorlar.

İngiltere, İsrail’in uluslararası hukuk kural kitabını yeniden yazmasına yardım etme konusunda öncülük ediyor.

“İngiltere, İsrail’in uluslararası hukuk kural kitabını yeniden yazmasına yardım etme konusunda öncülük ediyor”

İşçi Partisi muhalefetinin lideri ve İngiltere’nin bir sonraki başbakanı olacağı neredeyse kesin olan Keir Starmer’ı dinleyin. Bu hafta, insanlığa karşı suç olan Gazze’nin “tamamen kuşatılmasını” destekledi ve bunu İsrail’in “kendini savunma hakkı” olarak yeniden biçimlendirdi.

Starmer, kişisel olarak ahlaki sonuçlardan muaf görünse de İsrail’in eylemlerinin hukuki sonuçlarını kavramakta başarısız olmadı. İnsan hakları avukatı olarak eğitilmiştir. Onun yaklaşımı, Filistin davasına sempati duymasıyla bilinmeyen gazetecileri bile şaşırtıyor gibi görünüyor. Sky News’ten Kay Burley, Gazze’deki sivillere “hayvan insan “ muamelesi yapılmasına sempati duyup duymadığını sorduğunda Starmer, destekleyecek tek bir söz bulamadı. Bunun yerine doğrudan bir aldatmacaya yöneldi. Hamas’ı, İsrail’in yıllar önce hem fiilen hem de beyanatla gömdüğü bir “barış sürecini” sabote etmekle suçladı.

İşçi Partisi’nin artık İsrail’in işlediği savaş suçlarına göz yumduğunu doğrulayan gölge başsavcı Emily Thornberry de aynı senaryoya sadık kalıyor. BBC’nin Haber Gecesi’nde Gazze’ye giden elektrik ve malzemeyi kesmenin uluslararası hukuka uygun olup olmadığı konusundaki sorulardan kaçındı.

Starmer’ın pozisyonunun selefi Jeremy Corbyn’in pozisyonuyla bu kadar dramatik bir şekilde çelişmesi tesadüf değil. İkincisi, İsrail’in Birleşik Krallık’taki en ateşli destekçileri tarafından kışkırtılan sürekli bir antisemitizm karalama kampanyası nedeniyle görevden alındı.

Starmer bu meselenin yanlış tarafında görülmeye cesaret edemiyor.

İsrailli yetkililerin istediği ve beklediği sonuç da tam olarak buydu.

 

Kaynak: https://www.declassifieduk.org/ 13 Ekim 2023

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir