Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Gençlerdeki saldırganlık, internet bağımlılığıyla ilişkili olabilir

Gençlerdeki saldırganlık, internet bağımlılığıyla ilişkili olabilir

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Tayvanlı araştırmacılar, internet bağımlısı gençlerin, diğer gençlerden daha çok saldırganlığa eğilimli olduğunu tespit ettiler. Amerikalı şiddet uzmanları ise bu tür olası bağıntı kurmaya henüz yanaşmıyorlar.

Tayvanlı araştırmacıların zenginleştirilmiş yeni araştırma sonuçları, internet bağımlısı gençlerin saldırganlık eğilimi daha fazla olduğu için anne-babalar ve öğretmenlerin, gençlerin çevrimiçi alışkanlıklarına daha fazla dikkat ettiklerini bildiriyor.

Virginia Üniversitesi’nde eğitim profesörü Cornell ise çalışma hakkında, “Bir davranışın sonucu, onun başka bir davranışın nedeni olduğunu göstermez.” dese de “araştırmalar, şiddet içerikli video oyunları oynayan kişilerin saldırgan duygu, düşünce ve davranışlara daha yatkın olduklarını gösteriyor” diyerek dikkatli olmak gerektiğini vurguluyor.

İnternet bağımlılığı, ilk tanımlandığı 10 yıllık zaman zarfından beri tartışmalı bir mevzu olmaya devam ediyor. Bazı rehabilitasyon merkezleri, internet bağımlılarını tedavi etmesine rağmen, ruh sağlığı uzmanlarının göz ardı edilemeyecek bir kısmı ise internet bağımlılığının varlığını kabul dahi etmiyor.

Tayvan ’daki Kaohsiung Tıp Üniversitesinden Doktor Chih-Hung Ko liderliğinde yapılan söz konusu araştırmada; 9.405 gence internet etkinlikleri ile davranışları hakkında sorular içeren anketler verildi. Bu arada araştırmanın sonuçları, Gençlik Sağlığı Dergisinde çevrimiçi olarak yayınlandı. Araştırmacılar, genel bir ölçek kullandılar ve söz konusu öğrencilerin yüzde 25 ‘inin, kız öğrencilerin ise yüzde 13 ‘ünün internet bağımlısı olduğunu tespit ettiler. Anket uygulanan 9.405 kişinin yüzde 37 ’sinin internet bağımlısı olduğu, kızların yüzde 13’ünün ve erkeklerin ise yüzde 32’sinin son bir yıl içerisinde başkalarını tehdit etmek ya da zarar vermek gibi saldırgan davranışlar içerisine girdiği tespit edildi.

Yorumda bulunmayan araştırmacılar, şunları söylüyor: Çevrimiçi sohbet, video oyunları oynama ve cinsel içerikli internet siteleri, bir grup içinde kimlik edinme, oyunlarda kazanan veya kahraman olma gibi “olumlu sonuçlara yol açan saldırgan davranışları” gözlemlemek ve deneyimlemek için gençlere fırsatlar sunmaktadır.

Michigan Üniversitesi Psikoloji Profesörü Brad Bushman, söz konusu araştırmada internet bağımlılığının mı yoksa saldırganlığın mı önce geldiği konusunda açık bir sonuca varılamadığını ifade ediyor. Bushman ‘a göre internet kullanmak, daha agresif davranmaya yol açabilir ya da saldırganlık eğilimi olanlar internete daha fazla yönelebilirler. 

Çeviren Mert Küçükvardar

Kaynak: Science Daily Sitesi/Feb 27, 2009

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir