GIPHY’nin En Çok Görüntülenen GIF’leri

2020 tarifi zor bir yıldı. O kadar zordu ki yaşadıklarımızı özetlemek için Oxford sözlüğü dahi bir sözcük belirleyememiş birkaç tanesini listelemişti. Benzeri olmayan 2020’nin 16 kelimelik listesi şöyleydi: Bushfire (Orman yangını), Impeachment (Azletme), Acquittal (Beraat), Coronavirus (Koronavirüs),Covid-19, Lockdown (Tecrit), Social distance (Sosyal mesafe), Reopening (Yeniden açılma), Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir), Cancel Culture (İptal kültürü), BIPOC (siyahi, yerli, renkli insanlar), Mail-In (Posta yolu), Belarusian (Belarus), Moonshot, Superspreader (Süper yayıcı), Net Zero (Net sıfır).

Bu kısa hatırlatmadan sonra, seçtiğimiz GIF’lerin sözcüklerle bağını görelim. GIPHY her gün 10 milyardan fazla içerik sunar ve GIF’ler kültürel eğilimler hakkında ilginç bilgiler sağlar.

GIPHY’nin 2020 yılında en çok görüntülenen GIF’lerinden 10 tanesini sizin için derledik.

  • Red & Howling’den “Teşekkürler” – 1.061.535.526 kez görüntülenmiş.

Tek bir olayın tüm dünyayı ve içindeki herkesi etkilemesi nadirdir ancak bu yıl COVID-19 salgınıyla bu yaşandı. Tıbbi personele ve temel çalışanlara duyulan büyük minnettarlık duygusu da evrenseldi. Bu GIF, sırf geri kalanımızı güvende ve sağlıklı tutmak için gece gündüz aşırı koşullarda çalışan, tüm ön saflardaki görevlilere minnettarlık göstermenin mükemmel bir yolu olmuş.

  • Rain to Me – “I Love You” – 863,826,912 kez görüntülenmiş.

Tüm ilişkilerimizi çevrim içi sürdürürken, her şeyin de “sanal” versiyonu doğal olarak popülerleşti. Böylece, “sanal kucaklaşma” gibi aramalar da arttı. Rain to Me’nin bu GIF’i çok sevimli, tatlı ve rahatlatıcı.

  • Into Action’dan “Bunun Üstesinden Geleceğiz” – 423.529.288 kez görüntülenmiş.

Into Action’ın ekibi 2020’de inanılmaz GIF’ler hazırladı. GIF’lerindeki ve çıkartmalarındaki mesajların çoğu motive ediciydi ve birçok kişiye umut oldu. Özellikle de belirsizlik ve kaygının yönetilemez göründüğü COVID-19’un başlangıcında.

  • Robert E Blackmon’dan “Çöp 2020” – 366.187.487 kez görüntülenmiş.

Kötü şeylerin listesinin hiç bitmediği bir yılda Blackmon, bu GIF’le herkesin içinden geçeni özetlemişti.

  • Jasmine Masters’tan “Over It” – 359.549.504 kez görüntülenmiş.

2020’de hepimiz.

  • William Garratt’tan “Mesafenizi Koruyun” – 340.219.451 kez görüntülenmiş.

Bu günlerde, insanların güvenli ve sağlıklı kalıp mesafelerini korumaları için asla yeterli hatırlatıcıya sahip olamazsınız! Garratt’ın bu mükemmel GIF’i, bu hatırlatıcıyı paylaşmak için harika bir yoldu.

  • GIPHY Originals’dan “Yıkayın!” – 339.442.081 kez görüntülenmiş.

Oldukça açıklayıcı. Ellerini yıka! Ve nemlendirmeyi de unutma. Cildiniz size teşekkür edecek!

  • “Quarantine”, Jason Clarke – 356.125.205 kez görüntülenmiş.

Atıştırmalıklar ve karantina.

  • Takadabear’dan “Video Games” – 357.866.255 kez görüntülenmiş.

Karantinada oyuncular.

  • Shercle’dan “Yeterlisin” – 353.390.971 kez görüntülenmiş.

Bu GIF çok tatlı! Samimi bir şefkat ifadesi. Kötü bir gün geçiren birine göndermek, tam da ihtiyaç duydukları şey olabilir.

 

Hazırlayan: Elif Akçay

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Covid-19 Pandemisinin Psikososyal Etkileri

Tarihsel süreçlere bakıldığında, insanlığın yaşam serüveninde sürekli hastalık ve salgınlara maruz kaldığı görülmektedir. Farklı zaman …

Tiyatronun Dijital Ortama Taşınmasında Pandemi Sürecinin Etkisi

Pandemiyle birlikte yurt içinde ve yurt dışında birçok tiyatro, arşivlerini paylaşıma açtı. Bu deneyim, yakın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir