Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Go şampiyonu, DeepMind’a yenildikten sonra emekli oldu

Go şampiyonu, DeepMind’a yenildikten sonra emekli oldu

Sophos Akademi Sophos Akademi -

36 yaşındaki Lee Se-dol, Yonhap Haber Ajansı’na artık profesyonelce oynamayacağını söyledi çünkü yapay zekanın üstesinden gelmek imkânsız.

Kökeni Çin’e uzanan Go, dünyanın en karmaşık tahta oyunlarından biri olarak kabul edilir. 2016 yılında DeepMind, AlphaGo yapay zekâ sistemiyle Go Şampiyonu Lee Se-dol’ü 4-1 yenmişti. Lee Se-dol emeklilik kararında yapay zekanın rolünü şu cümlelerle aktardı:

“Yapay zekanın Go oyunlarında ilk kez kullanılmasıyla birlikte; olağanüstü çabalarla bir numara olsam bile zirvede olmadığımı fark ettim. Bu alanda birinci olsam bile, mağlup edilemez bir varlık var. ”

DeepMind’in yapay zekâ programları, binlerce profesyonel eşleşmeyi analiz ederek geliştirir, böylece rakibin hamlelerini tahmin edip en etkili stratejiler ve karşı eylemler için hazır olur. Dünyanın en iyi Go oyuncusu olarak kabul edilen Lee, aralık ayında resmen emekli olmadan önce yapay zekâ rakibine karşı son bir maç yapacak: Güney Kore’de geliştirilen ve ülkenin en iyi beş oyuncusunu mağlup eden bir yapay zekâ olan HanDol’a karşı oynayacak. Lee’ye HanDol’a karşı hafif bir handikap verilecek ancak yine de maçın nasıl gideceğinden emin değil.

Lee, Yonhap’a, “İki taş avantajı olsa bile, ilk oyunu HanDol’a kaybedeceğimi hissediyorum.” dedi.

AlphaGo’nun ustalığı, AI teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesine dikkat çekti. DeepMind, AlphaGo’nun Lee’ye karşı oynadığı maçtan bu yana programını daha da geliştirdi. En son, AlphaGo Zero, orijinal AlphaGo’yu üst üste 100 maçta yenmeyi başardı.2017 yılında AlphaGo Zero’yu üreten şirket, bu yeni versiyon ile AlphaGo’nun kapasitesini daha ileri bir noktaya taşıdı.

DeepMind’in yapay zekâ programları, satranç ve Go gibi klasik tahta oyunlarından, rekabetçi video oyunlarına kadar en popüler strateji oyunlarından bazılarında ustalaşmıştır. Geçen ay, DeepMind’in “StarCraft II” yapay zekâ programı AlphaStar, büyük oyuncu rütbesine ulaştı ve tüm oyuncuların %99,8’ini daha iyi yaptı. AlphaStar, farklı oyunlardaki kafa kafaya karşılaşmalarda dünyanın en iyi rakiplerinden bazılarını da yendi.

Yapay zekanın insan oyunculara üstünlüğü kaçınılmaz olarak görülmekle birlikte, bu programlar aynı zamanda bu strateji oyunlarının sınırlarını zorlamaya yardımcı olmuş ve dünyanın en iyi oyuncularına karşı yapılan eşleşmeler mümkün olan en yüksek oyun seviyesini uyandırmıştır.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: businessinsider.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir