Salı , Mayıs 24 2022

Google CEO’su: “Yapay Zekanın Tehlikelerine Karşı Daha Fazla Düzenleme Gerek”

Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyardı ve daha fazla düzenleme çağrısında bulundu.

Deepfake videolarının artması ve yüz tanıma teknolojisinin potansiyel suistimalleri ile ilgili endişeleri dile getiren Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini açıkladı: “Neyin yanlış gidebileceğiyle ilgili keskin görüşlü olmamız gerekiyor” dedi.

Alphabet ve Google’ın yöneticileri yapay zekanın olumlu yanlarını pek çok kez vurguladı ve Google’ın yakın zamanda yapay zekâ üzerindeki meme kanserini tespit etme ve yağışları daha doğru tahmin gibi çalışmalarından bahsetti. Ancak tarihin, teknolojinin doğru kullanımının garanti olmadığını ortaya koyan örneklerle dolu olduğunu, aynı şekilde yanlış bilginin yayılmasını da kolaylaştırdığını dile getirdi.  Pichai, bu endişeleri gidermek için yapay zekâ denetiminin tüm dünyada uluslararası standartlara ulaşması gerektiğine işaret ederek, yapay zekâ kullanımı için düzenleyici yasalar geliştirilmesini tavsiye etmekte.

“Bu noktaya ulaşmak için temel değerler üzerinde anlaşmaya ihtiyacımız var. Bizimki gibi şirketler sadece gelecek vadeden yeni teknolojiler inşa edip, pazardaki güçlerin onları nasıl kullanılacağına karar vermelerine izin veremezler” diyor.

Google CEO’su, Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi mevcut düzenlemeleri başlangıç ​​noktası olarak işaret etti ve yapay zekanın potansiyel faydalarını ve zararlarını dengelemenin yollarını ararken, güvenlik ve adalet gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğine değindi.

Pichai, internet, makine öğrenimi ve algoritmalar gibi teknolojilerin hayatımızda giderek daha önemli bir rol oynaması nedeniyle birçok insanın aklına gelen endişeleri gündeme getiriyor. Ancak, yapay zekayı askeri dronların doğruluğunu artırmak ve yüz tanıma özelliklerini geliştirebilmek için evsiz insanları kullanan bir şirketin CEO’sunu, etik hakkında konuşurken dinlemek birkaç kaşın kalkmasına sebep oluyor.

Pichai ayrıca Google’ın yasal düzenlemelere yardımcı olmak istediğini ve sorunları ele alırken uzmanlıklarını, deneyimlerini ve araçlarını sunabileceğini vurguluyor.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: digitaltrends.com/computing

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yapay Zekâ Mucit Olabilir

Robotlar için bir zafer haberi ile karşınızdayız. Bir federal mahkeme, yapay zekâya sahip bir makinenin …

Yapay Zekâ, Transhümanizm ve Din Çalıştayı’nın Düşündürdükleri

25 Haziran 2021 tarihinde “Yapay Zekâ, Transhümanizm ve Din” konulu çalıştay, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir