Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Google’ın “kuantum üstünlüğü”

Google’ın “kuantum üstünlüğü”

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Rapor, kuantum bilgisayarının başka türlü çözülemeyen görevleri çözebileceğini söylüyor.

Google, dünyanın en iyi süper bilgisayarlarından daha güçlü bir kuantum bilgisayar inşa ettiğini bildirdi. Bir Google araştırma makalesi geçici olarak çevrimiçi yayınlandı ve Summit’i geride bırakan kuantum bilgisayarınının işlemcisinin, tabi tutulduğu deneylerde sadece 3 dakika içinde bir hesaplamanın yapılmasına izin verdiğini söyledi. Google’ın bu hesaplamasının, dünyanın en güçlü ticari bilgisayarı olan IBM’in Zirvesi’nde 10,000 yıl alacağı belirtildi.

Bazı fizik ve kimya simülasyonları standart bilgisayarlarla yapılamıyor ama kuantum bilgisayarlar için bu günlük basit bir iş gibi. Bu sayede otonom (sürücüsüz) araçların optimizasyonundan yeni materyaller geliştirmeye, verimli güneş panelleri üretmekten yeni ilaçlar keşfetmeye kadar pek çok zorluğun ötesine geçmek mümkün olabilecek.

Teknoloji devi Mart 2018’de 72-kübit kuantum bilgisayar çipi Bristlecone’unu açıklamıştı. IBM’in, 53 kübit olan 14. kuantum bilgisayarını Ekim ayında kuantum bilişim müşterileri için hazır olacağını belirtmesinden sonra AT&T’de yakın zamanda kuantum ağı veya kuantum bilgisayarları birbirine bağlayan teknoloji üzerinde çalıştığını ifade etti.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: www.cnet.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir