Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Google’ın LaMDA Yapay Zekâsı Duygusallık Kazandı mı?

Google’ın LaMDA Yapay Zekâsı Duygusallık Kazandı mı?

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Google mühendislerinden Blake Lemoine, firmanın LaMDA yapay zekasının duygusallığa ulaştığını iddia etti ancak uzmanların ortak görüşü, durumun böyle olmadığı yönünde. Blake Lemoine, Washington Post’a, “Yakın zamanda kurduğumuz bu bilgisayar programının, tam olarak ne olduğunu bilmeseydim, yedi sekiz yaşında bir çocuk olduğunu düşünürdüm” dedi.

Lemoine, yapay zekâ ile LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) adı verilen ve kapatılma korkularını ifade ettiği, nasıl mutlu ve üzgün hissettiğinden bahsettiği ve insanlarla bağ kurmaya çalıştığı durumlardan bahseden konuşmalarının dökümlerini yayınladı. Asla gerçekten deneyimleyemezdi. İşte bilmeniz gereken her şey.

LaMDA gerçekten duygusal mı?

Tek kelimeyle “Hayır!” diyor İngiltere’deki Alan Turing Enstitüsü’nden Adrian Weller. Şöyle devam ediyor:

“LaMDA etkileyici bir model, çok fazla bilgi işlem gücü ve büyük miktarda metin verisi ile eğitilmiş bir dizi büyük dil modelinin en yenilerinden biri ancak gerçekten duygusal değil. Besledikleri tüm verilere dayalı olarak kendilerine verilen sorguyla en iyi eşleşen metni bulmak için karmaşık bir kalıp eşleştirme biçimi kullanıyor.”

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden Adrian Hilton, duyarlılığın-duygusallığın gerçek verilerle desteklenmeyen “cesur bir iddia” olduğunu belirtiyor. Tanınmış zihin araştırmacısı Steven Pinker da Lemoine’nin iddialarını çürütmek için devreye girdi.  New York Üniversitesi’nden Gary Marcus ise durumu tek kelimeyle özetledi: “Saçmalık”.

Peki, Lemoine, LaMDA’nın duyarlı-duygusal olduğuna nasıl emin oldu?

Ne Lemoine ne de Google, New Scientist’in yorum talebine yanıt vermedi. Ancak son yıllarda yapay zekâ modellerinin çıktısının şaşırtıcı hatta göz alıcı derecede iyi hale geldiği bir gerçek.

Özellikle insan dilini taklit etmek için tasarlanmış modeller söz konusu olduğunda bu tür bir yetenek, zihinlerimiz tarafından gerçek zekanın kanıtı olarak algılamaya açıktır. LaMDA sadece ikna edici gevezelik yapmakla kalmaz, aynı zamanda kendini farkındalığa ve duygulara sahipmiş gibi olarak da sunabilir.

Hilton, “Bizler, olup biteni antropomorfize etmekte çok iyiyiz” diyor ve ekliyor:

“İnsani özelliklerimizi nesnelere atfetmek ve onlara duyarlıymış gibi davranırız. Örneğin bunu karikatürlerde, robotlarda veya hayvanlarda yaparız. Kendi duygularımızı ve hislerimizi onlara yansıtırız. Bu olayda da olan şey bu zannediyorum.”

Yapay Zekâ, gerçekten duyarlı-duygusal hale gelecek mi?

Her zamankinden daha büyük modellerin daha büyük eğitim veri setlerinden beslendiği AI araştırma perspektifinin yapay bir zihnin doğuşunu görüp göremeyeceği hala belirsiz. Hilton, “Şu an itibariyle bir şeyi duyarlı-duygusal ve zeki yapan şeyin arkasındaki mekanizmayı tam olarak kavradığımızı sanmıyorum. Yapay zekâ hakkında çok fazla ön yargı var. Ancak şu anda makine öğrenimi ile yapılan şeyin, bu anlamda gerçek zekâ olduğuna ben şahsen ikna olmadım.”

Weller ise insan duygularının duyusal uyarıcılara bağlı olduğu göz önüne alındığında, eninde sonunda duyguları yapay olarak kopyalamanın mümkün olabileceğini söylüyor. Belki bir gün bu olabilir ancak çoğu uzman, daha uzun bir yol olduğu konusunda hemfikir.

Google nasıl tepki verdi?

Google, mühendisi Lemoine’i açığa aldığını bildirdi. Washington Post’a göre, Google, Lemoine’nin konuşma transkriptleri yayınlamasının Google gizlilik politikalarını ihlal ettiğini iddia ederek onu açığa aldı. Google, gazeteye şunları söylemiş:

“Etik ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere ekibimiz, Blake Lemoine’in endişelerini AI ilkelerimize göre gözden geçirdi fakat ve kanıtların iddialarını desteklemediğini gösterdi. Lemoine’e LaMDA’nın duyarlı olduğuna dair bir kanıt olmadığı da iletildi.”

Lemoine ise Google’ın bu açıklamasına Twitter’da yanıt verdi: “Google, bu paylaşıma işe özel konular diyebilir. Bense buna iş arkadaşlarımdan biriyle yaptığım bir tartışmayı paylaşmak diyorum.”

Matthew Sparkes

 

Kaynak

https://www.newscientist.com/ 13 Haziran 2022

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir