Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akademik Etkinlik
  4. »
  5. Güney Koreli Akademisyenler Çocuklarını Ortak Yazar Olarak Yazıyor

Güney Koreli Akademisyenler Çocuklarını Ortak Yazar Olarak Yazıyor

Sinem Bıçakcı Sinem Bıçakcı -

Bu uygulama, muhtemelen çocukların üniversiteye girme şanslarını artırmak için yapılıyor.

Katkıda bulunmadıkları halde araştırma makalelerine çocukları ortak yazar olarak eklemekle suçlanan Güney Koreli akademisyenlerin sayısı giderek artıyor. Eğitim bakanlığı raporu, katkı sağlamadıkları iddia edilen makalelerde lise veya ortaokul çağındaki çocukların adları geçen 11 akademisyen hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Akademisyenlerden 9’u yeni tespit edildi. Toplam rakam 2017’yılına kadar 24 idi.

Raporda, yeni tespit edilen 9 akademisyenden 5’inin araştırma yazılarında ortak yazar olarak adlandırdıkları çocukların kendi çocukları olduğu söyleniyor. Bir akademisyen, arkadaşının çocuğunu  ortak yazar olarak eklediğini kabul ediyor fakat diğerlerinin çocuklarla bir bağı tespit edilemedi. Bazı durumlarda, çocukların ülkedeki rekabetin şiddetli olduğu üniversiteleri kazanma şanslarını artırmak için araştırma makalelerine isimlerinin yazıldığı  düşünülüyor.

9 Akademisyen Tespit Edildi

Raporun yayınlanması, Güney Kore’nin zengin ve “seçkin” çocuklarının üniversiteye kabul edilme şartlarının titiz bir şekilde incelenmesi esnasında ortaya çıktı. Haksız yazarlık Güney Kore’de bilimin suistimali (kötüye kullanımı) olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Eğitim Bakanlığının söz konusu Raporu açıklamasının ardından, çocuklara haksız yere ortak yazar olarak yazan  9 akademisyenin bulunduğu ortaya çıktı.

Güney Kore’de, bilimin suistimali sert cezalara yol açabiliyor. Eğitim bakanlığı, incelenen davalardaki disiplin cezalarının kınama, ulusal araştırma faaliyetlerine katılımın bir yıl süreyle sınırlandırma ve işten çıkarma olduğunu söyledi. Seul’deki Sungkyunkwan Üniversitesi’ndeki en az bir akademisyenin işten çıkarıldığını ve aynı üniversitedeki başka bir akademisyenin ise iddiaları reddettiğini belirtti.

Suistimal Ortaya Çıkarıldı

Çocukları araştırma yazılarına ortak yazar olarak ekleme uygulaması, 2017 yılının sonlarında, Seul Ulusal Üniversitesinde bir çocuğun eş yazarlığı ortaya tespit edilmesi üzerine  inceleme altına alındı. Olayın ardından hükümet bir soruşturma başlattı. Bakanlık Ocak 2018’de çocuk yazarların yer aldığı 82 akademik makale tespit edildiğini bildirdi.

Gazetelerin yaklaşık yarısına göre öğrenciler araştırmaya bir okul programının parçası olarak katılmışlar, diğer yarısına göre is okul programı da yok. Bakanlık, o gün ne kadar akademisyenin olaya dahil olduğunu söylemedi ancak çocukların adlarının yazılmasının hkkaniyetli olup olmadığını doğrulamak için vakaları üniversite etik kurullarına havale edeceğini söyledi.

794 Çocuk Yazarlı Makale

Bakanlık ve üniversiteler şu ana kadar toplamda 794 adet ortak çocuk yazarlı makale tespit etmiş durumda. Bunlardan 549’u gözden geçirildi. Eğitim Bakanı Yoo Eun-hae, 17 Ekim’de yaptığı açıklamada, 24 makalenin yazarının gerçek yazar olmadığını tespit etti. Fakat sorunlu yayınların hangi dergilerde yayınlandığını söylemedi.

Bakanlık, son raporunda, tespit edilen 11 vakıada şaibeli çocuklardan bazılarının üniversiteye girdiği sorunlu duruma dikkat çekiyor. Bu yüzden, Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden  bilim ve teknoloji siyaset bilimcisi Young Kim gibi uzmanlar, sorunun şimdiye dek ele alınan davaların çok ötesine geçebileceğini düşünüyorlar. “Benim izlenimim, bu uygulamanın düşündüğümüzden daha yaygın olduğu” diyor.

Suwon’daki Sungkyunkwan Üniversitesi’nde malzeme bilimci olan Changgu Lee ise üniversiteye girişte sunulan çalışmalara dair çekinceli olduklarını söylüyor: “Lise öğrencilerinin araştırmaya ciddi şekilde katılamayacakları ve yayınların üniversiteye girişte kötüye kullanılabileceği için başvuru sürecinde yaptığı yayınlara vurgu yapan kolejleri sevmiyorum” diyor.

 

Hazırlayan: Sinem BIÇAKÇI

Kaynak

  • Nature Dergisi

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Halil ibrahim işbilici - -

    Demek ki beşik ulemalığı sadece biz Türklere özgü değilmiş! sevinin Bazı Sahtekar politikacılar, çocuklarına yer açmak için bir çok liyakatlı bilim insanının önüne takoz koyan sadece siz değilmişsiniz’ şimdi sevinin sonra da üzüleceğiniz günleri bekleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir