Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Geleceğin Einstein’ı bulundu – Henüz 23 yaşında ve bir kadın

Geleceğin Einstein’ı bulundu – Henüz 23 yaşında ve bir kadın

Duygu AYDEMİR Duygu AYDEMİR -

Harvard Üniversitesi, gelecek Einstein’ının aramızda olduğunu düşünüyor. Müstakbel Einstein, Y kuşağından. (Y kuşağı, 1981-2000 yılları arasında doğanlar.)

23 yaşındaki Sabrina Gonzalez Pasterski, daha şimdiden Birleşik Devletlerdeki en ünlü ve başarılı fizikçilerden biri. Aslen Küba göçmeni bir Amerikalı olan Sabrina, Chicago’daki MIT’den en yüksek not ortalamasıyla (5.0) ve sadece 3 yılda mezun oldu. Halen Harvard ’ta bağımsız bir doktora adayı yani hiçbir müdahale olmaksızın kendi çalışmasını kendi istediği yönde devam ettiriyor.

Pasterski, tek motorlu kişisel uçağını 14 yaşındayken yani 2008 yılında tek başına yaptıktan ve bu çalışmasını Youtube ’tan paylaştıktan sonra, ilk kez bilim ve akademi çevrelerinin dikkatini çekmeyi başardı.

MIT profesörü Allen Haggerty ve Earll Murman, videoyu izlediler ve çok şaşırmışlar. “Videoyu izledikten sonra ağzımız açık kaldı.” diye söylüyor Haggerty. “Bu kızın potansiyeli, standartların çok üzerindeydi.”

Henüz 16 yaşındayken Michigan Gölü üzerinde kendi uçağını uçurduğunda, şimdiye kadar kendi uçağını havalandıran en genç kişi olmuştu.

MIT’de bir yönetim sekreteri olan Poggy Udden, “Gözlerime inanamıyorum.” diyor. “Beni şaşırtan durum sadece bu kadar genç olması değil, aynı zamanda da bir kız olması”.

Pasterski, uçakla ilk kez uçtuğunda 9 yaşındaydı. Bu, İllinois Matematik ve Bilim Lisesinde, bir öğretmenin yerine tesadüfen geçerek edindiği bir tecrübeydi. Öğretmen, “Çok güzel fakat az önce ne yaptın?” diye sormuştu.

Ailenin tek çocuğu olan Pasterski, sosyal medyayı kullanmadığını ve çoğu yaşıtlarının aksine hiç erkek arkadaşı olmadığını, sigara içmediğini veya alkol kullanmadığını söylüyor. Onun aksine Pasterski, boş zamanlarında kuantum yerçekimi, karadelikler ve uzay-zaman, uzayı ve zamanı tek bir süreklilik içinde birleştiren matematiksel model kavramlarını araştırarak geçiriyor.

PyhsicsGirl.com adlı sitesinde yayınladığı diğer başarılarıyla birlikte, “Kuantum Yerçekiminin Yarı Klasik Virasoro Simetrisi”, “Gauss Önlemleri ve Quantum Osilatörü” ve “ Low’un Kuantum Elektro Dinamiğinin Simetrisi Olarak Yumuşak Teorem Alt Katmanı” gibi makaleleri de listeleniyor.

Fizikteki başarılı çalışmaları Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos ’tan, hava araçları üreten Blue Origin üreticisinden, NASA’dan ve diğer birçok dev şirketten iş teklifi almasının kapılarını araladı.

Pasterski, kişisel üstün yeteneklerinden ötürü göze çarpan biri olmasına rağmen, akranlarının (Y kuşağı) ve özellikle de fizikte dereceyle mezun olan kadınlar trendinin daha büyük bir parçası olmasıyla ilgileniyor.

1999 yılında fizik mezunlarının sayısı, son 40 yılda en düşük seviyesindeydi. Bununla birlikte, Amerikan Fizik Enstitüsüne göre, 2015 yılında fizikte toplam 8081 lisans derecesi verildi. Bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayı. Geliştirilen kuram sayısındaki artış ise daha fazla kadının fizik bölümüne kayıt yaptırması ve fizikle ilgilenmesinin doğrudan sonucudur.

Bu yılın başlarında Pasterski, Marie Claire’e verdiği röportajda, “Yapabileceklerinizi düşünme konusunda iyimser olun” diyor. “Küçükken, büyüdüğünde ne yapacaksın ya da ne olacaksın diye sorulduğunda çok şey söyleyebilirsiniz. Bence bu rüyaları görme yeteneğini kaybetmemek önemlidir.”

            Kat Merck

Çeviren Duygu Aydemir

Kaynak: Second Nexus Sitesi/March 23, 2017

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir