Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Harry Potter Karakterlerine Bir De Yapay Zekâ ile Bakalım

Harry Potter Karakterlerine Bir De Yapay Zekâ ile Bakalım

Sophos Akademi Sophos Akademi -

OpenAI’nin Dall-E2’si son birkaç ayda interneti kasıp kavurdu.

Yapay zekâ, metinsel açıklamalar içeren görüntüler oluşturmaktan ve mevcut bir görüntünün varyasyonlarını oluşturmaya kadar birçok yetenekle doludur. Burada bahsedilecek olan ise yapay zekanın metinsel açıklamalardan gerçeküstü portre resimleri yapma konusundaki etkileyici yeteneği.

En sevdiğim film serilerinden biri, bildiğim kadarıyla, karakterlerin kitaplarda tanımlanma şekliyle karşılaştırıldığında oyuncuların görünümünde bazı önemli farklılıklara sahip olan Harry Potter filmi.

Şimdi Harry Potter kadrosu, Dall-E2 tarafından yeniden yorumlansaydı nasıl görünürdü bir göz gezdirelim.

 

Harry Potter/ Daniel Radcliffe

Kitap tanımı: Alnında çok ince bir yara izi olan ve yuvarlak gözlük takan, ince yüzlü, siyah saçlı ve parlak yeşil gözlü bir çocuk.

Kitaplarda Harry’nin yeşil gözleri olduğu söylenir fakat filmlerde gözleri mavidir. Kitaplarda Harry Potter asi, siyah saçlı olarak tanımlanırken, Harry’nin film versiyonu çok daha açık renklidir. Yine Harry kitaplarda oldukça zayıf ve çok kaslı olmayan biri olarak tasvir edilirken, filmlerde çok daha kaslı olarak tasvir edilir.

 

Hermione Granger/ Emma Watson 

Kitap açıklaması: Otoriter bir sesi, bir sürü gür kahverengi saçları ve oldukça büyük ön dişleri olan bir kız.

Emma Watson’ın Hermione’si çoğunlukla kitap tanımına uyuyor. Gür kahverengi saçları, otoriter sesi ve ön dişleri (sadece kısa bir süre iri).

Yapay zekâ tarafından üretilen Hermione ise sırıtan yüzüyle oldukça korkutucu bir izlenim bırakıyor. Watson’ın model düzeyindeki muhteşem görünümünden farklı olarak biraz daha tombul görünüyor.

 

Ron Weasley/ Rupert Grint

Kitap açıklaması: Uzun boylu ve zayıf, çilli, büyük elleri ve ayakları olan uzun burunlu bir çocuk.

Ron Weasley, Harry Potter serisinin en sevilen karakterlerinden biridir ancak kitaplarda gördüğümüz Ron ile filmlerde gördüğümüz Ron arasında oldukça farklar vardır.

Yeni başlayanlar için, kitaplarda Ron, her zaman biraz dağınık olan parlak kızıl saçlı, uzun boylu ve zayıftır. Ancak filmlerde Ron, karakterin kitap versiyonundan daha kısa ve daha tıknaz olan Rupert Grint tarafından canlandırılır. Ek olarak, Ron’un filmlerdeki saçları, kitaplarda anlatılan parlak kırmızıdan daha çok çilek sarısı rengindedir ve çilleri de yoktur.

 

Profesör McGonagall/ Dame Maggie Smith

Kitap açıklaması: Kadın bir profesör, uzun boylu, ciddi görünümlüdür ve siyah, topuz şeklinde toplanan saçları vardır.

Dame Maggie Smith, bence Profesör McGonagall’ı mükemmel bir şekilde canlandırmıştır. Her ne kadar Smith’in karakteri kitaplarda olduğundan biraz fazla yaşlı görünse de. Sadece 56 yaşında olmalıydı ama filmde 70 gibi görünüyordu.

Diğer bir fark ise kitaplarda öğrencilerinden her zaman en iyisini talep eden katı bir öğretmen olmasıdır. Ancak filmde daha çok bir anne figürü, her zaman öğrencilerini gözetleyen ve onları güvende tutmaya çalışan biridir.

 

Profesör Snape/ Alan Rickman

Kitap açıklaması: Soluk tenli, büyük kancalı burnu, sarı dişleri, omuzlarına kadar yağlı siyah saçları ve siyah gözleri olan ince erkek bir profesör.

Kitaplarda Snape, “solgun” bir cilde sahip olarak tanımlanıyor. Ancak filmlerde Snape’i çok yakışıklı Alan Rickman canlandırıyor. Bu Snape de hâlâ zayıf ama kitaptaki kadar sağlıksız görünmüyor. Saçları da kitabında olduğundan çok daha çekici görünmesini sağlayan zarif ve şık bir şekilde şekillendirilmiştir.

HP izlediyseniz ve hala izlemeye sıklıkla devam ediyorsanız soruyorum, Yapay Zeka sizce HP karakterlerinin hakkını verdi mi?

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: https://medium.com/mlearning-ai/ai-reimagines-10-harry-potter-characters-based-on-book-descriptions-3e6b312720a7

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir