Pazartesi , Ağustos 15 2022

İngiltere’den Bilim İnsanlarını Cezbetmek İçin Vize Sistemi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyanın en iyi bilim insanlarını İngiltere’ye çekmek umuduyla yeni bir oturum ve çalışma iznini tanıttı.

Küresel Yetenek Vizesi adı verilen ve hızlı bir şekilde çıkacağı duyurulan vize için ise İngiltere’ye gidebilecek kişi sayısı için sınır yok. Yeni vize programı 31 Ocak’ta gerçekleşecek Brexit’in hemen ardından, 20 Şubat’ta başvurulara açılacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yeni vize sistemine ilişkin, “İngiltere’nin bilimsel keşifler konusunda gurur verici bir geçmişi var, ancak sahaya liderlik etmek ve geleceğin zorluklarıyla yüzleşmek için yetenek ve ileri araştırmalara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Avrupa Birliği’nden ayrıldığımız zaman İngiltere’nin dünyanın en kabiliyetli akıllarına açık ve fikirlerini gerçeğe dönüştürmeleri için desteklemeye hazır olduğunu bildirmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

İngiltere, on yıllar sonra (AB’den ayrıldıktan sonra) en büyük göçmen sarsıntısıyla karşı karşıya. Brexit’ten sonra AB vatandaşları İngiltere’de otomatik olarak yaşama ve çalışma hakkını kaybedecek. Bu tür korkulara neden olan İngiltere kilit iş alanlarında sıkıntılarla karşılaşabilir.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: Associated Press

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Çinli Bilim İnsanları Tarafından Yapılan 10 Genetik Başarı ve Bulgu

Çin, gelişmeyi başarıyla sürdüren tam bir enerji santrali. Bu ülkede büyük adımlar atan çok amaçlı …

Türkiye En Fazla Bilim İnsanlarına Güveniyor

Ipsos, 23 ülkeyi kapsayan detaylı bir meslek güven araştırması yaptı. Yapılan araştırma sonucuna göre insanlar, en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.