Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. İngiltere’den Bilim İnsanlarını Cezbetmek İçin Vize Sistemi

İngiltere’den Bilim İnsanlarını Cezbetmek İçin Vize Sistemi

Sophos Akademi Sophos Akademi -
47

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyanın en iyi bilim insanlarını İngiltere’ye çekmek umuduyla yeni bir oturum ve çalışma iznini tanıttı.

Küresel Yetenek Vizesi adı verilen ve hızlı bir şekilde çıkacağı duyurulan vize için ise İngiltere’ye gidebilecek kişi sayısı için sınır yok. Yeni vize programı 31 Ocak’ta gerçekleşecek Brexit’in hemen ardından, 20 Şubat’ta başvurulara açılacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yeni vize sistemine ilişkin, “İngiltere’nin bilimsel keşifler konusunda gurur verici bir geçmişi var, ancak sahaya liderlik etmek ve geleceğin zorluklarıyla yüzleşmek için yetenek ve ileri araştırmalara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Avrupa Birliği’nden ayrıldığımız zaman İngiltere’nin dünyanın en kabiliyetli akıllarına açık ve fikirlerini gerçeğe dönüştürmeleri için desteklemeye hazır olduğunu bildirmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

İngiltere, on yıllar sonra (AB’den ayrıldıktan sonra) en büyük göçmen sarsıntısıyla karşı karşıya. Brexit’ten sonra AB vatandaşları İngiltere’de otomatik olarak yaşama ve çalışma hakkını kaybedecek. Bu tür korkulara neden olan İngiltere kilit iş alanlarında sıkıntılarla karşılaşabilir.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: Associated Press

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir