Çarşamba , Ocak 19 2022

Vücudunuzla İlgili Bilmediğiniz 8 Gerçek!

Çok azımız, kendi vücudu hakkında var olan şaşırtıcı gerçeklerin farkında. Evet, kulaklarımızın hayatımız boyunca inanılmaz bir hızla, yılda neredeyse çeyrek milimetre büyümeye devam edeceğine inanabiliyor musunuz? İlginç değil mi? Öyleyse emin olmanız için insan vücudu hakkında daha fazla şaşırtıcı bazı gerçekleri açıklayalım.

1. Benzersiz dil izi

Evet. Yalnızca bazılarımız biliyor ancak her birimizin benzersiz bir dil izi vardır.

 

2. Aktif bir tiroidin işareti

Evet. Tırnaklar yumuşak ve kırılgan olduğunda, üzerindeki ay şekilli figür yok olur. Bu aşırı aktif troidi işaret eden bir göstergedir.

 

3. Kanın bir günde aktığı mesafeyi tahmin et!

Kanımızın, 19 bin 312 kilometrelik mesafeyi sadece bir günde kat etmesi büyüleyici, değil mi?

 

4. Ooooo

Neredeyse dünyadaki herkesin kirpikleri üzerinde Demodex adı verilen özel bir böcekcik var. Biraz ürkütücü görünüyor fakat gözümüzün üzerinde olsa da göremeyeceğimiz kadar küçük.

 

5. İlginç bir şey daha!

İnsan vücudunda mevcut sinirlerin toplam uzunluğu 75 kilometreyi buluyor.

 

6. Dilimizdeki tat tomurcukları

Erkeklerin dili üzerindeki tat tomurcuklarının sayısı, kızlarınkinden daha azdır. Kızların her şeyden daha iyi tat almasının nedeni belki de budur?

 

7. Hapşırma hızı

Vücudumuzla ilgili bir diğer şaşırtıcı gerçek ise hapşırmanın hızıyla ilgilidir: 160 km/s. En azından hedeflerime ulaşmak için gösterdiğim hızdan daha hızlı!

 

8.Beynindeki inanılmaz işler

Beynimizde 1 saniyede yaklaşık 100 bin kimyasal reaksiyon oluşur. Her zaman uykulu hissetmemin nedeni bu mu? Demek istediğim, yapılması gereken çok iş var, değil mi?

Deepanshee Shrivastava

Çeviren: Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak

  • https://feedfad.com/

Hakkında Abdulkadir BÜYÜKBİNGÖL

Sosyal Bilişim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Akıllı ve Yapay Toplumlar (Toplum 5.0) ana araştırma alanlarıdır. Posthümanizasyon meselesine karşı iyimserdir ama sosyal “değer”lere takıntılıdır. Editörlük ve görsel yönetmenlik mesleki tecrübe alanı iken “Çevrim İçi Serbest Gazetecilik” faaliyetleri de aklının bir köşesini sürekli meşgul eder.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Modern Hayat ve Değer Çatışması: Nutella Sendromu

Geçen gece gördüğüm düşte bir takım kişilere Türkiye’de Kürtlerin, Dünya’da ise Türklerin “nutella sendromu” yaşadıklarını …

Posthumanizasyon, Toplum 5.0’ı Nasıl Etkileyecek?

Toplumları akıllandırmak, daha zeki davranmalarını sağlamak artık mümkün olabilir. Sosyal robotlar, bedenlenmiş yapay zekâlar, yetenekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir