Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Instagram, Beğenileri Gizlemeye Başladı: ABD’de Test Aşamasında

Instagram, Beğenileri Gizlemeye Başladı: ABD’de Test Aşamasında

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Instagram, Nisan ayından bu yana 6 farklı ülkede test ediyor olduğu “gönderi beğenilerini gizleme” özelliğini, bu hafta içerisinde ABD’deki kullanıcılar için de test etmeye başlayacağını duyurdu.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, San Francisco’da düzenlenen Wired25 konferansında yeni özelliğin yayınlanmasındaki temel amacın, platformu çok daha az rekabetçi hale getirmek, kullanıcıların ilgi ve beğeni görme hırsından kaynaklı duydukları kaygı ve stresi azaltmak olduğunu açıkladı.

Bahsi geçen özelliğin yolda olduğu uzun bir zamandır biliniyordu fakat internet ve özellikle de Instagram’ı aktif olarak kullanan kullanıcıların büyük bir kısmından, pek de olumlu tepkiler almadığı için yayınlanmasından vazgeçileceği düşünülüyordu. Ancak Instagram istikrarlı şekilde testlere devam etti ve o ihtimal pek de olası gözükmüyor.

Yeni özellik geçtiğimiz Nisan ayında Kanada’da test edilmeye başlanmıştı ve iki ay sonrasında İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bazı kullanıcılar için kullanıma sunulmuştu. Ayrıca Facebook da Eylül ayında Avustralya’da aynı özelliği kendi platformu için test etmeye başladı.

HypeAuditor isimli sosyal medya analisti, yeni özelliğin test edildiği bölgelerde popüler içerik üreticilerinin gönderilerinin beğeni sayılarının gözle görülür şekilde düşüş yaşadığını saptadı. İstatistiklere göre 5.000 ila 20.000 arasında takipçisi olan içerik üreticilerinin gönderilerinin beğeni sayıları bulundukları ülkeye bağlı olarak %3 ila %15 arasında düşüş gösterdi.

Test sırasında beğeni sayılarındaki en büyük düşüş, 100.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan içerik üreticilerinin gönderi beğenilerinin %28,33’ünü kaybettiği Brezilya’da meydana geldi.

Japonya’da ise tam tersi bir durum meydana geldi ve 1.000 ila 5.000 arasında ve 100.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan kullanıcıların gönderilerinin beğeni sayılarının %6 oranında arttığı görüldü.

Bu hafta içerisinde ABD’nin bazı eyaletlerinde test edilmeye başlanacak olan özelliğin küresel çapta yayınlanıp yayınlanmayacağı ve yayınlanırsa ne zaman yayınlanacağı hakkında ise henüz bir bilgi yok.

 

Kaynak: techcrunch.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir