İnternet, intiharı tetikliyor olabilir

Araştırmalar, etkili intihar yöntemleriyle ilgili internette araştırma yapan insanların intiharı destekleyen sitelerle karşılaşma ihtimallerinin, intiharı önlemeye yönelik yardım ve destek sunan sitelerle karşılaşma ihtimallerinden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İngiliz Tıp Dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, intiharın ve özellikle de intihar tekniğinin medya üzerinden duyurulması ve televizyonda gösterilmesi, intihar eylemlerini tetikliyor. Fakat internetin intihara etkisi hakkında çok az şey biliniyor.

Popüler basındaki son raporlar, intiharı destekleyen internet sitelerinin ve gençleri intihara teşvik edebilecek forumların varlığının ve olası etkilerinin altını çiziyor. Fakat fikir ayrılıklarına rağmen, ne bu sitelerin internette bulunabilme kolaylığı sistematik olarak belgelendi ne de içerdikleri bilgilerin türüne dair ayrıntılar verildi.

Bristol, Oxford ve Manchester Üniversitelerinden araştırmacılar, intihar yöntemleri hakkında bilgi arayanların kullandığı en popüler 4 arama motorunda (Google, Yahoo, MSN ve Ask), 12 sözcüğü tek tek kullanarak tipik bir “intihar teknikleri internet araştırmasını” taklit ettiler. Her bir sözcükte, her bir arama motorunun sunduğu ilk 10 siteyi incelediler. Toplamda, en çok tıklanan 480 siteye ulaştılar.

Toplamda 240 farklı siteye ulaşıldı. Bunların yarısından biraz azının intihar teknikleriyle ilgili bilgi içerdiği tespit edildi. Hit sitelerin yaklaşık beşte biri (90) intihar siteleri idi. Bunların da yaklaşık yarısı, intiharı destekledikleri, teşvik ettikleri ve intihara imkân sağladıkları için yargılanmışlardı. Sitelerin sadece %13’ü (yani 62 tanesi) intiharı engelleme meselesine odaklanıyor ve bu konuda destek sunuyordu. Sitelerin %12’si (yani 59 tanesi) ise intiharla mücadele konusunda aktif olarak mücadele ediyordu.

İntihar ve gerçek bilgilere dayanan, bu işe odaklanmış sitelerin neredeyse tamamı, intihar teknikleriyle ilgili bilgiler içeriyordu. Fakat intiharı önleme ve destek sitelerinin yüzde 21’i akademi, politika ile ilgili sitelerin %55’i, intiharla ilgili haberleri neredeyse %100’ü intihar teknikleriyle ilgili bilgi veriyordu.

Google ve Yahoo, en yüksek sayıda intihar odaklı siteler sundu. Buna karşın MSN, intiharı önleme ya da bu düşüncede olanlara destek olmayla ilgili en çok siteye sahipti. İntiharla ilgili en yüksek sayıda akademik ve politik site sunan arama motoru MSN idi.

En sık karşılaşılan ilk 3 site, intihar öncesiyle ilgileniyordu fakat bilgi sitesi Wikipedia ise dördüncü sıradaydı. İlk 4 sitenin hepsi de intihar tekniklerinin hızı, kesinliği ve verdiği acıyla ilgili detaylı bilgileri içiriyor, intihar tekniklerini değerlendiriyordu. Fakat şu anda kanunen yasak olmadığı için İngiltere’de intihar siteleriyle ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

İnternet sağlayıcılarının kendi düzenlemeleri ve ebeveynlerin sitelere erişimi engellemek için filtreleme yazılımı kullanmaları ise intihar sitelerinin yaydığı potansiyel tehlikeleri azaltmak için kullanılan başlıca yaklaşımlar… Fakat araştırmacılar, intihar tekniklerinin ayrıntılı tasvirlerinin bazılarını kaldırma çabalarının kolaylıkla abluka altına alınabileceğini söylüyorlar.

Servis sağlayıcılarının, intihar teknikleriyle ilgili bilgi arayan insanların potansiyel olarak zararlı görünen siteleri değil de intiharı önlemeye yönelik sitelerden yararlanma olasılıklarını maksimum seviyeye çıkarmak için web sitesi optimizasyon stratejilerini takip edebilecekleri sonucunu çıkarıyorlar.

BMJ-British Medical Journal

Çeviren Hayal Şahin

Kaynak: BMJ-British Medical Journal/Does The Internet Really Influence Suicidal Behavior?/ScienceDaily Sitesi/April 14,  2008.

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir