ISophos 4. Sayı Yayınlandı

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 4. sayısı yayımlandı. Son sayıda yer alan 5 makale dijital kültürü, sosyo-politik ve felsefi açıdan analiz ediyor.

ISophos dergisi editörü Doç. Dr. Şevki Işıklı, pandemi sürerken küresel ölçekte devam eden ikinci bir fenomen olan dijitalleşmeye vurgu yaptı. Bilişim devriminin yeni bir evresine tanıklık ettiğimizin farkında olmalıyız diyen Işıklı, notunda şunlara da değindi: “İnsanları dijital teknolojileri kullanmaya yönlendirdiği için 2020 yılını dijital devrimin resmi başlangıcı olarak hiç çekinmeden önerebiliriz. Dijitalleşme ve dijital dönüşüm sürecine katılmak istemeyen, kerhen katılan ya da katılmakta direnen toplumsal kesimler, pandemi yüzünden çevrim içi göç kervanına video sitelerinden, sosyal medyadan, online alışveriş platformlarından ve görüntülü konferans uygulamalarından katılmaya ikna edilmiş durumdalar.

Covid-19 öncesinde birbirine paralel işleyen farklı süreçler olarak değerlendirilen dijitalleşme ve küreselleşme, akıllı cihazların birbiriyle senkronize olarak oluşturdukları toplum 4.0’ın kapısına kadar bizi getirdi. Hiç şüphe yok ki dijitalleştiriciler ile küreselleştiricilerin iş birliği yaptığı bu evre, Toplum 5.0 diye tanımlanan süper akıllı toplumlara geçişteki uğraklardan biridir.”

Derginin 4. sayısını açıklayan Işıklı, “Ben ve Taner Ayaz, dijital kültüründe internet erişiminin bir insan hakkı olarak kabul edilip edilemeyeceğine dair güncel bir tartışmanın taraflarını ve argümanlarını analiz ediyoruz. İnternet tabanlı teknolojilerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine odaklanan Hilal Gökbayrak, dijital kültür tartışmalarını pedagoji bağlamında sürdürüyor ve okuru, değişen ebeveynlik pratiklerine hazırlanmanın vakti geldiğini gösteriyor. Sosyal medyada terör propagandasını analiz eden Oğuzhan Gözlek, yaptığı analizlerle örgütlerinin sosyal medyayı hangi amaçlarla kullandıklarını analiz ediyor.

Sahra Kıratlı ve Haldun Narmanlıoğlu, geleneksel medya için geliştirilmiş olan söylem seçkini ve söylem düşkünü olgularının yeni medyadaki izini, Aylan Bebek haberleri üzerinden analiz ettiler. Bu sayının en ilginç makalelerinden biri ise Cebrail Yıldırım, Nur Sena Komut ve Şevval Zengin’in yürüttükleri araştırmadır. Yazarlar, bulanık mantıksal modeller kullanarak toplumsal ritüellere katılım ile toplumsal değerleri benimsenme düzeyi arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermeyi başardılar” dedi.

Dergideki makalelere şuradan ulaşabilirsiniz:

Bir İnsan Hakkı Olarak İnternet Erişimi: Herkes İçin İnternet Tartışması

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Medya – Terör Etkileşimi: Sosyal Medyada Terör Propagandası

Yeni Medyada Söylem Düşkünü Olarak Çocuk: Aylan Bebek Örneği

Toplumsal Ritüellere Katılmanın Toplumsal Değerlerin Benimsenme Düzeyine Etkisi Üzerine Bulanık Mantıksal Bir Modelleme

BM Genel Kurulu’nun “İnternette İnsan Haklarının Kullanılması, Korunması ve Teşvik Edilmesi”ne Dair Aldığı Karar

 

Kaynak 

  • https://www.isophos.org/category/yil-year-2-sayi-num-4-bahar-spring-2020/

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Feminist Bir İnternet: Herkes için daha iyi olabilirdi

Kadınlar için çevrim içi yaşam zehirlidir, nefret ve cinsiyetçilikle doludur. Bazı aktivistler, her şeyin nasıl …

Bilimin Cinsiyeti Açısından Hypatia Vakası

Düzen her ne kadar eril usu ön plana çıkarmaya çalışsa da bir kadının da pekala …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.