Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akademik Etkinlik
  4. »
  5. ISophos Dergisi’nin 3. Sayısı Yayınlandı

ISophos Dergisi’nin 3. Sayısı Yayınlandı

Sophos Akademi Sophos Akademi -

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 3. sayısı yayınladı.  Titiz akademik araştırmalar içeren elektronik derginin son sayısında 7 özgün makale yer alıyor. ISophos dergisi editörü Doç. Dr. Şevki Işıklı, takdim yazısında geleceğin belirsizliğine dikkat çekti:

“Üçüncü binyılda insanlığın geleceğine dair, bir kısmı oldukça korkutucu olan çok sayıda öngörü yapılmış durumda. Öngörüler, hepimizde endişe, belirsizlik ya da umudu besliyor. Belki de ne distopik felaket tellallarını ne de umut tacirlerini dikkate almalıyız. Geleceğin konturlarını, geçmişin paradigmasıyla yetişmiş modern entelektüellerin çizmesine karşı temkinli olmamızı gerektirecek gerçek bir dijital dönüşüm yaşandığını hesaba katmalıyız. Dijital bilişim devrimini kavramakta zorlanıyoruz çünkü geçmişte bunun bir benzerini bulamıyoruz. Gelecekte teknoloji, insan ve toplumun felsefesini yapacak dijital filozoflar henüz gelmedi. Milenyumun ilk kuşağının teori ve teknoloji üreteceği yıllara daha çeyrek asır var. Dijital kültürün içine doğmuş̧ ve içinde büyümüş̧ entelektüeller geldiklerinde insanlığı teknoloji, bilim ve etiğe dair yargılayacaklar. İnsanlığın önünde gerçekten iki göstergenin kalışına bizi hazırlayacaklar: Sadece teknoloji ve felsefeye.”

ISophos’un genç̧, dijital beşerî bilimcilerin gelişini hazırlamakla meşgul olduğunu dile getiren Işıklı, “Dijitalleşmeye odaklanmış̧ ISophos’un 3. sayısında teknolojinin etik, yöntem, insan ve zaman üzerine etkilerine dair yedi çalışma bulacaksınız. Gerçek ile sanal, reel ile dijital arasındaki ilişki, çok boyutlu dijital dönüşüm olarak bu makalelere yansımış̧ durumda. Teknolojiye bilgelik katmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Dergideki makalelere şuradan ulaşabilirsiniz:

Dijital Çağda Açıklık Etiği ve Etik Tercihin İmkânsızlığı: The Circle Filmi / Elif AKÇAY

İletişim Araştırmalarının Yeni Trendi: Etnografi / Semra AĞAÇ SUCU

Etiğin Dijital Etiğe Dönüşümü Üzerine / Şirvan ÖNCE

Siber Uzaydaki Zamanın Tasviri / Berrak BOSTANCI UZEL

Bilim Kutsal Bir İnek midir (?): Sosyal Bilimlerin Bilimselliği Üzerine Bir Değerlendirme / Ümit Laçin YALÇINKAYA

Bilimsel Yayın Etiği ve Atıf: Bilişim Teknolojilerinin Etkileriyle Ortaya Çıkan Etik Sorunlar / Berrin ASLAN ÖZTEZCAN

Trans-Posthümanist Süreçte Bilgi ve Eğitime Dair / Ahmet DAĞ

 

Kaynak: https://www.isophos.org/son-sayi/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir