Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Kaplanarak Robota Dönüştürülen Nesneler

Kaplanarak Robota Dönüştürülen Nesneler

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Evlerdeki her bir eşyanın robota dönüştürülmesi artık mümkün. Yeni geliştirilen bir kaplama yöntemi ile nesnelere hareket kazandırılıyor. Bir tür suni deri olarak tanımlanan bu kaplama ile şimdilik esnek eşyalardan yumuşak robotlar geliştiriliyor.

Bir tür bükülen, uzayan ve gerilen robotik kaplama sayesinde, doldurulmuş veya şişirilmiş oyuncak hayvanlar, köpük tüpler veya balonlar gibi cansız nesneler hareketli ve hafif robotlara dönüştürülüyor. Sience Robotics’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir makaleye göre, çıkarılabilen ve tekrar kullanılabilen bir tür yapay deri olan bu kaplama, el aletlerinde ve giyilebilir eşyalarda da kullanılabilecek.

Bir robotik uzmanı olan Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Christopher Atkeson, bu çalışmanın çok ilginç bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Atkeson’a göre “Bazı durumlarda, dar alanlarda sıkma işlemlerinin yapılması veya objeleri özenli bir biçimde kavramak gibi özel amaçlar için esnek robot okuyucularının kullanılması, işimizi daha kolaylaştırabilir. Robotik kaplama, kurtarma operasyonları ya da uzay araştırmalarında, bir kullanıcının hangi robotik yardımcılara ihtiyaç duyduğunu önceden bilmediği yerlerde de kullanılabilir.”

Robotik kaplama; her bir parçası, tamamı gaz ile şişirilen iliştirilmiş baloncukların veya elektrik akımı ile ısıtıldığında gerilen titanyum bobinlerin sarmaladığı elastik polimer veya kumaşlardan oluşturuluyor. Bu gaz baloncukları ve bobinler, robotik kaplamanın hareket etmesini ve şekil değiştirmesini sağlıyor.

Yale Üniversitesi’nde mühendis olan Rebecca Kramer-Bottiglio ve meslektaşları, kaplamayı çeşitli robotlar oluşturmak için kullandılar. Araştırmacılar, kaplama için kullanılan hava poşetlerinin veya bobinlerin düzenini değiştirerek ve kaplamanın parçalarını çeşitli konfigürasyonlarda bir nesneye bağlayarak farklı hareket türlerine ulaştılar. Örneğin, köpük tüplerinin etrafına farklı oryantasyonlarla sarılan kaplamalar yoluyla, solucan gibi her iki yöne ilerleyen robotlar ürettiler. Üç köpük parmağın etrafına uygulanan robotik kaplama yoluyla bu yumuşak tutucu, hareketli hale getirildi.

Araştırmacılar ayrıca, postürü izleyen bir giysi oluşturmak için robotik kaplamayı bir tişörte tutturdular. Kaplama, her ne zaman omuzların düştüğünü hissettiğinde, kullanıcının dik oturmasını sağlamak için hafifçe büküldü.

Atkeson, robotik cildin giyene bir masaj verebileceği gibi, sanal gerçeklikte dokunsal geri bildirim sağlamak için de kullanılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, her parçanın gaz poşetleri veya elektrik bobinleri ile beslenen hortumlara veya tellere bağlanması gerektiği için robotik kaplamanın satışa henüz hazır olmadığını bildiriyor.  Fakat Kramer-Bottiglio, bu suni derinin gelecekteki sürümlerin taşınabilir hava basıncı ve elektrik cihazlarını da içerebileceğini ileri sürüyor ki bu durumda, yakın zamanda raflarda bu ürünlere rastlayabileceğiz.

Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: www.sciencenews.org

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir