Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Kara Deliklerin Görüntülenmesi Tüm Dünyada Heyecan Yarattı

Kara Deliklerin Görüntülenmesi Tüm Dünyada Heyecan Yarattı

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Avrupa Komisyonu Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Komiseri Carlos Moedas ve 5 bilim insanı ile birlikte düzenlenen basın toplantısında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu’ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğraflarını paylaştı. Dünyadan 500 milyon trilyon kilometre uzakta olduğu belirtilen kara delik fotoğrafları bilim dünyasını harekete geçirdi.

Albert Einstein’ın teorisi tekrar gündeme geldi

2012 yılında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu’ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğrafları ve araştırma sonuçlarını Brüksel Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlandı. Yayınlanmasının ardından dünyadaki medyanın ilgi odağı haline gelen karadelikler bir anda gündem konusu oluşturdu. Bilim adamları, çekilen fotoğrafların Albert Einstein’ın izafiyet teorisini desteklediğini ifade etti.

Canavar ismi verildi

Güneş sisteminden daha büyük olduğu belirtilen ve dünyadan 500 milyon trilyon Km yani yaklaşık olarak 53 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu söylenen kara deliğe bilim adamları canavar ismini koydu.  Kara deliğin görüntülerini elde etmek için dünyanın çeşitli yerlerine yerleştirilen 13 teleskop kullanıldı. Teleskobun yapılması için 20 ülkeden 60 kurum destek verdi. Güneş’in 6,5 milyar kat daha büyük olan kara deliğin en büyük karadelik ünvanını alacağı belirtiliyor.

Fizik kurallarının yok sayıldığı bir boşluk

Kara deliğin M87 adlı galakside bulunduğunu belirten bilim insanları karadelik çevresinde oluşan ışığın “canavar” tarafından yutulduğunu belirtti. “Canavar”ın Çok güçlü bir çekim alanına sahip olduğunu söyleyen uzmanlar, ışığın yutulduğunu ve fizik kurallarının burada devreden çıktığının altını çiziyor.

Haber: Reşat Okur

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir