Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Kendine Hizmet Eden Önyargı Nedir?

Kendine Hizmet Eden Önyargı Nedir?

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Kendine Hizmet Eden Önyargı, insanların bilgiyi kendi çıkarlarını ilerletecek veya önceden var olan görüşlerini destekleyecek şekilde işlemesi eğilimidir.

Kendi kendine hizmet eden önyargı (self-serving bias), insanların bilgiyi arama ve onu kendi kişisel çıkarlarını ilerletecek şekilde kullanma eğilimidir. Başka bir deyişle insanlar çoğu zaman bilinçsizce, başkalarının savunulamaz veya etik dışı olarak görebileceği şekilde kendilerine hizmet eden kararlar alırlar.

Araştırmalar, kendi çıkarımıza hizmet eden önyargının başkalarının eylemlerini nasıl etkilediğini kolaylıkla görebildiğimizi ancak bunun kendi eylemlerimizi nasıl etkilediğini anlamakta zorluk çektiğimizi gösteriyor.

Örneğin doktorlar, ilaç şirketlerinden aldıkları hediyelerin etkisinden muaf olduklarına inanma eğilimindedir. Ancak çalışmalar, bu hediyelerin doktorların reçete ettiği ilaçlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bir araştırma, doktorların %64’ünün ilaç şirketlerinden aldıkları bedava ilaçların diğer doktorları etkilediğine inandığını ortaya çıkardı. Ancak doktorların yalnızca %16’sı bunun kendi eylemlerini etkilediğini düşünüyor.

Bu nedenle, kendi çıkarlarına hizmet eden önyargı çoğu zaman kendimiz lehine önyargılı olma yollarımızı görmemizi engeller. Hatta en iyi niyetlilerimizin bile kendi kötü davranışlarımızı tamamen gözden kaçırmasına neden olabilir.

 

Kaynak: ethicsunwrapped.utexas.edu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir