Pazartesi , Ağustos 15 2022

Kum Tanesi Büyüklüğünde Kamera

OmniVision tarafından üretilen OV6948 model kamera, dünyanın en minik kamerası olma özelliğini taşıyor. Kamera, “Ticari Olarak Kullanılabilen En Küçük Görüntü Sensörü” unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi.

OmniVision OV6948, 0.575 x 0.575 x 0.232 mm boyutlarında minik bir kamera. Elinize aldığınızda ise parmağınızın üzerinde onu görebilmek hayli güç. 40 bin piksel renkli bir görüntü oluşturan dünyanın en minik kamerası, kullanıcılar için geliştirilen bir ürün değil. Kameranın çözünürlüğü nispeten düşük gibi olsa da, bu kameralar daha çok cerrahi operasyonlar için tercih edilecek. Bu özel kamera, insan vücudundaki en küçük damarların içinden geçip cerrahlara tanılar için yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Bu gibi kamera teknolojileri gelişmeden önce bu işlemler cerrahlar tarafından ya görmeden yapılıyor ya da oldukça düşük çözünürlüklü fiber optiklerden yararlanılıyordu.

California merkezli OmniVision Technologies Inc. tarafından üretilen bu sensör, 120 derecelik geniş bir görüş alanına sahip ve 3 ila 30 mm genişletilmiş bir odak aralığı var. Görüntü dizisi saniyede 30 kareye kadar 200×200 çözünürlüğünde görüntü ve video çekebiliyor ve minimum parazitlenme ile bu görüntüleri 4 metreye kadar iletebiliyor.  Geliştirilen bu minik kameranın özellikle nöroloji, oftalmoloji, KBB, kardiyoloji, spinal yaralanma, üroloji, jinekoloji ve artroskopi gibi alanlarda oldukça işe yarayacağı ifade ediliyor.

Sağlık sektörü açısından güzel ve umut vaad edici bir gelişme olsa da gözetim toplumlarında bu gibi teknolojilerin gelişimi akla her zaman mahremiyet olgusunun ihlali gibi tehlikeli konuları da getirmeye devam edecek.

 

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Biyo-Duygusal-Dijitalizm Ağı ve Ruh Hastalıkları Tedavisindeki Rolü

Akıl sağlığına adanmış çevrim içi forumlardan büyük çözümler bekleyen takipçiler, zamanla büyük hayal kırıklıkları yaşamaktadırlar. …

Apple ve Google’dan Koronavirüs İzleme Sistemi

Yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalık olan COVID-19 ülkelerde yayılmaya devam ederken koronavirüsü önleyici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.