Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Manevi Rehberlikte Online Uygulama Fırsatları

Manevi Rehberlikte Online Uygulama Fırsatları

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Online danışmanlık, dijital çağın psikoterapi tekniği olarak inanılmaz bir hızla gelişiyor. Bir hat üzerinden bir dijital platformun kendilerine özel sanal odalarında buluşabiliyor, konuşabiliyor ve birbirlerine destek olabiliyorlar. “Gönülde gönüle yol vardır” denir fakat gönüllerin birlikteliği, istediğin anda kullanılabilecek sağlam bir yol değildir. Online terapide kullanıcılar; telefon veya Wi-Fi ağları üzerinden Whatssap, Skype, Zoom, Facetime gibi dijital platformlarda kullanıcılar bir araya gelebiliyorlar.

Her şey dijitalleşiyor. İletişim ve eğlenceden güvenlik ve savaşa kadar her şey dijital ortama aktarılıyor. Teknolojikleşme, bilişim ve ulaşım ağlarının birbirine yakınlaştırdığı dünyayı dijitalleştiriyor. Bedenlerimizle yaşadığımız gerçek yeryüzü ve gerçek toplumdan dijital kimliklerimizle yaşadığımız bir sanal dünya ve sanal topluluklara geçiş yapıyoruz. Sürecin zorunlu mu yoksa keyfî mi olduğunun bir önemi gerçekten yok. Her şey isteyerek ya da istemeyerek ya fiziksel evrenden tümüyle çekilerek siber ortama aktarılıyor ya da fiziksel evrendeki varlığını muhafaza ederek siber ortamda yeniden üretiliyor. Bunlara ilaveten siber evrene özgü yeni varlıklar da yapay yaşamlarına çoktan başladılar.

İnsanlık ikinci bir göç ve ikinci bir keşif macerasına başlamış durumda. Kavimler göçü biçim değiştirmiş halde yeniden yaşanıyor fakat bu kez bu küresel bir göç ve bütün bir insanlık geride çok az şey bırakarak siber uzama göç etmeye çalışıyor. Dijital göçmenler siber evrende dijital mültecilik koşullarında hayatta kalmaya çalışıyorlar. Fakat onların çocukları dijital kültür içine doğduklarından ebeynlerine göre daha avantajlılar. Kendi dijital kültürel pratiklerini üretiyorlar: Dijital sanat, sanal eğlence, dijital din, siber güvenlik, e-ticaret, dijital bilim, online eğitim, online psikoterapi ve online manevi danışmanlık…

Coğrafi keşifler de biçim değiştirerek tekrar gerçekleştiriliyor fakat bu kez, heyecan verici tehlikeli dijital keşif yolculuğunun, sonunda sanal cennetin keşfiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bilinmiyor. Zira yüksek dijitalleşme ve yeni teknolojik entegrasyonlarla her gün biraz daha karmaşıklaşarak inşa edilen toplum 5.0 hatta teknolojik tekillik toplumuna dair öngörüler hem ütopik hayalleri hem de distopik korkuları çift yönlü besliyor. Fakat sanal evrende nelerin mümkün olduğuna dair henüz tamamlanmış sonlu bir liste yok. Her şey mümkün deniyor; potansiyelleri ve fiilî uygulamaları herkes tarafından tam olarak keşfedilmiş değil. İnsanlar yeni bir evren icat ediyorlar ve mucitleri bile bu evrenin potansiyelini keşfetmeyi tamamlamadı.

Sanal evrenin dijital keşif yolcuğunda insanla da karşılaşılıyor. Sanal evrenin sakinleri gerçek insanlardan farklı olarak “hemen yanımızdaki biraz et ve kan, biraz da ruh ve can” değiller; aksine uzaktan, çevrimiçi, anonim ve dijital kimlikleri ile birer “kullanıcı” görünümündeki online ajanlardır (dijital failler). Sanal evrende insan yerini, kullanıcıya bırakır. Online her türlü hizmet ve üretim, kullanıcılar tarafından üretilir ve tüketilir.

Var oluşun başından beri ayakları toprağa basan bir bedenle birlikte her işini halletmeye, her sorununu çözmeye çalışan insanlar, dijital çağda zor durumdaki diğer insanlara yardım etmek veya insanlardan yardım almak için bir araya gelmenin dışında yeni bir teknik geliştirdiler. Bu teknik yüz yüze ilişkiler için mesafe kat etme, zaman harcama, uygun bir buluşma ortamı bulma gibi bir dizi uzay-zamansal realiteler tarafından sınırlandırılmaz; görece bir bağımsızlaşma deneyimi sunar.

Online terapi ve online manevi danışmanlık, dijital çağın ruhsal danışmanları için geliştirilmiş bir çalışma alanıdır. Terapistler ve danışmanlar, dijital çağın imkanlarını kullanarak bu çağın insan ruhu, bilinci ve duyguları üzerinde yol açtığı psikolojik-manevi sorunlara karşı online mücadele verirler. Yalnızlık ve yabancılaşma sorunlarından kariyer ve aile içi iletişim sorunlarına kadar, panik ataktan derin depresyon ve travmalara kadar tüm yüz yüze terapinin neredeyse bütün alanlarında uzaktan ve hat üzerinden, bir platform aracılığıyla hizmet verebiliyorlar. Online danışmanlık dijital çağın psikoterapi tekniği olarak inanılmaz bir hızla gelişiyor.

Online terapi ve manevi danışmanlık, yüz yüze geleneksel danışmanlıktan daha ucuz, daha etkili ve daha avantajlıdır. Kullanıcıların ve danışmanların bu hizmetten yararlanmak için ihtiyaç duydukları çok az şey vardır: Akıllı telefon, akıllı telefonu kullanma becerisi ve internet bağlantısı.

Hastalar arabalarına binip ofise ulaşmak, ofiste sıra beklemek, misafirlere ikramda bulunmak, yüz yüze iletişimin yükünü üstlenmek, sokaktaki riskleri göğüslemek zorunda kalmazlar. Danışmanlar ofis kiralamak, ofise gitmek ve mesai saatlerine riayet etmek zorunda kalmazlar. Dijital çağ, psikoterapi ve manevi danışmanlık hizmetlerini evden eve, bire-bir, anında hizmete dönüştürme fırsatı sunmaktadır. Online terapi ve manevi danışmanlık, virüs salgını karantina günlerinde evlerinden dışarı çıkamayan hastalar ve hastalarıyla ofislerinden bir araya gelemeyen danışmanlar için biçilmiş kaftan adeta.

Yakın gelecekte bu hizmeti zaten online alacak olan dijital yerliler için olduğu kadar, öncelikle halihazırda psikolojik sorunlar konusunda daha yüksek risk grubunda yer alan dijital göçmen hastalar ve dijital göçmen terapistler için uygulamaları gittikçe daha acil hale gelmektedir.

NOT: Bu yazı, “Dijital Çağın Ruhsal Danışmanları: Çevrimiçi Terapi ve Manevi Danışmanlık Uygulamaları” adlı kitabın s.10-12. sayfalarından alınmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir