Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Mars ‘ta dev tsunami kanıtları bulundu

Mars ‘ta dev tsunami kanıtları bulundu

Mars’taki bu tsunami muhtemelen Dünya ’daki en büyük tsunamiden bile çok daha büyüktü.

Cosmos Dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Antik Mars’ın bir okyanusa sahip olmakla kalmadığını, dahası Dünya’da gördüklerimizden hiç de farklı olmayan bir tsunami felaketine maruz kaldığını bildiriyor. BBC’nin haberine göre, Jeofizik Araştırmaları ve Gezegenler Dergisi ‘nde yayınlanan araştırma, Mars ‘ın kuzey yarım küresindeki tsunaminin muhtemel kaynağı olarak görülen 120 km çapında bir krater tespit edildi.

Bilim insanları, 3 milyar yıl önce gezegene bir asteroidin çarptığını ve oluşan Lomonosov kraterinin tsunamiyi tetiklemiş olabileceğini düşünüyorlar. Christian Science Monitor Sitesi’ nde araştırmacılar, Mars’ın kuru yüzeyindeki jeolojik oluşumlara büyük su hareketlerinin yol açtığını göstermek için özellikle “parmak izine benzeyen arazileri” kanıt olarak sundular.

“Gerçekten büyük ölçekli, yüksek hızlı bir tsunami idi.” diyor Fransız araştırmacı Francois Gostard. Çökmenin etkisiyle oluşan ilk dalga başlangıçta yaklaşık 300 metre, saatler sonra kıyıya vurduğunda ise 90 metre yüksekliğinde olmalıydı.

Önceki bir araştırmada, Mars’taki parmak izine benzeyen arazilere çamur akışları ile buzul hareketlerinin yol açtığı ileri sürülmüştü fakat Gospard, bu belirgin oluşumları açıklamak için “Tsunamiden başka bir şeyi düşünmek çok zor.” diyor.

NASA’nın yayınladığı bu fotoğraf, Mars’ın kuzey kutbundaki buzulları gösteriyor (AP Fotoğraf / HO – NASA).

Antik Mars okyanusunun varlığı hala tartışılıyor ki bu durum, Amerikalı yazar Stephen Clifford ‘un tsunami kanıtları hakkında bulduğu en ilginç şey. Bu, “Kuzey ovalarında kesinlikle bir okyanus bulunmalıydı” diyor. “Buradaki kilit nokta ise “Mars ‘ın yüzeyinde bugüne kadar gelen yüklü miktarda su bulunduğunu” işaret ediyor. Belki de bir mil derinliğinde bir su kütlesidir!

 

Elizabeth Armstrong Moore

Çeviren Şevki Işıklı

Kaynak: Foxnews Sitesi/ Scientists see evidence of an ancient tsunami on Mars/March 28, 2017.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir