Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Metaverse’te Dinin Geleceği

Metaverse’te Dinin Geleceği

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Teknoloji şirketleri Metaverse’e yatırım yapıyor ve bazıları halihazırda sanal gerçeklikte buluşan dini toplulukların dijital gelecekte kilit bir rol oynayacağını giderek daha fazla kabul ediyor. Ancak bu ilişkinin dini cemaatlerin kendileri için iyi olup olmayacağı ya da ne pahasına olursa olsun katılım yoluyla kâra öncelik verip vermeyeceği konusunda pek çok soru var.

Dikkat: Bu metin, Yapay Zeka DeepL tarafından çevrilmiştir.

Metaverse, insanların birbirleriyle etkileşime girebildiği sürükleyici bir sanal dünyadır. Şirketler, uygulamalar ve oyunlar arasında yayılır ve teknolojinin kendisiyle etkileşim şeklimizi değiştirmeyi amaçlar. Metaverse savunucuları, dünyayı sanal ve fiziksel olanı gerçekten harmanlayan bir şeye dönüştürme yeteneğini vurgulamaya heveslidir; metaverse’in tüm ekonomileri içerme ve insanların aynı avatar veya öğelerle farklı şirketlere ait birden fazla alanda sorunsuz bir şekilde hareket etmesine izin vererek “birlikte çalışabilir” olma potansiyelini vurgulamaktadırlar.

Ekim 2021’de Facebook, Meta olarak yeniden adlandırıldı ve beş büyük teknoloji şirketinden birinden metaverse inşa etmeye odaklanmaya bir başka geçiş anlamına geldi. O yılın başlarında Zuckerberg, metaverse’i neden internetin bir sonraki büyük gelişimi olarak gördüğünden bahsetti: “Metaverse’i somutlaşmış bir internet olarak düşünebilirsiniz; burada sadece içeriği görüntülemek yerine siz de onun içindesiniz.”

Meta geçen yıl The New York Times’a verdiği demeçte, şirketin 2017’den itibaren kilise topluluklarıyla yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi vermiş ve inanç topluluklarının insanları bir araya getirmek için Facebook gibi platformlardan nasıl yararlandıklarını ve bu ilişkiyi potansiyel olarak nasıl geliştirebileceklerini düşündüklerini anlatmıştı. Bu rapora göre Meta’nın amacı “dini toplulukların sanal evi olmak” ve şirket “kiliselerin, camilerin, sinagogların ve diğerlerinin dini yaşamlarını kendi platformuna yerleştirmelerini istiyor.” Daha büyük bir eğilimi yansıtır şekilde, dini olanlar da dahil olmak üzere pek çok kurum metaverse’in olanaklarına ilgi duymaya başladı ve bu ilgiyle birlikte artan resmileşme ve para kazanma da muhtemelen bunu takip edecek.

Sanal kilise yakın zamanda tamamen yüz yüze ibadetin yerini almayacak, ancak çevrimiçi bir varlığa ve altyapıya sahip olmanın faydaları Covid-19 salgını boyunca açıkça görüldü. İnanç toplulukları metaverse’i oluşturacak sanal ortamlarda zaten buluşuyordu ve pandemi Robloxian Christians gibi mevcut metaverse kiliselerin popülerliğini artırdı.

2011 yılında Tacoma, Wash’dan Daniel Herron adında bir çocuk, öncelikle çocuklara ve gençlere yönelik, oynaması ücretsiz bir oyun olan Roblox’ta bir kilise kurdu. Herron tarafından 11 yaşındayken kurulan The Robloxian Christians, başlangıçta Hristiyan Roblox oyuncularının bir araya gelip etkileşimde bulunabileceği bir alan olarak başladı ve bu alan haftada dört ayin ve 53.000’den fazla Roblox üyesiyle tamamen oyun içi bir kiliseye dönüştü.

Aynı zamanda bir oyun yaratma platformu olan Roblox, kullanıcıların kendi alanlarını tasarlamalarına ve insanları onlarla etkileşime davet etmelerine olanak tanıyor. Herron, oyunu oynadığı ilk birkaç ay içinde interaktif kafeler ve kaleler deneyimlemişti, ancak sadece Hıristiyanları katılmaya davet etmekle kalmayıp aynı zamanda inançlarıyla da etkileşime girmelerini sağlayacak bir dünya tasarlamak istiyordu.

Robloxian Hıristiyanları, Herron’un gerçek hayattaki inancının bir uzantısıydı. Presbiteryen kilisesinin aktif bir üyesi olan Herron, İncil çalışmaları, Çarşamba gecesi ayinleri gibi tanıdık unsurlara yer verdi. Ancak aynı zamanda, yaşı nedeniyle PC(USA) mezhebi tarafından asla mümkün olmayacak, teşvik edilmeyecek ve hatta izin verilmeyecek bir Hıristiyan topluluğu kurmayı başardı. Şu anda Robloxian Hıristiyanları mezhep ayrımı yapmıyor ve daha büyük bir yönetim organına hesap verme sorumluluğu olan geleneksel bir kiliseden çok bir kolektif olarak faaliyet gösteriyor. Metaverse toplulukları genellikle geleneksel mezheplere bağlı olmayan inanç gruplarının çok az denetimle veya hiç denetim olmadan bir araya gelmesine izin vererek daha fazla çeşitlilikte insanın liderlik etmesine ve bir araya gelmesine olanak tanır.

VR Kilisesi, metaverse’de buluşan bir başka dini topluluktur. 2016 yılında kurulan VR Kilisesi, 2017 yılında Microsoft tarafından satın alınan bir sosyal sanal gerçeklik platformu olan AltspaceVR’de toplanıyor. Kilisenin web sitesine göre, kurucusu ve piskoposu DJ Soto, ayrılmadan ve sanal bir kilise kurmaya karar vermeden önce Pennsylvania’daki bir mega kilisede papazdı. VR Kilisesi herhangi bir mezhebe bağlı değil ve minimalist bir inanç beyanına sahip: değiştirilmiş bir Havariler İnancı ve web sitesinde listelenen birkaç ilke.

Soto başlangıçta fiziksel dünyada bir kilise kurma fikriyle önceki görevinden ayrıldı, ancak bir Oculus başlığı (Oculus 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı) ve AltspaceVR ile denemeler yaptıktan sonra bunun yerine sanal gerçeklikte bir kilise kurdu. Kilise istikrarlı bir şekilde büyüdü ve ardından COVID-19 pandemisinin başlangıcı sırasında popülaritesinde patlama oldu. Şimdi 200’e kadar katılımcıyla haftalık toplantılara ev sahipliği yapıyor. Bir rapora göre, kilise başka papazlar da atadı ve evlerinden çıkamayan insanları vaftiz etti.

Soto bana e-posta yoluyla şunları söyledi: “İnsanlar yaptığımız şeyi görüyor ve bunun yenilikçi olduğunu düşünüyor, ancak daha sonra bunun şu anda Hıristiyanlığın manzarasını nasıl yeniden şekillendirdiğini anlayacaklarına inanıyoruz.”

VR Kilisesi, engelleri veya kronik hastalıkları nedeniyle kiliseye gidemeyen insanlara ulaşmaktan gurur duyuyor. VR Kilisesi’nin web sitesine göre, yaşlılarından birinin otoimmün bir rahatsızlığı var ve çoğunlukla evde kalıyor. Profilinde, VR Kilisesi’nde papazlık yapmanın kendisine bir “VR ailesi “nin kutsamasını sağladığını söylüyor. Geleneksel olmayan VR Kilisesi, engelli ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere liderlik etmeleri ve toplumu deneyimlemeleri için alanlar açmanın yanı sıra, Hıristiyan metinlerinin ve ritüellerinin yaratıcı yorumlarına da olanak tanıyor. Vaftiz, tamamen kurgulanmış bir dijital dünyada bir buzul gölünde gerçekleşebilir. İncil ayetlerini göstermek için bütün bir manzara kullanılabilir ve katılımcılar etrafta dolaşarak kutsal metinlerin yorumlanmasını keşfedebilir.

VR Kilisesi son zamanlarda Rust ve Final Fantasy 14 video oyunlarında yer alan MMO Kilisesi adlı bir “sanal kilise tesisi” ile genişledi. Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi oyunlar (MMO) çok sayıda oyuncunun aynı sunucuda buluşmasına ve birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanır. Bu durumda MMO Kilisesi bir sunucuda buluşma noktası belirler ve oyuncular MMO içinde ortaya çıkar ve kendi seçtikleri karakterlerle orada kiliseye katılırlar. VR Kilisesi, başka eyaletlerde veya şehirlerde kilise kurmak yerine, başka oyunlarda kilise kuruyor.

Sanal gerçeklikte bir araya gelen dini topluluklar Hristiyanlıkla sınırlı değil. Forward adlı yayına göre, Chicago’nun dışında Am Shalom adlı bir sinagog, personeline VR kulaklıkları hediye etmeye, sanal bir dünyada arazi satın almak için 10.000 dolarlık kripto para kullanmaya ve sanal bir sinagog inşa etmeye karar verdi. Meta ayrıca kısa bir süre önce Ramazan ayında Müslüman yaratıcılarla ortaklık kurdu ve onlara kutsal ay boyunca yaşamlarını ve ibadetlerini kaydedebilecekleri Ray-Ban Stories akıllı gözlükler verdi. Görüntüler, Meta’nın Metaverse Kültür Serisi için Siyah Müslüman deneyimi hakkında sürükleyici bir belgesel oluşturmak için kullanıldı.

EvolVR, AltspaceVR’da toplanan ve kendisini sanal gerçeklikte sosyal meditasyon sunan ruhani bir topluluk olarak tanımlayan bir başka gruptur. Kurucusu Jeremy Nickel, 2017 yılında EvolVR’yi kurmak için Bay Area’daki fiziksel bir topluluktan ayrılan Unitarian Universalist Association’da atanmış bir bakandır. 2020 yılında 42 ülkeden 40.000’den fazla kişi EvolVR etkinliklerine katıldı.

Nickel metaverse’de dini ve ruhani toplulukların yükselişini kaçınılmaz olarak görüyor ve asıl sorunun bu toplulukların altyapıya sahip şirketler tarafından nasıl muamele göreceği olduğunu belirtiyor.

Nickel bana “metaverse’in bu konuda bir seçeneği yok” dedi. “İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar, bu soruları gündeme getiriyor ve bu toplulukları oluşturuyorlar. Göreceğimiz şey, metaverse’in farklı yönlerinin bununla barışması ya da dini toplulukların var olmasını veya gelişmesini zorlaştırması olacak.”

Dini gruplar metaverse’de buluşmanın yollarını buldular ve bulmaya devam edecekler, bu da Meta gibi şirketlerin neden dini toplulukların medya platformlarını nasıl kullandıklarıyla ortaklık kurmak ve bunlardan para kazanmakla ilgilendiklerini açıklıyor.

VR Kilisesi Meta ile olumlu deneyimler yaşadı ve papaz ilgileri ve destekleri için minnettar. Soto, “Deneyimlerimize göre, çalışmalarımızı fiziksel kilise topluluklarından daha fazla desteklediler” dedi.

Ancak diğer dini liderler Meta’ya şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Nickel, büyük teknoloji şirketlerinin kendi toplulukları gibi topluluklar yerine “ana akım” topluluklara daha fazla odaklanacağını öngörüyor ve kar elde etmek için getirecekleri öncelikler konusunda endişeleri var.

Nickel, “Çok sayıda insana hitap etmeye çalışan büyük ve güçlü kuruluşlar genellikle büyük dini kurumlarla aynı yatağa giriyor” dedi. “Dini kurumlar için harika olacak ve onları yeni bir alana taşımaya yardımcı olacak, ancak benim asıl ilgilendiğim şey maneviyat ve ruhun hareketi ve bunun için iyi olacağını düşünmüyorum.”

Bir teknoloji şirketi ile ruhani bir topluluk arasındaki gerilim, şirketler metaverse’i büyütmeye devam ettikçe pek çok dini topluluğun yaşamak zorunda kalacağı bir gerilim. Geçtiğimiz yıl EvolVR, VR meditasyon uygulaması üreten TRIPP tarafından satın alındı ve Nickel, kâr amacı güden bir teknoloji şirketi olduğu için EvolVR’ın önceliklerine ilişkin soruları yanıtlamak zorunda kaldı.

Nickel için TRIPP CEO’su Nanea Reeves’in kendi meditasyon pratiği olduğunu görmek cesaret vericiydi. Sorular sorduktan ve kârın şirketteki seçimleri ve değerleri nasıl belirlediğini ve belirlemediğini gördükten sonra, EvolVR’ın TRIPP’de değerlerinden ödün vermelerini istemeyen verimli bir yuva bulabileceğine inandı. Nickel, EvolVR’a metaverse boyunca insanların meditasyon ve diğer uygulamalar yoluyla ruhsal gelişimlerini sürdürmeleri için sığınaklar sağlama hedefini gerçekleştirmesi için daha fazla kaynak sağlayacak verimli bir ortaklık gördü.

Dini topluluklar tarih boyunca insanların bir araya gelmesinde kilit rol oynamıştır. Dolayısıyla dini toplulukların metaverse yönelik kullanımlar geliştirmeye dahil olması sürpriz değil. Aynı zamanda, sanal dünyalarda buluşmak ve büyümek için gerekli altyapının kime ait olduğu sorusu da endişeleri artırıyor. Meta gibi devasa teknoloji holdingleri katılım, abonelik ve reklamlar yoluyla kâr elde etmeye öncelik verirken, dini bir topluluğun canlılığı muhtemelen karar verme sürecinde itici bir faktör olmayacaktır. Metaverse’in büyümesi şiddeti ve radikalleşmeyi de artırabilir. Meta’nın platformlarının insanları aşırıcılığa teşvik ettiğine dair endişeler göz önünde bulundurulduğunda, metaverse daha fazla milliyetçi ve aşırıcı dini topluluğun dezenformasyon yaymasına ve bundan beslenmesine yol açabilir.

Eğer metaverse gelecek ise, güçlü dini yaşam kesinlikle onun içinde büyümeye devam edecektir. Meta gibi şirketler, gelecekteki toplumsal yeniliklerin kendi platformlarında ve kendi kârları için gerçekleştiğinden emin olmak için inanç topluluklarıyla ortaklıklar kurmakla ilgileniyor. Ancak bunun inanç topluluklarının kendileri için ne anlama geldiğini göreceğiz.

Yazan: – 9 Ağusto 2022
Çeviren: Yapay Zeka DeepL
 
Kaynak: https://religionandpolitics.org/2022/08/09/the-future-of-religion-in-the-metaverse/ 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir