Çarşamba , Ocak 19 2022

Milyonlarca Hayranı Olan İnternetin Ünlü Kedisi Lil Bub Öldü

Milyonlarca insana neşe getiren internetin ünlü kedisi Lil Bub öldü. Sahibi Mike Bridavsky, sosyal medyada paylaştığı bir yazıyla kedinin ölümünü duyurdu. Sekiz yaşında olan ve Instagram’da 2,4 milyon, Facebook’ta ise 3 milyon hayranı olan kedinin hikâyesi oldukça ilginç.


Lil bub

Bir çeşit cücelik hastalığıyla dünyaya gelen Lil Bub’un genetik gelişimi diğer kedilerden oldukça farklıydı. Bu genetik durum onun; hiç büyümeyen bir yavru kedi gibi görünmesine neden oldu. Aynı zamanda Bub, dili dışarıda takılmış gibi görünen dişsiz bir çeneye sahipti. Bu özellikleri nedeniyle Bub oldukça ilgi çekti ve gen mutasyonlarını daha iyi anlamak için çalışan genetik bir araştırma kampanyasına konu oldu. ASPCA gibi araştırma kuruluşlarıyla ortaklık kurulmasının önünü açtı ve kendi gibi olan hayvanlar için 700.000$ ‘den fazla para toplamasına yardım etti.

Belki de bugüne kadar yaşayan en ünlü internet kedilerinden biri olan Lil Bub, 2010 yılının başlarında Grumpy Cat ve Keyboard Cat gibi kedi arkadaşlarla birlikte ilk viral evcil hayvanlardan biriydi.

 

Lil Bub, doğduğu andan itibaren internete neşe getirdi, ilk defa iki aylık fotoğrafı Tumblr’da yayınladı. Kısa bir süre sonra Reddit’in ön sayfasında yer almaya başladı ve o kadar popüler oldu ki sahibi Mike Bridavsky üzerlerinde kedinin yüzü olan peluş, tişört ve takvim gibi malları üretip satmaya başladı. Bridavsky, gelirlerin büyük bölümünü hayvan kurtarma gruplarına ve evlat edinme merkezlerine bağışladığını açıkladı. Bridavsky, Lil Bub’a yazdığı veda mesajında şunları söyledi: “Beni sonsuza dek onurlandırdın ve beni kendine bir koruyucu olarak seçtin. Bub’u sevenler lütfen hepiniz sıklıkla hayallerinizi ziyaret edin. İyi işti Bub.”

 

Çeviri: Mert KÜÇÜKVARDAR

Kaynak: theverge.com

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Terör ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Metalaşan Bedenler

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm ama bir türlü yazamadığım bir konu vardı: Sosyal medya ve estetik …

Sosyal Medyanın Geleceği

Sosyal medyanın geleceği, gereksiz bilgileri sıkça paylaşmakta değil daha az fakat faydalı bilgileri paylaşmaktır. Sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir