Cuma , Mayıs 13 2022

Minyatür Karaciğer Üretildi

Brezilyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, insan karaciğerinin tüm işlevlerini yerine getiren küçük organoidleri biyo yazıcı kullanarak üretmeyi başardı.

Araştırmacılar insan kök hücrelerini geliştirip yeniden programlamak zorunda kaldılar ve ardından doku oluşturmak için 3D katmanlar halinde yazdırdılar. “Mini karaciğerler” bir karaciğerin işlevlerini yerine getirirken, maalesef gerçek, tam ölçekli bir karaciğerin işlevlerinden çok uzaklar. Bilim insanlarının ürettiği mini karaciğerler normal boyutlu versiyonlarındaki enzim ve protein sentezleme gibi görevleri yerine getirebiliyorken önlerinde hala kat edilmesi gereken mesafeler de var. Biofabrication dergisinde yayınlanan makalenin yazarlarından Mayana Zatz, gerçek bir organ yapılması için kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu, ancak sonuçların umut verdiğini ve doğru yolda olduklarını gösterdiğini dile getirdi.

Araştırmacılara göre, ekip hücreleri tek tek basmak yerine, hücrelerin kümeler halinde gruplanmasını içeren yeni bir teknik geliştirdi ve basılı mini organların önceki basılı organ denemelerinden çok daha uzun ömürlü olmasını sağladı. Bu hücre kümeleri daha sonra hidrojel benzeri bir biyomürekkep ile karıştırılıp üç boyutlu bir kafes haline getiriliyor.

Şu anda organda doku oluşumu tam olarak gözlenmese de organın işlevlerini yerine getirebildiği belirtiliyor. Doku yapısı da oluşturulabildikten sonra gerçek anlamda organların kopyalanabilmesi ya da basılması mümkün gözüküyor. Makalenin ilk yazarı Ernesto Goulart, küçük boyutlu çalışmalar yaptıklarını ancak yeterince ilgi ve yatırımla gerçek boyutlu organ çalışmaları yapabileceklerini açıkladı.

İnsan kök hücresinin çoğaltılması ve 3 boyutlu baskı tekniği sayesinde üretilen bu organların gelecekte hastalarda kullanılabilmesi umut ediliyor. Sağlık sektörünün organ yetmezliği ve organ bağışı karşısındaki sorunlarına alternatif çözüm şimdilik 3D baskı gibi duruyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: futurism.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

2021’de Öne Çıkan Dijital Trendler

2020, Koronavirüs’ün de etkisiyle tüm sektörler açısından büyük bir dijital dönüşüm yılı olmuştu. Commencis; McKinsey, …

Biyo-Duygusal-Dijitalizm Ağı ve Ruh Hastalıkları Tedavisindeki Rolü

Akıl sağlığına adanmış çevrim içi forumlardan büyük çözümler bekleyen takipçiler, zamanla büyük hayal kırıklıkları yaşamaktadırlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir