Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Orta yaşlı Amerikalılar ölüyor; nedeni ise bilinmiyor

Orta yaşlı Amerikalılar ölüyor; nedeni ise bilinmiyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Doğrudan nöroloji ya da psikolojiyle ilgili bir araştırma değil fakat 2 ekonomistin yaptığı bir araştırma, psikolojik boyutları olan endişe verici bir bulguyu ortaya çıkardı.

Anne Case ve Angus Deaton, 1999 ve 2013 yılları arasında ABD’de orta yaşlı beyaz erkekler ve kadınların ölüm oranlarında belirgin bir artış olduğunu raporladılar. Bu değişikliğin ölüm oranlarında yıllar boyunca sağlanan ilerlemeyi tersine çevirdiğini ve bunun Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olduğunu düşünüyorlardı. Onlara göre başka hiçbir zengin ülkede, böyle bir değişim yaşamamıştı. Araştırmacılar, özellikle 45 ila 54 yaşları arasındaki ölüm oranına odaklandılar.

Orta yaşlı ölümüne yol açan bazı unsurlar

Bu çalışmanın kesin sonuçlara hizmet ettiği söylenemez. Çünkü bazı özel eğilimlerin etkisi söz konusu olabilir. Ve bazı istatistikçiler, yüzeysel tartışmaları aşmak için hala verilerle üzerinde çalışıyorlar. Ancak 2015 Nobel Ekonomi Ödüllü araştırmacı Angus Deaton, öne sürdüğü şeylerin en azından bir kısmını “bildiğini” düşünüyor:

Uyuşturucu, alkol ve intihar. . . En açık faktörler bunlar.”

Asıl soru, bu faktörlerin neden söz konusu gruplar (45-54 yaş arasındaki beyaz erkek ve kadınlar) arasında arttığı sorusu. Önümüzdeki yıllarda bununla ilgili daha fazla veri elde edilmesi umuluyor.

David DiSalvo

Çeviren: Dilan Eser

Kaynak: Forbes Sitesi/The Top Ten Brain Science And Psychology Studies Of 2015/Dec 31, 201

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir