Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Pandemiye Son Verecek Aşı Bulundu mu?

Pandemiye Son Verecek Aşı Bulundu mu?

Ekonomi ve eğitim başta olmak üzere tüm dünyayı çok boyutlu olarak tehdit eden Covid 19 pandemisine aşı bulunmuş olabilir. Söylentiler Amerika ve Avrupa’dan: Aşı, Trump’ın başkanlık seçiminden önce, 03 Kasımdan önce piyasada olabilecek mi?

Bu günlerde bu konu ile ilgili haberler sosyal medyada sık sık gündem olmaktadır. Peki, işin aslı nedir? ABD ve Avrupa basınına göz atıldığı zaman ajanslara düşen bazı olumlu haberler herkese ümit vermektedir.  Eylül 2020 tarihinde Euro News tarafından duyurulan bir haber şöyle idi:

“ABD’den eyalet valilerine Covid-19 aşısı mektubu: 1 Kasım’da dağıtıma hazır olun!”

Covid-19 nedeniyle bugüne kadar 185 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ABD’de 3 Kasım’da başkanlık seçimleri düzenlenecek. Cumhuriyetçi Donald Trump ile rakibi Demokrat Joe Biden başkanlık için yarışacak.

Kasım ayında ABD seçimlerinin gerçekleşeceğini göz önüne aldığımız zaman gerçektende bu haberin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Başkan Trump’ın, seçim öncesi aşının bulunmasının ve piyasaya sürülecek olmasının kendi lehine oy verilebilecek kararsız seçmenler üzerinde olumlu bir motivasyon olacağına inandığı söyleniyor. Trump’ın valilere gönderdiği söylenen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Başkanlık ofisi CDC, dağıtım merkezleri için yapılacak başvurulara yardımcı olmanızı ve gerektiği durumda bu merkezlerin 1 Kasım’da kullanıma hazır olmasını engelleyecek şartları kaldırmayı değerlendirmenizi sizden talep etmektedir”

İkinci yazı ise sağlık çalışanlarına

CDC’nin sağlık görevlilerine gönderdiği ayrı bir belgede de Covid-19 aşısının kısıtlı miktarlarda kasımdan itibaren kullanıma hazır olabileceği belirtildi. Bu durumda kimlere öncelik verilmesi gerektiği hususunda planların bulunduğu açıklamalar yer aldı. Belgelerde söz konusu aşının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanacağı veya acil durum yetkileri kapsamında CDC tarafından kullanıma sunulacağı belirtildi. Ayrıca yerel sağlık kurumlarının olası bir aşı için gerekli hazırlıkları yapması istendi.

Aşıya karşı alaycı açıklamalar

Polanyalı yazar ve aktivist Monica Winknieska ise henüz faz aşamaları devam etmekte olan tüm Kovid 19 aşılarının öncelikle Politikacılar üzerinde denemesini önerdi. Monica Winknieska,

“Korona aşıları önce politikacılar üzerinde denenmelidir! Eğer aşı başarılı olursa hedefine ulaşır ve politikacılar kurtulur fakat eğer aşı amacına ulaşamaz ve başarısız olursa o zaman tüm dünya politikacılardan kurtulur!”

diyerek yaptığı bu ironik  açıklama ile tüm insanlığı hem tebessüm ettirip hem de düşünmeye sevketti. Monica Winknieska daha önce yapmış olduğu bir başka sosyal medya paylaşımında “Politikacılar, sakın yaşlanıyoruz diye üzülmeyin çünkü yaşlandığınızda da gençliğinizde yaptığınız aptalca işleri daha yavaş yaparsınız!” diyerek politikacılarla alay etmeyi sürdürdü. Yazar geçen ay yaptığı bir diğer  paylaşımda ise yine politikacıları kastederek “ Dünyada en aptalca şey aptal insanların gücü ve yetkiyi ne pahasına olursa olsun elinde tutabilmek için verdikleri çirkin mücadeledir” demişti.

Bugün itibariyle aşının kullanıma sunulmayışı, tüm bu haberlerin birer söylentiden ibaret olduğunu ortaya çıkardı. Küresel bir salgını politik bir olayla ilişkilendiren komplo teorileri bir kez daha boşa çıktı.

                              Halil İbrahim İşilici

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir