Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Resimlerle 2019’un En İyi Bilim Görüntüleri

Resimlerle 2019’un En İyi Bilim Görüntüleri

Sophos Akademi Sophos Akademi -

2019 insanlığın bir kara deliğin ilk görüntüsünü yakaladığı yıl olarak hatırlanacak. Bu yıl ayrıca, Dünya’nın en küçük canlılarının bazılarının ve değişen ikliminin uğursuz işaretlerinin taze manzarasını da beraberinde getirdi. İşte Nature haber ekibinin dikkatini çeken bilim ve doğal dünyadan en çarpıcı görüntüler.

 

Akışına bırak

Fransız araştırmacılar, dolaşım ağlarındaki kan akışlarını taklit etmek için silikon gofret içinde mikroakışkan odalarının labirentini oydu. Fransa, Montpellier Üniversitesi’nden Biyofizikçi Benoît Charlot, taramalı elektron mikroskobu kullanarak bu görüntüyü yakaladı.

Hücre çemberi

Bu dairedeki her küçük nokta, rhesus makak maymunlarından yaklaşık 100.000 hücreden birini temsil ediyor. Benzer özelliklere sahip hücreler bir araya toplanır ve her renk, timüs, lenf düğümleri (mavi) ve kemik iliği (kırmızı) gibi farklı dokuları temsil eder.

Küçük trompetler

Stensörler – veya trompet hayvancıkları – tek hücreli tatlı su protozoa grubudur. Bu görüntü, 2019 Nikon Küçük Dünya Fotoğraf Mikrografisi Yarışmasında ikincilik ödülü kazandı ve Ashburn, Virginia’daki Howard Hughes Tıp Enstitüsü Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki araştırmacı Igor Siwanowicz tarafından 40 kat büyütüldü.

İnce buzun üstünde

Doğu Grönland’daki deniz buzunun bu havadan görünüşü bir drone kullanan fotoğrafçı Florian Ledoux tarafından çekildi. Düşük seviyelerde kışın kar örtüsü, ilkbaharda sıcak hava dalgaları ve güneşli bir yaz, Grönland’ın buz tabakasının 2019’da önemli ölçüde erimesine sebep oldu.

Tekrar birleşen arkadaşlar

Astronot Christina Koch, NASA meslektaşı Jessica Meir’i taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaklaşan Soyuz uzay aracının bu fotoğrafını çekti. 18 Ekim’de parite ISS’deki hatalı bir batarya ünitesini tamir etmek için tarihin ilk kadın uzay yürüyüşünü yapmıştı.

Kabuğun Dışında

Bir kaplumbağa embriyosunun bu floresan gösterimi 2019 Nikon Küçük Dünya Mikroskoplu Fotoğraf Çekme Yarışması’nın birincisi oldu. Mikroskopi uzmanları Teresa Zgoda ve Teresa Kugler bir araya geldi ve yaklaşık 2,5 santim uzunluğundaki embriyonun yüzlerce stereomikroskop görüntüsünü istiflediler.

İyi titreşimler

Bu sahte renkli görüntü süpersonik ABD T-38 Talon uçağından çıkan şok dalgalarını gösteriyor ve yukarıdaki uçaktan deneysel bir teknik kullanarak NASA personeli tarafından çekildi. İnsanların sonik patlamaları duymalarına neden olan hava basıncındaki hızlı değişiklikleri gösteriyor. Veriler, havacılık mühendislerinin daha sessiz süpersonik uçaklar tasarlamalarına yardımcı olacak.

Cesur biri

Petronella Chigumbura, Akaşinga’nın bir üyesi veya kadın kaçak avlanma karşıtı birliğinin cesurlarından. Zimbabwe’nin fil kaçakçılığının yaygın olduğu Zambezi Vadisi’ndeki Phundundu Doğal Yaşam Bölgesinde devriye geziyorlar.

Evde kimse var mı?

Suudi Arabistan açıklarında bir balık Kızıldeniz’de ağartılmış deniz anemonlarını keşfediyor.

Mercanlar gibi, anemonlar, okyanuslar çok ısındığında bozulan algler ile simbiyotik ilişkiler kurarak anemonun algleri dışarı atmasına ve renksiz hale gelmesine sebep oluyor.

Wee dram

Bu ağ benzeri mikro yapı 1 mikrolitre seyreltilmiş burbon viski damlasını buharlaştırdıktan sonra geride kalan yağlardan yapılmış. Yağlar, yüksek mukavemetli alkollerde çözünür fakat su eklendiğinde bulanıklaşır.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: nature.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir