Robotların Hissetmesini Sağlayacak Yapay Cilt

Robotlar, şimdiye kadar uzak tutulan insan hislerinden birini kazanmaya bir adım daha yaklaşıyor: Dokunmak.

Bilim insanları geçen ay robotların fiziksel teması hissetmelerini ve bunlara cevap verebilmeyi sağlayan yapay bir cilt ortaya koymuştu.

Uluslararası Robotik Federasyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre 2017 yılında, dünya çapındaki üreticiler 10.000 çalışan için yaklaşık 85 endüstriyel robot kullandılar. Aynı rapor, küresel endüstriyel robot arzının 2021 yılına kadar yılda %14 oranında büyümesini öngörüyordu. Ancak robotlar etli meslektaşları ile daha yakından çalışmaya başlarsa güvenli bir şekilde nasıl etkileşime girecekleri bir endişe konusu.

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki ekibi ile özel bir cilt geliştiren Profesör Gordon Cheng, CNN Business’a “Şu anda, robotların hiçbir dokunuş hissi yok” dedi.

Robotlar, bir insana ciddi şekilde zarar verebilecek güçler uygulayabilir, bu nedenle işverenlerin çevrelerinin bilincinde olmaları ve insanların etrafında dolaşmalarını sağlamaları gerekir. İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nün robot uzmanı Chiara Bartolozzi, “Dokunma, görünmeyen engellerle teması tespit ederek nesnelere, insanlara ve robotun kendisine zarar vermeden bir görevi başarmak için doğru gücü uygulama imkânı vererek güvenli robot çalışmasına olanak tanıyor” dedi.

Bu özel cilt sadece insanlar ve robotlar arasında iş birliğini daha güvenli kılmakla kalmayıp, bakıcı, sağlık çalışanı ve refakatçi olarak robotların geleceğini de mümkün kılabilir.

İnsan cildini taklit etmek

Araştırmacılar sentetik cildi geliştirmeye insanları incelemekle başladı.

Her insan vücudunda olup bitenleri kaydeden ve beyne sinyal gönderen yaklaşık 5 milyon cilt reseptörüne sahip. Ancak beyin, her birinden bilgileri aynı anda sindiremez. Bunun yerine, sinir sistemi yeni duyumları önceliklendirir.

Bunu taklit eden ekip, sıcaklık, hızlanma, yakınlık ve basıncı algılayabilen omuzdan tırnağa 13.000’den fazla sensörle insan boyutlu bir otonom robotu (H-1 olarak bilinir) kapladı. Cheng, “Bu faktörler insanlarda hissetmek için temeldir … insan ve insan arasındaki etkileşimi çok güvenli kılan şeylerdir” diyor. Ekip şu anda toplu olarak üretilebilecek daha küçük sensör hücreleri oluşturmak için çalışıyor. Bazı bilim insanları ölçeklenebilirliğine kuşkuyla bakıyorlar çünkü her sensörün yüksek maliyeti ve kırılganlığı seri üretim için büyük bir engel.

Bilim insanları yıllardır hem robotlar hem de insanlar için dokunsal hissi sağlayan teknolojiyi geliştirmek için çabalıyorlar. Geçen hafta, Northwestern Üniversitesi’ndeki bir ekip, Skype çağrısı gibi sanal deneyimlere dokunabilecek, kablosuz ve pilsiz bir akıllı cilt ortaya çıkardı.

Cheng, daha önce robotik bir dokunuş hissi yaratma girişimlerini engelleyen bir zorluğun üstesinden gelmiştir. Birçoğu, tüm yapay cilt hücrelerinden gelen sinyalleri işlemek için geniş bilgi işlem gücüne güveniyordu. Bu, sistemin verilerle aşırı yüklenmediği ve bu şekilde insan sinir sistemi gibi davranması anlamına gelir. Örneğin, ilk giydiğimizde eldivenleri hissederiz fakat sonunda bedenlerimiz onları görmezden gelmeyi öğrenir.

Gelecekteki meslektaşlar veya bakıcılar

Bu özellikler, robotların çevrelerini daha hassas bir şekilde algılayıp insanlarla etkileşimde bulunmalarını, kazaları öngörmelerini ve önlenmelerini sağlayabilir. Robotik Endüstriler Birliği Başkan Yardımcısı Bob Doyle, “Bunun gibi teknolojiler, robotların bakım veren meslekler gibi insanlarla daha yakın çalışabileceği fırsatların önünü açabilir” diyor. “Birinin yataktan kalkmasına ya da evin etrafında onlara yardım etmesine yardımcı olabilirler” diye ekliyor.

Bununla birlikte Doyle, bu teknolojilerin sahadaki fiili uygulamadan hala çok uzak olduğunu ve insanların güvenliğini sağlamanın öncelikli olacağını da kabul ediyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: cnn.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Robotlar İşimizi Alacak – Az İş Çok Eğlence

Bu bölümün başında tekilliğin eninde sonunda geleceğini söyledik. Aslında yüzde 100 emin olamayız. Hiçbir uzman, …

Bilim İnsanları Acıyı “Hissedebilen” Gerçekçi Bir Çocuk Robot Geliştirdi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı ‘hissedebilen’ Affetto adında son derece gerçekçi bir çocuk robot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir