Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Popüler Bilim
 4. »
 5. Sabahları yatağınızı toplamanın ruh sağlığına faydaları nelerdir?

Sabahları yatağınızı toplamanın ruh sağlığına faydaları nelerdir?

Sophos Akademi Sophos Akademi -
195

Sabahları yatağı hazırlamak, birçok kişinin iki kez düşünmediği basit bir iştir, belki de uyandıktan sonra yaptığınız ilk şey budur. Ancak diğerleri için yatağı yapmak gerçek bir meydan okuma gibi gelebilir. Daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışıyorsanız, yatağınızı toplamanın faydalarını keşfedelim.

Daha dağınık evleri olan insanlar (özellikle istifçiliğin bir sonucu olarak), duygusal düzenleme, stres ve zihinsel sağlıkları ile ilgili daha fazla sorun yaşama eğilimindedir. Bu nedenle, düzenli bir yaşam alanına sahip olanların daha hedef odaklı ve vicdanlı olduğu görülmüştür.

Bilimsel araştırmalar ne diyor?

İki gerçeğin bağlantılı olduğunu gösteren birçok çalışmanın, birinin diğerine neden olduğunu kanıtlamadığını hatırlamak önemlidir. Örneğin, dağınık bir ortamda yaşayan insanlar, ruh sağlığı sorunlarına yol açan dağınıklıktan ziyade akıl sağlıklarıyla ilgili sorunları olduğu için bunu yapabilirler. Bununla birlikte, terapistler ve doktorlar, daha düzenli bir evde yaşamanın hiçbir dezavantajı olmadığı konusunda hemfikirdirler ve birçoğu, düzenli bir evin düzenli bir zihne yol açabileceğine kesin olarak inanmaktadır.

Düzenli bir ortama sahip olmak yaşlı insanlar için özellikle önemli olabilir, çünkü araştırmalar düzenli bir alanın beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini veya koruyabileceğini ve genel yaşam kalitelerini artırabileceğini göstermiştir .

Ve düzenli bir ortamdan yararlanabilecek olan sadece kendi kişisel hayatınız değildir. Bir çalışma , düzenli bir yaşam alanına sahip olmanın cömertliğinizi artırabileceğini buldu. Derli toplu bir odada anket dolduran gönüllülerin, dağınık bir odada sorgulananlara kıyasla bir hayır kurumuna bağış yapmak istediklerini söyleme olasılıkları daha yüksekti. Ayrıca, dağınıklıktan uzak bir ortama sahip olmak ve istifçilikten kaçınmak şunları iyileştirebilir:

 • Uyku kalitesi.
 • Karar verme.
 • Organizasyon.
 • Yaratıcılık.
 • Odaklanma yeteneği.
 • Hayattan genel memnuniyet.

Öyleyse neden her sabah yatağını yapmalısın?

Bir kişinin yeni bir alışkanlık edinmesi 18-254 gün, yeni bir davranışın otomatik hale gelmesi ise ortalama 66 gün sürebilir. Bu bilgiyi aklında tutarak, ikinci bir düşünce olmadan yatağını toplamayı sabah rutinine dahil eden kişi olmana sadece iki ay kalmış olabilirsin. Gelelim yatağınızı toplamanın faydalarına.

Güne olumlu bir notla başlar

İlk işiniz yatağınızı yapmak, sizi yapılacaklar listenizdeki diğer öğeleri işaretlemek ve o günkü sorumluluklarınızı yerine getirmek için bir zihniyete sokabilecek olumlu bir eylemdir. Motivasyondaki bu artış , iş arkadaşlarınıza karşı daha hoşgörülü hale gelebileceğiniz ve yeni fırsatları kabul etme konusunda ilham alabileceğiniz için, iş gibi hayatınızın diğer alanlarına büyük ölçüde fayda sağlayabilir. İletişim kurmada daha iyi hale gelirseniz ve genel olarak yaşamdan zevk alırsanız, ilişkilerinizi ( yatak yapıcıların daha fazla seks yaptığını ortaya çıkaran bir anket) ve arkadaşlıklarınızı bile geliştirebilir .

Ek olarak, istemediğiniz zamanlarda -belki kasvetli bir pazartesi sabahı- yatağınızı yapmak zihinsel disiplini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Beyniniz ve vücudunuz yatağı toplamaya direnmeye çalışsa da, zihninizi meşgul etmek ve dikkatini tekrar kontrolünüz altına almak, daha fazla öz disiplin geliştirmenize yardımcı olabilir.

Başarı duygusu sunar

Sabahları yatağınızı yapmak, sabahları bir başarı gibi gelebilir. Kahvaltınızı bile yemeden bunu bir başarı olarak görebilirsiniz.

Yatağını yapmakta zorlanan biriyseniz (belki motivasyon eksikliğinden veya akıl hastalığından dolayı), bunu yapma alışkanlığı edinmeye çalışmak gerçek bir ruh hali yükseltici olabilir. Sıradan bir görev olmasına rağmen, sık sık zorluklar içeriyorsa kutlanacak bir şey olabilir. Özellikle bir çöküş içindeyseniz ve kendinize olan inancınız yoksa, yatağınızı toplama eylemi bir şeyler başarabileceğinizi kanıtlar. Yatak yapmak, depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları için bir tedavi değildir: ancak, daha iyimser bir zihniyet benimsemenize ve hayatınız üzerinde küçük bir kontrol duygusu kazanmanıza yardımcı olabilir.

Yatağınızı topladıktan sonra, zaten bir zafer kazandığınızı ve eve gelmeniz için yeni yapılmış bir yatak olduğunu bilerek güne başlayabilirsiniz.

Verimliliği artırır

Her sabah yatağınızı yapmak bir ‘temel alışkanlık’ olabilir. Keystone alışkanlıkları, küçük bir olumlu değişikliğin gün boyunca başka akıllı seçimler ve olumlu değişiklikler üretme potansiyeline sahip olduğu bir dalgalanma etkisi yaratır.

Verimlilik bilimi üzerine yazar Charles Duhigg, The Power of Habit adlı kitabında şöyle açıklıyor: “Her sabah yatağınızı toplamak, daha iyi üretkenlik, daha büyük bir esenlik duygusu ve bütçeye bağlı kalma konusunda daha güçlü becerilerle ilişkilidir. bir aile yemeği ya da düzenli bir yatak, daha iyi notlara ya da daha az anlamsız harcamaya neden olur. Ama bir şekilde bu ilk vardiyalar, diğer iyi alışkanlıkların yerleşmesine yardımcı olan zincirleme reaksiyonları başlatır.”

Emekli ABD Donanması amirali William H. McRaven, Make Your Bed adlı kitabında bunu yineledi. 2014’te Texas Üniversitesi’nde yaptığı mezuniyet konuşmasında mezunlara “dünyayı değiştirmek yatağınızı yapmakla başlar” tavsiyesinde bulundu.

“Her sabah yatağını toplarsan, günün ilk işini başarmış olursun. Bu sana biraz gurur verir ve seni başka bir iş, bir daha ve bir daha yapmaya teşvik eder. Ve sonunda Günün sonunda, tamamlanan bir görev, tamamlanmış birçok göreve dönüşmüş olacak” dedi.

Ayrıca, 1.000 kişiyle yapılan bir araştırma (500 düzenli yatak yapan ve 500 yatak yapmayan) yatak yapanların %82’sinin günün erken saatlerinde küçük bir işi tamamlamanın tüm gün üretken olmalarına yardımcı olduğuna inandığını buldu. %79’u yatağı toplamanın güne iyi başlamanın önemli bir parçası olduğunu ekledi ve yatak yapanların %74’ü günün sonunda kendilerini başarılı hissettiklerini söyledi.

Ruh halinizi yükseltir

Hayatımızın yaklaşık üçte birini yatak odalarımızda geçiriyoruz . Bu nedenle, düzenli bir yatak odası zihninizi sakinleştirmenize ve düzensizlikle çevrili olmanın aksine topraklanmış hissetmenize yardımcı olabilir.

Düzgün yapılmış bir yatak, odanızın daha davetkar görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda huzurlu bir atmosfer de yaratabilir. Sonuç olarak, bu, ruh halinizi yükseltebilir ve duygusal yükünüzü hafifletebilir.

The Happiness Project’in yazarı Gretchen Rubin, kitabı için yaptığı araştırma sırasında şunu buldu: “Dış düzen, iç huzuru sağlar.” Mutluluğa yol açan en yaygın basit değişikliklerden birinin her sabah yatağı yapmayı öğrenmek olduğunu yazdı.

Düzenlenmiş bir yatak uykunuzu iyileştirir

Bir Ulusal Uyku Vakfı anketi, düzenli olarak yataklarını yaptığını bildiren katılımcıların, çoğu gece iyi bir uyku çektiklerini söyleme olasılıklarının %19 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni, düzenli ve düzenli bir yatak odasında uykuya dalmalarıdır. %75’i ayrıca temiz, taze çarşafların uyku kalitelerini iyileştirdiğini söyledi.

Sleepopolis ayrıca , düzenli bir odada uyumanın, katılımcıların %62’sinin uyumadan önce kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda uyandıklarında daha enerjik hissetmelerine yardımcı olduğunu da buldu.

Yatak yapmayanların sabahları alarmını erteleyen gece kuşları olma olasılığı daha yüksekken, yatağını toplayanlar alarma ihtiyaç duymadan doğal olarak uyanma eğilimindedir.

Jeff Bezos ve Bill Gates’in de aralarında bulunduğu milyarderler, dünyanın toksik üretkenlik kültürüne ve sürekli ‘telaş’ etme baskısına rağmen, iyi bir gece uykusu almanın sağlığınız için çok önemli olduğunu savundu.

Ünlü girişimci Arianna Huffington, her gece sekiz saat uyuduğunu itiraf ediyor ve şöyle diyor: “Çok az uykuyla üretken olabileceğinizi düşünmek tam bir yanılgı.

Çok daha etkili ve çok daha sürdürülebilir bir şekilde ve sağlığınıza ve ilişkilerinize çok daha az zarar vererek başarılı olabilirsiniz.”

Sizi daha dışa dönük yapar

2018’de 2.000 kişiyle yapılan bir anket, yatağı yapmanın kişisel bir tercihten daha fazlası olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma , bir kişinin yatağını yapıp yapmadığına bağlı olarak kişiliği hakkında gerçekten çok şey söyleyebileceğinizi öne sürdü . Çalışma, yatak yapanların maceracı, kendine güvenen, girişken ve fazla bakım gerektiren kişiler olduğunu, yataklarını yapmayanların ise genellikle utangaç, huysuz, meraklı ve alaycı olduğunu keşfetti.

Yatağınızı yapmanın herhangi bir dezavantajı var mı?

Yatağınızı yapmanın hayatınızı olumlu yönde etkileyeceğini gösteren gerçekler ve istatistikler olsa da, dezavantajları olduğu da söylenebilir.

Örneğin, Kanada Tabipler Birliği Dergisi, yatak yapmanın yorucu olabileceğini ve yaralanmayla sonuçlanırsa sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceğini bildirdi. Yatakların çoğu yere kadar alçaktır ve çarşafları sıkıştırmak için tekrar tekrar eğilirken onları yapmak, sürekli bel fleksiyonu gerektirir. Bu nedenle, sırt ağrısı çekiyorsanız veya hareket etme sorunları yaşıyorsanız yatağınızı dikkatli bir şekilde yapmanız önemlidir .

Yatağınızı dağınık bırakmanın lehinde bir tartışma da var, böylece nefes alma şansı olsun. Ev tozu akarları – öksürük, burun akıntısı ve hırıltı gibi alerjik semptomların yaygın bir nedeni – sıcak, nemli yerler gibi (örneğin uyuduktan sonra çarşaflarınız ve ara sıra üzerlerinde terleme), Deneysel ve Uygulamalı Acarology diyor ki gün boyunca sıkıştırılmamış çarşaflar daha az toz akarına neden olur. Bu, toza alerjiniz varsa daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir .

İnsanlar neden yataklarını yapmakta zorlanabilirler?

Depresyonla mücadele eden insanlar, yatağı zorlaştırmak gibi günlük görevleri bulabilirler. Bu, sürekli yorgunluk, umutsuzluk duyguları ve motivasyon eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Depresyon genellikle dağınıklığa yol açmakla kalmaz, aynı zamanda araştırmalar , dağınıklığın kaygı ürettiğini ve düzensizliğin beynin çalışma şeklini etkileyebileceği için insanların daha depresif hissetmelerine neden olabileceğini göstermiştir .

Örnek olarak, bir çalışma evde okul çağında en az bir çocuğu olan çift gelirli evli çiftleri inceledi. Evlerini dağınık veya ilgiye muhtaç olarak algılayan eşler, gün boyunca ortalamanın üzerinde stres hormonu olan kortizol seviyelerine sahipti.

Karşılaştırıldığında, çalışmadaki erkeklerin çoğunu içeren dağınık hissetmeyenlerin kortizol seviyeleri gün içinde düşme eğilimindeydi. Yine, bu çalışma neden ve sonuç ilişkisini kanıtlamaz – kadınların stresli ve zaman baskısı altında oldukları için evleri dağınık olabilir ve bu (dağınıklıktan ziyade) yüksek kortizol düzeylerinin nedeni olabilir. Ancak sabahları yatağınızı yapmanın herhangi bir zararı olmayacaktır ve bu araştırmalar bunun yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ek olarak, dağınıklık duyguları, davranışları, ilişkileri ve yeme alışkanlıklarını etkileyebilir.

Depresyondaysanız, sadece odanızı temizlemenizi ve yatağınızı toplamanızı önermek kolay olsa da, bunu yapmak ve hatta yataktan hiç ayrılmamak için kendinizi geliştirmeniz çok zaman alabilir.

İşte depresyonda olduğunuzda ortalığı toplamanız için bazı ipuçları:

 • Büyük görevleri daha küçük olanlara bölün.
 • Her seferinde bir odaya veya odanın bir köşesine odaklanın.
 • Bir zamanlayıcı ayarlayın.
 • Görevleri tamamladığınızda işaretlemek için bir liste oluşturun.
 • Dikkatinizin dağılmasını önlemek için konsantrasyon egzersizleri yapın.
 • Toplanırken hareketli bir müzik veya motive edici bir konuşma dinleyin.
 • Giderken bir şeyleri temizlemeye ve kaldırmaya çalışın, böylece birikmez.
 • Aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Depresyon için desteğe ihtiyacınız varsa, sizi konuşma terapisine sevk edebilecek veya uygunsa antidepresanlar yazabilecek olan aile hekiminize ulaşmalısınız.

Kaynak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir