Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilişim ve Teknoloji
 4. »
 5. Sağlık Endüstrisinde Google: Ascension ile Ortaklığını Duyurdu

Sağlık Endüstrisinde Google: Ascension ile Ortaklığını Duyurdu

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Sağlık hizmetlerine özel yazılım ve hizmetler geliştirmek için laboratuvarlarla bağlantı kurduğu bilinen Google, ABD’deki en büyük ikinci sağlık merkezi olan Ascension ile ortaklığını duyurdu.

Ülkenin önde gelen kâr amacı gütmeyen sağlık sistemlerinden biri olan Ascension, bireylerin ve toplulukların sağlığını ve iyiliğini en iyi duruma getirmek için Google ile çalıştığını açıkladı. Google, bu sayede laboratuvar sonuçlarından, teşhis ve hastaneye yatırma kayıtlarına kadar birçok bilgiye ulaşabilecek. Üstelik hastalara ilişkin diğer kişisel bilgiler de yine şirketle paylaşılacak.

Google, Ascension ise yayınladığı ortak duyuruda klinik kalitesini ve hasta güvenliğini artırmaya yardımcı olacak yapay zekâ uygulamalarını keşfetmeyi amaçladığını ifade etti. “Project Nightingale” isimli bu çalışma; ağ ve sistem bağlantısı, veri entegrasyonu, gizlilik, güvenlik ve uyumluluğa odaklanacak.

Ascension’ın Artan Strateji ve Yeniliklerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eduardo Conrado, “Sağlık hizmeti ortamı hızla gelişmeye devam ettikçe, hizmet verenin yanı sıra kendi bakıcılarımız ve sağlık hizmeti sağlayıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi karşılamak için dönüşüm yapmalıyız. Bunu yapmak, hizmet verdiğimiz kişilerin günlük deneyiminin bir parçası olan dijital platformlar, uygulamalar ve hizmetler aracılığıyla sunulan yeni bakım modellerinin programatik entegrasyonunu gerektiriyor” dedi.

Google Cloud Başkanı Tariq Shaukat ise bu çalışmaların hastaların yararı için yapıldığını dile getirdi:

“Ascension gibi önde gelen sağlık sistemleriyle ortak çalışarak sağlık hizmetlerini bulut bilişim, veri analitiği ve makine öğrenimi gibi modern verimlilik araçlarıyla dönüştürmeyi umuyoruz. Amaç sonuçları iyileştirmek, maliyetleri azaltmak ve hayat kurtarmak.”

Doktorların hasta kayıtlarını kolayca bulabilmesi için Google Flights benzeri bir arama motoru inşa edeceği iddiası da doğrulanmış olan Google’ın yaptığı duyuruda, anlaşmanın HIPAA yönetmeliklerine uygun bir şekilde gerçekleştirildiği belirtilmiş:

“Ascension’ın verileri, sözleşme kapsamında sunduğumuz bu hizmetleri sağlamaktan başka bir amaç için kullanılamaz ve hasta verileri Google tüketici verileriyle birleştirilemez ve birleştirilmeyecektir.”

Ascension-Google iş birliği şunları içerecek:

 • Güvenli, güvenilir ve akıllı Google Cloud Platform’a geçiş yaparak Ascension’ın altyapısını modernleştirmek,
 • Google’ın Google Apps verimlilik ve iş birliği araçlarına geçiş,
 • G Suite’in kullanılması, Ascension ortaklarının Ascension bakım sitelerindeki disiplinlerarası bakım ve operasyon ekiplerini destekleyerek gerçek zamanlı olarak güvenli bir şekilde iletişim kurma ve iş birliği yapma becerisini geliştirmek,
 • Klinik kalite ve etkililik, hasta güvenliği ve savunmasızlık açısından hassas popülasyonlar adına savunuculuğun yanı sıra tüketici ve tedarikçi memnuniyetini arttırma potansiyeline sahip yapay zekâ / makine öğrenme uygulamalarını keşfetmek.

Ascension yaptığı açıklama da hastalar ve tüketicilerin yanı sıra sağlayıcılar ve ortakların deneyimini geliştirecek özellikle yoksulluk içinde, en savunmasız yaşayan insanlara şefkatli ve kişisel bakım sağlama amacında olduklarını belirtti. Misyonları ise şu şekilde sıralanmış:

 • Tüketicilerin sağlık hizmetlerine katılımını kolaylaştırmak ve proaktif olarak sağlıklarını korumaya katılmalarını sağlamak,
 • Bakım verenin teknoloji konusundaki deneyimini geliştirmek ve bakıcıları hasta ihtiyaçlarını daha iyi tahmin etmelerini ve yönetmelerini sağlayan bilgilerle donatmak,
 • Ascension’ın teknoloji operasyonlarının verimliliğini artırmak, böylece kaynakların yalıtılmış çözümler üretmekten entegre platformlarda inovasyona kaydırılmasını sağlamak.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: ascension.org/News/News-Articles

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir