Çarşamba , Mayıs 25 2022

Sanal Ortamın Korkulu Rüyası Deepfake

Deepfake yapay zekâya dayalı insan imajı sentezi için bir kullanılan tekniktir. Üretken rakip ağ olarak bilinen bir makine öğrenme tekniğini kullanarak mevcut görüntüleri ve videoları kaynak görüntüler veya videolar üzerinde birleştirmek, üst üste getirmek için kullanılır. Deepfake kavramı 2017 yılında ortaya çıktı.

Deepfakes’in gelişimi iki farklı ortamda gerçekleşti: Akademik kurumlarda araştırma ve çevrimiçi topluluklardaki amatörlerin gelişimi.

Akademik Araştırmalar Olarak Deepfake

Konuyla ilgili akademik araştırmalar ağırlıklı olarak, dijital görüntülerin ve videoların bilgisayar işlemesine odaklanan yapay zekâya tekniklerine dayanmaktadır. Ayrıca bir bilgisayar bilimi alanı olan bilgisayarla görme tekniği de bir başka önemli ağırlık alanıdır. Bir dönüm noktası projesi, 1997’de yayınlanan ve farklı bir ses parçasında bulunan kelimeleri söyleyen kişiyi betimlemek için konuşan bir kişinin mevcut video görüntülerini değiştiren video yeniden yazma programıydı. Bu sistem bir tür yüz reanimasyonunu tamamen otomatize eden ilk sistemdi ve bunu bir videonun konusu tarafından üretilen sesler ile yüzlerinin şekli arasında bağlantı kurmak için makine öğrenme tekniklerini kullanarak yaptı.

Çağdaş akademik projeler daha gerçekçi videolar oluşturmaya ve teknikleri daha basit, daha hızlı ve daha erişilebilir hale getirmeye odaklandı. 2017’de yayınlanan “Synthesizing Obama” programı, eski cumhurbaşkanı Barack Obama’nın video görüntülerini, ayrı bir ses parçasında bulunan sözcükleri ağzından söylenecek şekilde değiştiriyordu. Proje ana araştırma olarak ağızdan şekillerin sesten sentezlenmesi için fotogerçekçi tekniğine katkı sağlamaktaydı. 2016’da yayınlanan Face2Face programı, bir kişinin yüzünün video görüntüsünü, başka bir kişinin yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak taklit ederek tasvir etmek için değiştirmeyi amaçladı. Proje, ana araştırma olarak, derinlik yakalamayan bir kamera kullanarak yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak yeniden etkinleştirmek için ilk yöntemi ve ortak tüketici kameralarını kullanarak tekniğin gerçekleştirilmesini mümkün kılan bir biçim olarak oldukça popülerlik kazandı.

Deepfake Siyasette Büyük Popülerlik Kazandı

Deepfakes, tanınmış politikacıları video portallarında veya sohbet odalarında temsil etmek için kullanılıyor. Örneğin kullanıcılar, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin yüzünü Adolf Hitler’in yüzüyle değiştirdi, Angela Merkel’in yüzünü Donald Trump’ın yüzüyle değiştirdi. Nisan 2018’de, Jordan Peele ve Jonah Peretti , Barack Obama’nın yüzüyle bir video paylaşıp bir  küçük çaplı bir kriz ortaya çıkardı. Ocak 2019’da Fox televizyon kuruluşu Oval ofisinden ve Trump’ın ağzından yayınlanmış gibi bir salgın videosu paylaştı. Bunun sonucunda halk paniğe kapıldı.

 


 

 

Sonuç olarak teknoloji her geçen gün etki alanını arttırıyor ve sanal ortam ürkütücü yenilikler ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle sanal ortamda kesin gibi gözükse de her paylaşılana inanmamakta fayda var…

Mert Küçükvardar

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Terör ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir