Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilişim ve Teknoloji
 4. »
 5. Siber Zorbalıkla Başaçıkmanın Basit Yolları

Siber Zorbalıkla Başaçıkmanın Basit Yolları

82

İnternette karşınıza çıkan troller aslında gerçek hayatta farklı rollerde ve mesleklerde kişiler olarak yaşamlarını sürdürürler. Onlar da tıpkı sizin bizim gibi insanlardır fakat internet dünyasındaki fırsatlar, onlara büyük bir sıçrama tahtası, inanılmaz cazip fırsatlar sunar.

Stanford ve Cornell Üniversitesi tarafından yapılan en son araştırmalar göstermektedir ki aslında herkes internet trolleri gibi paylaşımlarda bulunabiliyor, zaman zaman tıpkı onlar gibi davranabiliyor. İnsanlar, kötü bir gün geçirdiklerinde, kötü bir tecrübe yaşadıklarında, bir kişiye ya da olaya sinirlendiklerinde veya çevrimiçi bir tartışma esnasında birisi ile kapıştıklarında, o anki psikolojilerinin etkisi altında kalarak duygularını ifade eden paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Siz de bir gün böyle bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Önce parmaklarınız, sonra da beyniniz tir tir titremeye ve öfkenizden odanızda bazı şeyler havada uçuşmaya başlayabilir!

Kendileri hakkında çok paylaşanlar dikkat!

UCLA tarafından yapılan bir araştırma sonuçları göstermektedir ki internet ortamında kendisi hakkında fazla bilgi veren insanlar, internet trolleri tarafından taciz edildiklerinde ve istismara uğradıklarında diğer insanlardan destek, yardım ve sempati görememektedirler. Yani adeta “Kendi düşen ağlamaz” atasözünün gazabına uğramaktadırlar.

Özel yaşamınızla ilgili paylaşımlarınız birileri tarafından sürekli abartılıyorsa uyanık olun. Aniden kendinizi çevrimiçi tacizin hedefi olarak görebilirsiniz. Ve bazı arkadaşlarınız sizi savunmak için hiçbir adım atmayabilirler. Bu durumda sakın şok olmayın. İnternet trolleri artık hayatımızın bir parçası… Artık bu gerçekle yaşamak zorundayız ve internette ne paylaştığımıza dikkat etmeliyiz.

Bin 500 teknolog ve akademisyene soruldu

Pew Araştırma Merkezi ile Elon Üniversitesi İnternet İmaj Merkezi, insanların birbirleriyle çevrimiçi etkileşimlerini tehdit eden sorunlarla ilgili 1.500’den fazla teknolog ve akademisyenin destek verdiği bir çalışmayı raporu yayınladı. Onlara şu soru soruldu:

 • Önümüzdeki on yılda, internetten gerçekleştirilecek sohbetlerde kamuoyu söylemi, kötü aktörleri, tacizcileri, trolleri ve genel tutumlarımız, güvensizlikler ve tiksinti tonlamasıyla az çok şekillenecek mi?
 • Ankete katılanların çoğunluğu (%81), çevrimiçi söylem tonunun önümüzdeki 10 yılda aynı kalacağı ya da kötüleşeceği düşünüyor.

Trollerin yıkıcı davranışlarıyla çok sık karşılaşmaktayız. Çünkü insanlar, internette kiminle ne konuştuklarına ve kimin için neyi paylaştıklarına dikkat etmemeye devam ederlerse, karşılaşacakları kötü sonuçları umursamazlarsa karşılaşacakları sorunlar giderek artacak.

Herkes trol zorbalığına maruz kalıyor

İnternette çevrimiçi olduğumuz zamanlarda, yalan, aşırıcı, cinsel taciz, küfür vb. tüm bu olumsuz davranışlara zaman zaman hepimiz bizzat şahit olmuyor muyuz? Peki, bu olumsuz durumların gözlemcilerinin, şahitlerinin ve birtakım sonuçlarının olmaması mümkün mü? Anket çalışmasındaki bir uzmanın tespitine dikkat etmek gerekir:

“Troller artık kullanmış oldukları yöntemlerin internet ortamında etkili olduğunu ve toplumsal damgalamanın karşı taraftaki insanları yıldırıp korkuttuğunu ve hiçbir cezai müeyyideyi içermediğini çok iyi biliyorlar. Eğer Gamergate web sitesi, bir kadını kendi kanaatine ve varsayımlarına göre rahatlıkla suçlayabiliyor ve bunun sonucu olarak da hiçbir ceza almıyorsa işte o zaman, internette kişisel verilere saygıdan bahsedemeyiz! Güvenli internet ortamından bahsedemeyiz!

Peki, insanlara erdemli davranışlar öğretmek için mücadele veren “İnsana erdemli davranış yakışır” hareketi sizce desteklenmeli midir? İnsanlara bu yolla internet oramın da erdemli olmayı öğrete bilir miyiz? Gerçek hayatta bir kişinin, akran tacizine maruz kaldığını görüp akranına yardım etmeye karar verdiğinde, zorbalık olaylarının yüzde 57’sinin 10 saniye içinde durduruluyor. Fakat gerçek hayatta, akran zorbalığına şahit olan kişilerden sadece yüzde 19’u bir arkadaşına ya da akranına yardım ediyor.

Empati kurmuyorlar, üstelik narsistler!

Ünlü Eğitim psikoloğu, ebeveynlik ve zorbalık önleme uzmanı Dr. Michele Borba, 24. kitabı olan Unselfie isimli kitabında yer verdiği, “Neden Empatik Yeteneği Yüksek Çocuklar Dünyamızda Başarılı Oluyor?” adlı makalesinden şu örnek, korkutucu: Gençlerin  yüzde 40’ı karşısındakinin duygu ve düşüncelerini anlamak konusunda hiçbir gayret göstermiyor. Bu son 30 yıldaki değişim.

Yani gençlerin önemli bir bölümünün empatik yeteneklerini kullanmak istemiyor. Başkalarının sorunlarına duyarlı değiller. Bunun sonucunda da Narsisizm yüzde 58 artmıştır. Böylelikle  “Empati azalırken, zorbalıklar artmakta ve işkenceciler kurbanlarını, ‘insan’ değil, ‘nesne’ olarak görmeye başlamaktadırlar.

Sanal alemde daha cesurlar

Trendwatcher ve Marcel Bullinga araştırma şirketlerinin temsilcileri, PEW anketine ellerindeki bilgileri verdiler. Vermiş oldukları açıklamalarda  “Normal hayatta kimsenin yüzüne karşı yapmayacağımız hakaretleri ve ifade etmeyeceğimiz nefreti, nedense internete bağlandığımız zaman sosyal medya hesaplarımız üzerinde ifade etmekten hiç çekinmiyoruz. Görünüşe göre sosyal kontrol, çevrim içinde geçerli değil. Komşularımıza, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza anti-sosyal davranışlar göstermiyoruz fakat internetteki forumlarda ve sosyal medyada rahatlıkla anti-sosyal davranışlar gösterebiliyoruz.

Sorun yalnızca [anonim] zorbalık değildir: zorbaların birçoğu yüzsüzdür ve utanmazlar. Zorbalığı teşvik eden çevrelerde yetişmiştirler. Ve devlet sübvansiyonları onları teşvik eder. Bu durum belki de onların en korkutucu yönüdür. Sosyal robotların yükselişi ile daha nazik ve daha iyi sosyal varlıklar olarak (tekrar-düşün uygulaması gibi) davranmamıza yardımcı olabilecek teknolojik araçları göreceğiz. Fakat bunun ötesinde, iş dünyasında ve tecrübelerimizde eğitim ve ahlaki değerlerimize geri dönmeli, ahlaki değerlerimizi yükseltmeli ve yaşatmalıyız.

Biliyorsunuz:  Siber zorbalara karşı çevrimiçi destek bir tık uzakta

On yıl önce internette çevrim içi olduğunuz zaman taciz ediliyor olsaydınız destek alacağınız sınırlı sayıda kaynaklar vardı. Bugün ise trollerde ve çevrimiçi nefrette bir artış olduğunu görüyoruz ancak çevrimiçi destek gruplarında da bir artış var. HeartMob isimli yardım kuruluşu internet ortamında tacize uğrayan kurbanlar için şu mesajı paylaşmıştı (Telefon mesajı ile göndermişti).

“Size değer veren her zaman sizi destekleyecek ve (problemin çözüm sürecine kadar) size yardım edebilecek yardım görevlilerimizin size sadece bir tık yakınlıkta olduğunu biliyor muydunuz? İntikam amaçlı, hakkınızda internette yayınlanmış bir cinsel içerikli bir video kurbanı mısınız? Belki de bir fotoğrafınızın sizin izniniz olamadan yasalara aykırı bir şekilde uygunsuz bir web sitesinde kullanıldığını fark ettiniz!  Sizin izniniz olmadan herhangi bir tacize uğradıysanız ‘Siber suçlarla mücadele için sivil hakları savunma hareketi’ sadece bir e-mail uzaklıkta size yardımcı olabilmek için beklemektedir. Belki psikolojik desteğe ihtiyacınız var. Yeni acil yardım internet sayfamız şimdi her zaman da desteğe hazır. Danışmanlık hizmetiyle ve önemli referanslarıyla hizmetinizdedir.”

Evet, zulmün her zamankinden çok daha yüksek olduğu zor bir dönemden geçiyoruz ancak mağdurlara ve kurbanlara yardım etmeye istekli çok sayıda olumlu organizasyon ve iyi kalpli insan da var. İşte bu yüzden biz inanıyoruz ki İnternetin en iyileri, en kötüleri tarafından susturulamaz. Belki internet trollerini asla yok edemeyiz ancak onların faaliyetlerini ve verecekleri zararları önleyebiliriz.

Siber zorbalara karşı tavsiyeler

 • Empati, her zaman zulme karşı koyar; işte bu sebepten her zaman pozitif olun.
 • İnternet Trolleriyle uğraşmayın; asla kazanamazsınız. Eminim ki yapmanız gereken daha önemli işleriniz vardır.
 • Online olarak başkalarına destek olun, özellikle de ezilenlere ve alaya alınanlara.
 • Unutmayın, yorumlarınızda yapıcı olun, savaşçı değil, yıkıcı değil.
 • Her zaman güzel örneklerin temsilcisi ve yol göstericisi olun, özellikle de internet ortamında aktif iken.

Sue Scheff

Çeviren: Halil İbrahim İşbilici

Kaynak

 • Huffington Post/Mar 31, 2017

İlgili Yazılar

4 Yorum

 1. serkan Türk - -

  beğenerek takip ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir