Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Slavoj Žižek ders anlatmak, sınav kağıtlarını okumak ve ofis saatlerinden nefret ediyor!

Slavoj Žižek ders anlatmak, sınav kağıtlarını okumak ve ofis saatlerinden nefret ediyor!

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Genellikle “Öğretebilenler ve öğretemeyenler”i duyarız. Artık bu farklı bir şekle evrilmiş gibi duruyor: “En azından öğretmek zorunda olmadıkları boş anlarda öğretebilenler.” İlk önce gerçek kariyeriniz yanında bir şeyler öğretirsiniz ki öğretmenliğin tüm kariyerinizi ele geçirdiğini ancak sonradan fark edersiniz. Akademideki birçok kişiden ders verme, notlandırma ve ofis saatleri hakkında şikayetler duyabilirsiniz ama kaç kişi bunda Žižek‘in röportajında ifade ettiği kadar sert olabilir?

2014’te Cincinnati Üniversitesi’nin düzenlediği Tasarım, Yapı, Sanat ve Planlama Konferansı’nda, “Konuşmalar tamam ama ders vermekten nefret, nefret, nefret ediyorum” diyor filozof ve eleştirmen Slavoj Žižek. “Şunu söylemekten gurur duyuyorum ki burada birkaç sömestr ders verdim ama tüm o notlandırma olayları saçma sapandı. Bunu öğrencilere de açık bir şekilde söyledim. New York’ta, New School’da şöyle demiştim, ‘Bana rezil kağıtlarınızdan vermezseniz, A alırsınız. Eğer bana normal bir kâğıt getirirseniz belki okurum ama sevmem o zaman da düşük not alırsınız. Söylediklerim işe yaradı, kimse bana kâğıt getirmedi’ Böylece notlandırma problemini de çözmüş olduk.”

Peki ofis saatleri? Žižek bu durumu “ders vermek istememesinin temel nedeni” olarak açıklıyor çünkü “Öğrenciler diğer insanlar gibi çoğu sıkıcı budalalar ve bazı budalaların gelip soru sormaya başlamasından daha kötü bir tecrübe düşünemiyorum.” Diğer ülkelerde buna katlanılabilecek bir şey bulunmuş olabilir, ama “sorun şu ki Amerika’da öğrenciler açık olmaya çok meyilli ve eğer onlara karşı nazik olursanız hemen kişisel sorunlarından bahsederler ve yardımcı olup olamayacağınızı sorarlar. Ne diyebilirim ki? Umurumda değil. Git kendini bir yerden aşağı at. Bu benim sorunum değil.”

Bu öğretim deneyimleri, Žižek’’i tek bir sonuca götürüyor: “Üniversiteleri içinde öğrenci olmadan seviyorum.” Fakat herkes bu sözleri keyifle karşılamıyor: “Ne zaman böyle bir şey ortaya çıksa, bazı insanların bunu görüp ‘Görüyor musun? İşte kendi fildişi kulesinde yaşayan tipler böyle söyler’ demesinden endişe ediyorum” diye yazıyor isim vermeyen biri. “Žižek hem kişiliği hem de yaklaşımıyla aykırı biri. Çoğu akademisyen öğrencileri umursamamazlık edemez öyle yapmaya çalışsa da yapamaz.”

Slate‘den Rebecca Schuman, şöyle diyor: “Bence Žižek’teki asıl problem söylediği şekilde hissetmesi ya da bir şeyleri yüksek sesle söylemesi değil. Asıl neden insanların onun komik olduğunu düşünmesi. İnanın ya da inanmayın ama öğrenciler onu ‘süperstar’ olarak görüyor. Öyle ki eğer bir araştırma üniversitesinde çalışıyorsanız ve öğretmeyi seviyorsanız öğretmeyi sevmiyormuş gibi görünebilirsiniz, böylece araştırmanız hakkında yeterince ‘ciddi’ durmazsınız.” Žižek’i zaman zaman eleştiren Schuman, son zamanlarda Donald Trump’ı desteklemesiyle de filozofu eleştirmişti (“Her şeyden öte iki üç kere evlenmiş, lafını esirgemeyen yaşlıca adamlar ortak çok şeye sahiptir ki bunlar ikisini de korkutuyor olmalı”), sorunun Žižek’in provokatör olmasında değil ama bizim onu bu şekilde görme eğilimimiz olduğunu vurguluyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: openculture.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir