Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Sosyal medya ile sel baskını ve kasırgalar tahmin edilebiliyor

Sosyal medya ile sel baskını ve kasırgalar tahmin edilebiliyor

Sosyal medya, birden çok alanda gelişen bir hava olayının davranış ve şiddetinin tahmini ve izlenmesini geliştirmeye yardımcı olan “sosyal sensörler” gibi davranabilir.

Araştırmacılar, Sosyal Medya üzerindeki anahtar kelimeler ve fotoğraflar, gelişen risklerin sinyalini, örneğin selden önce yükselen su seviyesi gibi, verebileceklerini söylüyor. Nehir, su ve peyzaj gibi belli kelimeler, aşırı hava olaylarının gerçekleştiği zaman periyotlarında tahmin ve uyarı bakımından farklı anlamlar taşır. Araştırmacılar, aşırı hava şartlarında fiziksel sensörlerle birlikte doğru erken uyarı sistemi oluşturmak için sözcükleri “sosyal algılayıcılar” olarak kullanılabileceklerini ortaya koydular.

Nataliya Tkachenko, Bilgisayar Bilimleri Bölümündeki danışmanıyla birlikte çevrimiçi yayınlanan fotoğraf ve anahtar sözcüklerin belli yer ve zamanlarda gelişen hava durumu risklerini gösterebildiğini buldu. Örneğin yükselen su seviyeleri hakkındaki gönderiler, yetkilileri potansiyel bir sele karşı uyarabilir.

Aşırı hava olaylarının gerçekleşeceği dönemlerde Sosyal Medya gönderilerinde kullanılan belli kelimelerin (sel riski olduğunda “su” ve “nehir” gibi) izlenmesi, etkilenecek alanların doğru bir şekilde tahminine yönelik karşılaştırma yapılmasına, böylece altyapı ve insan yaşamı için ne kadar büyük etki oluşturacağına dair bilgiyi sağlamaya yarayabilir.

Araştırmacılar 2004 ile 2014 yılları arasında Flickr sosyal medya platformunda nehir, su ve peyzaj gibi etiketlerle fotoğraf ve video izledi. Bu kelimeler, genel olarak doğal manzarayı tanımlamak için kullanılabilirken araştırmacılar aşırı hava olaylarının zirvesinden önceki bazı zaman periyotlarında ve meydana geldiği bölgelerde bu kelimelerin, “havanın kötüleş göstermek” gibi tahmin ve uyarıdan farklı bir anlam taşıdıklarını ortaya koydu.

Bu risk sinyali kelimeleri, fiziksel meteorolojik sensörlerle birlikte kullanıldıklarında, birden çok alanda gelişen bir hava olayının davranış ve şiddetinin tahmini ve izlenmesini geliştirmeye yardımcı olan “sosyal sensörler” gibi davranabilir.

Sel monitörleri gibi fiziksel sensörler de konvansiyonel hava durumlarını tespit etmek için kullanılıyor ancak kapsamları sınırlı ve etkilenebilecek her alanı sosyal medyanın yaptığı gibi doğru bir şekilde saptayamıyorlar. Sosyal Medya şu anda “anlık yayıncılığın” etkili bir aracı olarak kullanılıyor. Ancak hâlen gelişmekte olan büyük ölçekli olayları tahmin etmek için henüz kullanımı söz konu değil.

Sosyal medya ile fiziki meteoroloji sensörlerinin birlikte kullanımı, aşırı hava olaylarının tahmini için benzeri görülmemiş doğrulukta ve etkililikte erken uyarı sistemi oluşturabilir. Warwick Bilim Şehirleri Enstitüsünden Nataliya Tkachenko, şunları söylüyor:

“Analizlerimiz, sosyal medyadaki resim gönderileri meta verilerin, selleri öngörme ve izlemeye yönelik alet temelli sistemlere ve diğer doğal tehlikelerin yanında faydalı olabilecek sosyal algılayıcılar olarak kullanılmasına olanak tanıdığını gösteriyor. Bu yeni veri kaynakları tarafından temsil edilen fırsatlar, evleri korumak, hayatlar kurtarmak ve daha esnek şehirler oluşturmak için yardımcı olabileceğinden gerçekten heyecan verici!”

Çeviren: Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: University of Warwick. (2017, March 10). Floods and hurricanes predicted with social media. ScienceDaily.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir