Pazar , Mayıs 15 2022

Sosyal Medyadaki 10 Zararlı Alışkanlık

Sosyal medya kullanıcıların uzak durması gereken 10 zararlı alışkanlık… Sizde bu 10 zararlı alışkanlık varsa diğer kullanıcılara itici gelebilirsiniz  hatta zarar görebilirsiniz.

Sosyal medya, sadece iletişim aracı değildir. Demokrasinin söz konusu olduğu her yerde kendimizi ifade etmemize aracılık eden bir aktördür.

Bununla birlikte sunduğu büyük imkânlar,  ciddi bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu yazıda “sorumlu bir sosyal medya kullanıcısı olmanın”, öteki kullanıcıları rahatsız etmemenin, onların gönlünü kazanmanın 10 etkili yoluna dikkat çekiyoruz.

1. Çok fazla selfie göndermek

Narsizmin sık rastlanan bir türü olmanın ötesinde, kendinizi çok fazla öne çıkarmanızın arkadaşlarınızı sizden uzaklaştırdığını biliyor musunuz? Kesinlikle uzak durmalısınız.

2. Zengin görüntüsü sunmak

Pahalı alışveriş çantaları, ayakkabılar, saat vb. paylaşmak buna yol açabilir. Bu durum bir çeşit övünme biçimi olduğu gibi (Sosyal medyada hiç kimse böyle insanları sevmez), hayatınızı da tehlikeye sokabilir. 4 milyon dolarlık nişan yüzüğünü Snapchat’ten paylaştıktan sonra kaybeden Kim Kardashian bu duruma iyi bir örnek!

3. Nefret söyleminde bulunmak

Sosyal medya yapıcı eleştiri ortamı olmalıdır, anlamsız nefret ifadeleri ya da ölüm tehditlerinin değil. Elbette bu kötü alışkanlıktan kaçındığımızda Julia Barretto, Angelica Panganiban ve Jessy Mendiola gibi birçok kişi tarafından takdir edilebilirsiniz.

4. Kaynağı güvenilir olmayan sitelerdeki haberleri paylaşmak

Çevrimiçi (internet) haberciliğinin hızı, yalan haberlerin asparagas haber sitelerinde ve sosyal medya mecralarında kolayca yayılmasına neden oluyor. Facebook sahte haberlerle savaşmak için çeşitli yollar arıyor fakat henüz etkili kesin bir yol bulunmuş değil. Dikkat edin, yalan haberler, aşırı paniğe neden olabilir.

5. Çok fazla bilgiyi herkese açık olarak paylaşmak

Doğruluk kontrolü yapın. Takipçileriniz suçlayıcı paylaşımlarla ilgilenmez. Kendinizi utandırmak veya daha kötüsü bir skandala imza atmak istemiyorsanız bundan kaçınmalısınız.

6. Her saat (veya daha kötüsü her dakika) bir şeyler paylaşmak

Her saat veya her dakika bir şeyler paylaşmak sosyal medya hesaplarımızı takip eden kişileri rahatsız edebilir. Bunun dışında özellikle konumunuz açıksa, korsanların ve hırsızların size ulaşmasına yardımcı olabilir.

7. Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmek

Sosyal medyada trol ve sahte hesaplar yaygınlaştı. Kalpazan hesaplarla çevrimiçi mesajlaşmaya devam ettiğiniz takdirde, sizden tüyler ürpertici bilgiler çalabilirler.

8. Yemekte güncellemeleri kontrol etmek

Etik olmayan sosyal diyalogların incitici olması bir yana, yapılan araştırmalar, tıpkı TV izlerken yapıldığı gibi, fazla yemeye yatkın olursunuz ki bu sizi şişmanlatabilir.

9. Araba kullanırken yeni paylaşımları kontrol etmek

Gözleriniz yolda olması gerekirken telefondaysa eller serbest teknolojisi kullansanız bile kaza riskini çok arttırır.

10. Beğeni için yapılan gönderiler

Otantik, güvenilir ve kendinden emin hiçbir kimse beğenilere bağımlı değildir. Beğenilerle çok fazla ilgilenmek, sizi kendinizden başka biri gibi davranmaya itebilir hatta bazı durumlarda asıl sahibini göstermeden (Fotoğraf, metin, video vb.) sanki kendinize aitmiş gibi paylaşmanıza neden olabilir. Bilin ki intihal, yasal bir suçtur.

Kaynak: Lifestyle.abs-cbn.com, 31 Temmuz 2017

Çeviri: Abdulkadir Büyükbingöl

Hakkında Abdulkadir BÜYÜKBİNGÖL

Sosyal Bilişim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Akıllı ve Yapay Toplumlar (Toplum 5.0) ana araştırma alanlarıdır. Posthümanizasyon meselesine karşı iyimserdir ama sosyal “değer”lere takıntılıdır. Editörlük ve görsel yönetmenlik mesleki tecrübe alanı iken “Çevrim İçi Serbest Gazetecilik” faaliyetleri de aklının bir köşesini sürekli meşgul eder.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Ördek Sendromu

Sosyal medya kullanıcılığı artan bir ivmeyle popülerleşmektedir. İnsan için beğenilme, takdir edilme isteği doğal bir …

Sosyal Medyada Metalaşan Bedenler

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm ama bir türlü yazamadığım bir konu vardı: Sosyal medya ve estetik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir