Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Şubat ayındaki rekor sıcaklık için iklim değişikliğini suçlayabilir miyiz?

Şubat ayındaki rekor sıcaklık için iklim değişikliğini suçlayabilir miyiz?

Şubat ayı genelde kar taneleri, kızak çanları ve sıcak yünlü eldivenlerle sembolize edilir. Fakat bu yılın gümüş beyaz kışı, ilkbahar girmeden bitti. Hava durumu değişikliği için Oklahoma’ya bakalım. Oklahoma, ilk kez sıcaklıkların üç basamaklı sayılara bu kadar yaklaştığını gördü.

Şubat ayı başında, Oklahoma eyaleti alışılmamış bir sıcak hava gördü. Oklahoma’ya bağlı Mangum bölgesi, 38 santigrat dereceye yaklaşan sıcaklık değeriyle kendi rekorunu kırdı. Mangum’da Şubat ayının sıcaklık ortalaması 13 derecedir. Teksas, Kansas ve bütün Kolorado’da sıcaklık rekoru kırıldı. Aşırı sıcak ve nemli hava, Orta Amerika’da fırtına ve kasırgaları besledi.

Jet akıntı, Kaliforniya’ya yağmur, iklim değişikliğinden bağımsız olarak ülkenin geri kalanına da sıcak hava getirir. Ancak kış mevsiminde bu bunaltıcı sıcak hava koşullarını görmek son derece sıra dışı bir şey. İklim değişikliği daha güçlü jet akıntılara neden olabilir ancak sıcak geldiği zaman ölüm de getiriyor: Karbon kirliliği, gezegenimizin ısınmasına neden oluyor. Bu, sırayla bütün sıcaklık dağılımlarını değiştirir. Diğer bir deyişle jet akımının sıcak günleri, daha da sıcak hâle gelir.

Sıcak hava rutin hâle gelirken soğuk hava çok nadirleşir. Rekor kıran sıcak günler neredeyse tamamen insan etkisine bağlıdır. Bu yeni iklim sisteminde aşırı ısınma, aşırı soğumadan muhtemelen çok daha fazladır. Geçmiş yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde, yüksek sıcaklık rekoru, düşük sıcaklık rekorundan 4 kereden daha fazla görüldü. Oklahoma’daki sıcaklık bunun son örneği.

Birçok insan şubat ayında ılıman bir havayı hoş karşılayabilir fakat normal şartlarda soğuk olması gereken aylarda havanın sıcak olması ekosistemi bozabilir. Ağaçlar mevsimi gelmeden çiçek açabilir ve sonrasında soğuk havalar geri döndüğünde dona maruz kalarak zarar görebilir. Arılar, polenlerini taşımadan açan çiçekler yapraklarını dökebilir. Bu küçük istikrarsızlık flora, fauna ve bunlara bağlı endüstrileri etkileyen bir dalgaya sahiptir.

Hükümetin siyasi iklimi göz önüne alındığında, Oklahoma’daki sıcaklık artışı özellikle ironik. İki yıl önce tam da bu günlerde, medyatik politikacı Oklahoma Senatörü James Inhofe, iklim uzmanlarının çalışmalarına dair şüphelerini dile getirmek ve mevsimsiz soğuğu vurgulamak için senato katına bir kartopu getirmişti.

Bugün olsaydı Inhofe, tarihi Şubat rekorunun ortasında, eyaletinin herhangi bir yerinde bir kartopu bulmakta ziyadesiyle zorlanırdı.

Çeviren Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Jeremy Deaton, Nexus Media, 22 Şubat 2017

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir