Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Taizhou Mumyası: 700 Yaşında Bir Güzellik Abidesi

Taizhou Mumyası: 700 Yaşında Bir Güzellik Abidesi

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Çin’de Ming Hanedanlığı dönemine ait bir kadının en mükemmel şekilde korunmuş mumyası beklenmedik bir şekilde bulundu. Kadın, Ming Hanedanlığı’na özgü geleneksel giysilerle giyinmişti ve gösterişli bir yeşil yüzüğü de dahil olmak üzere birçok mücevherle süslenmişti. İnciği kalitesine ve ince ipeklerle sarılı olduğu kalitesine dayanarak, yüksek rütbeli bir sivil olduğuna inanılıyor. 

Mumyalama uygulamaları, yaşam ile ölüm arasında sorunsuz bir geçiş yaratmayı amaçlıyordu ve günümüze kadar ün salmış olağanüstü vücut koruma sonuçlarına yol açtı. Günümüzde bulunan çoğu mumya, bu karmaşık sürecin bir ürünüdür, doğal mumyalama nadir durumlarda meydana gelmiştir. 

Taizhou mumyası, olağanüstü koruma durumu ve gizemli hikayesi ile ayırt edilen olağanüstü bir örnek: 2011 yılında Çinli yol işçileri, üç katlı bir tabutu içinde, Ming Hanedanlığı’ndan bir kadının olağanüstü korunmuş kalıntılarını buldular; tam 700 yıl öncesine tarihleniyor. Kadının mezarı şaşırtıcı derecede iyi korunmuş; vücut, saç, cilt, kıyafet ve mücevherleri ile birlikte.

Bu keşif, o dönemin insanlarının günlük yaşamına ışık tutarken, kadının kimliği ve yüzyıllar boyunca nasıl bu kadar iyi korunduğu sorularını da gündeme getirdi. O kimdi?  Ve vücudu yıllar boyunca neden bu kadar iyi korunmuştu? 

Araştırmacılar kadının vücudunun kesin yaşını belirleyemediler. Ancak Taizhou mumyası ile bulunan artefaktlar ve giysiler göz önüne alındığında, kadının Ming Hanedanlığı döneminde yaşadığına inanılıyor; bu dönem 1368 ile 1644 yılları arasındaydı. Bu, kadının vücudunun potansiyel olarak 700 yıl yaşında olabileceği anlamına gelir.

Bazı araştırmacılar kadının vücudunun korunmasının nedeninin gömüldüğü özel ortamdan kaynaklanmış olabileceğini öne sürmüşlerdir. Eğer suyun çevresindeki sıcaklık ve oksijen seviyeleri doğruysa, bakterilerin büyüyemediği veya çürümenin sürecini yavaşlattığı veya durdurduğu etkili bir şekilde sağlanmış olurdu. 

Kaynak

  • www.kenhthoisu.net, Eylül 22, 2023.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir