Pazar , Mayıs 15 2022

Türkiye’nin DNA’sı 2019 (2)

82 milyon nüfus ile dünyanın en kalabalık 18. ülkesi olan Türkiye aynı zamanda dünyanın 19. büyük ekonomisi.

Türkiye’de yaşam süresinin artmakta olduğu gözlenirken nüfusun da yaşlanmaya devam ettiği görülmektedir. Nüfusun yaş yapısının önemli bir göstergesi olan ortanca yaşın; 2018 yılında 32, 2023’te 33,5, 2040‘ta 38,5, 2060’ta 42,3, 2080’de ise 45 olması beklenmekte.

Türkiye nüfusunun %28’ini çocuk nüfus, %15,8’ini genç nüfus ve %8,8’ini yaşlı nüfus oluşturuyor.

Boş Zamanlarımızda Ne Yapıyoruz?

Kültürel faaliyetlere katılımımızın düşük olduğu Türkiye’de boş zamanlarımızda en çok, televizyon izlediğimiz ortaya çıktı.

AVM’lere gitmeyi hala çok sevdiğimizin belirtildiği raporda, Türkiye’nin 81 ilinin 65’inde toplam 432 adet AVM olduğu belirtiliyor. Son 3 ayda AVM ziyareti yaptığını belirtenlerin oranı ise yüzde 60.

AVM’ye gitme nedenleri ise şöyle:

Türkiye Zamanını Nasıl Kullanıyor?

Türkiye’de televizyon karşısında harcanan ortalama süre 3 saate yakın. Özellikle akşam saatlerinde toplumun yarıya yakınının televizyon izlediği görülürken, en çok 21:00-22:00 arasında izlendiği ortaya çıktı.

İnternete ise en çok 22:00 23:00 arasında giriliyor. Gazete ve dergide okuma adetleri, son yıllarda düşüş gösterirken en belirgin artış ise internetin kullanım sıklığında ortaya çıkmakta.

Marmara Bölgesi en yoğun internet kullanımına sahip bölge. Türkiye’deki kadınların internet kullanım oranı her yıl artış göstermekte ve aradaki fark eşitlenme yoluna gitmekte.

Dijital ortamlarda geçirilen günlük süreler ise şöyle:

Kaynak:speedmedya.com/Report

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kuantum Dünyasının Yeni Hız Limiti Belirlendi

Teknolojinin gelişim sürecinden bahsetmek gerekirse bunu net bir zaman aralığına sıkıştırmamız olanaklı değildir. İnsanlık var …

Öğrenilmiş Çaresizlik ve Aile

İnsanlar stres verici durumlarla karşılaştıklarında, ortaya çıkan durumu kontrol edemeyeceklerine ya da değiştiremeyeceklerine inanabilirler. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir