Çarşamba , Aralık 7 2022

Türkiye’nin DNA’sı 2021

Speed Medya, toplumun tutumlarına ve tüketim alışkanlıklarına rehberlik eden “Türkiye’nin DNA’sı 2021” raporunu yayınladı.

Medya planlama ve satın alma ajansının yayınladığı bu raporda, 6 ana kategori yer alıyor: Tansiyon Noktaları, Toplumsal Kümeler, Rakamlarla Türkiye, Gerçekleriyle Türkiye, Genel Medya Ortamı ve Dijital Çağ.

2021’e Dair Akılda Neler Kaldı?

Kamuoyunun, “2021 yılının en akılda kalan haberi sizce hangisi?” sorusuna verdiği yanıtlara göre, “geçtiğimiz yılın en akılda kalan haberi” orman yangınları oldu. Karadeniz’de doğalgaz bulunması, Batı Karadeniz sel felaketi, pandemi tedbirleri ve kadın cinayetleri de unutulamayan haberlerden.

Tansiyon Noktalarında işlenen ilk konu COVID-19 pandemisi. Ardından Sığınmacılar ve Göç Dalgası, İstanbul Sözleşmesi, Toplumun Boğaziçi Üniversitesi Olaylarına Bakışı, Döviz Kurları, Enflasyon ve Online Eğitim başlıklarında yapılan araştırmalara yer verilmiş.

Pandemi, Tüketicilerin Satın Alma Davranışlarını ve Tercihlerini Değiştirdi

“Pandemi Döneminde Tüketici Davranışlarını Anlamak” başlıklı araştırmanın sonuçları, hem Türkiye’deki hem dünyadaki tüketicilerin artık daha tedbirli olduklarını ve satın alma alışkanlıklarını bugünün dünyasının yeni ekonomik koşullarına göre değiştirdiklerine işaret ediyor. Türkiye’deki tüketicilerin %75’inin son 6 ay içinde davranış biçimlerini değiştirdiklerini belirtirken, bu oran global ölçekte ise %66 seviyesinde.

2022’den Umutlu muyuz?

Zorlu bir 2021’in ardından, küresel kamuoyu 2022 için ümitli ve 2022’nin daha iyi bir yıl olacağını belirtiyor. Dünya çapında her beş kişiden üçü küresel ekonominin gelecek yıl daha güçlü olacağına inanıyor. Bu beklenti 2020’de %54 idi. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerde ise bu oran %40.

  • Türkiye, 85 milyon nüfus ile dünyanın en kalabalık 17. ülkesi ve dünyanın 21. en büyük ekonomisi. “Sosyal Destek”, “Yaşam seçimlerini yapma özgürlüğü”, “Maddi boluk”, “Devlet/iş yolsuzluk algısı”, “Olumlu veya olumsuz etkiler” kriterlerini baz alarak hazırlanan ‘Dünya Mutluluk Haritası’ araştırmasına göre Türkiye, 4.9 puanla bölgenin mutluluk ortalamasının altında kalıyor.
  • Dünyanın Endişeleri Araştırmasına göre; Covid-19 endişesi azalmaya başlarken kamuoyunun odağı para ve istihdam üzerine yoğunlaşıyor.
  • Türkiye’de ise katılımcıların %43’ü yoksulluk ve sosyal eşitsizlik konusunda endişeli ve Türkiye bu konuda endişe düzeyi en yüksek 5. ülke konumunda.
  • İşsizlik ve koronavirüs konusunda endişe düzeyimiz dünya ortalamasına paralel olurken, iklim değişikliği konusundaki endişe düzeyimiz genel ortalamanın oldukça altında.
  • Türkiye’de internet kullanım oranı hızlı bir şekilde yükseliyor. Ancak hala penetrasyon olarak gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz.

Rapora göre Türkiye, birçok farklı sosyo- kültürel yapıyı bünyesinde barındırmakta. IPSOS’un ‘’Toplumsal Kümeler’’ çalışmasında Türkiye’de birbirinden farklılaşan 7 temel toplumsal küme belirlendi.

Kendimizi nasıl tanımlıyoruz?

Toplumda siyasi görüş açısından kendini ‘muhafazakar’ olarak tanımlayanlar en büyük grubu oluştururken, ‘milliyetçi’ olarak tanımlayanlar ikinci en büyük grubu, ‘kemalist’ olarak tanımlayanlar da üçüncü en büyük grubu oluşturmaktadır.

Z Kuşağını Tanıyalım:

Google’da En Çok Ne Aradık?

Raporda Yükselen Trend başlıkları; Kripto Para, Metaverse, NFT ve Dijital Oyunlar olarak ayrılmış. Ayrıntılı bilgiler için rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

En Büyük Güvenlik Endişeleri: Sesli Mesajlar ve ZIP Dosyalar

Mimecast, Tehdit İstihbarat Raporu’nu derleyebilmek için 207 milyar e-postayı analiz etti. E-posta ve veri güvenlik …

Yakın Gelecekte Mesleklerin Yüzde 47’si Yok Olacak

“Bilgisayar ve robotlar hangi meslekleri tehdit ediyor?” Bu soru bir şekilde herkes tarafından gündeme getiriliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.