Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. İlahiyatçılar ve Felsefeciler, Yapay Zekâ ve Transhümanizmi Din Açısından Değerlendirecekler

İlahiyatçılar ve Felsefeciler, Yapay Zekâ ve Transhümanizmi Din Açısından Değerlendirecekler

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Felsefecilerin ve teologların yapay zeka ve transhümanizmin dini açıdan ele alacakları “Uluslararası Yapay Zekâ, Transhümanizm, Posthümanizm ve Din Sempozyumu”nun programı belli oldu.  17-19 Aralık 2021 tarihleri arasında, Zoom ve YouTube üzerinden online  gerçekleştirilecek sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından 40’a yakın akademisyenin katılması bekleniyor.

Sempozyumda, zengin konu başlıkları ve oturumlarıyla transhümanizm, dijitalleşme, dinler ve yapay zekaya derinlemesine değinilecek. Üç oturumda gerçekleştirilmesi planlanan sempozyum, çevrim içi olacak ve YouTube üzerinden canlı yayınlanacak.

Sempozumu, Sophos Akademi  için değerlendiren Doç. Dr. Şevki Işıklı’ya göre medyada, “Yapay zeka caiz midir?” ya da “Transhümanizme din adamları niçin sıcak bakmıyorlar?” gibi  tartışmalarının yapıldığı bir dönemde bu sempozyum, dijitalleşme bağlamında Türkçe felsefi ve dini tartışmaların nasıl sürdürüleceğine dair yol haritası oluşturulmasına ciddi bir katkı sunabilir.

İlk günün ilk iki oturumunda “Yapay Zekâ, Transhümanizm ve Posthümanizm”e değinecek katılımcılar, son oturumda “Yapay Zekâ ve Felsefe-1” başlığı altında bir araya gelecekler. İkinci gün “Transhümanizm ve Dinler” ile devam edecek sempozyumun beşinci oturumu “Yapay Zekâ ve İslami İlimler” altıncı oturumu “Transhümanizm, Posthümanizm ve İslami İlimler”, yedinci oturumu “Yapay Zeka ve Felsefe 2” sekiz ve dokuzuncu oturumlar ise “Transhümanizm, Posthümanizm ve Felsefe 1-2” olacak. Etkinlik 19 Aralık Pazar günü, “Transhümanizm, Posthümanizm ve Felsefe 3” ve “Değerlendirme” oturumlarıyla son bulacak.

Sempozyumda, ulusal ve uluslararası akademi camiasından yaklaşık 50 bildirinin sunulması bekleniyor. Sempozyumun programına bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir