Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Uykuya Dalmadan Önce Kullanılan Teknolojik Araçlar Vücut Düzenini Bozuyor

Uykuya Dalmadan Önce Kullanılan Teknolojik Araçlar Vücut Düzenini Bozuyor

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -
Yapılan araştırmalar, yatağa girmeden önce televizyon izlediğini veya video oyunları oynadığını söyleyenlerin ortalama 30 dakika daha az uyuduğunu gösteriyor.

Yatmadan önce teknolojik cihaz kullanmanın olası sonuçları:

  • Daha az uyku,
  • Daha kalitesiz uyku,
  • Yorgun uyanma
  • Ve bazı olumsuzluklar…

Buna göre, peidatristlerin anne-babalara ve çocuklara, yatmadan önce teknoloji kullanımı konusunda tavsiyede bulunmaları uygun olacak.

Caitlyn Fuller

 Akıllı telefonlarıyla geç saatlere kadar oyun oynamalarına izin vermek çocuklarınıza oldukça cazip gelebilir. Ancak  Penn State Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre yatmadan önce dijital cihaz kullanmak, çocuklarda uyku ve beslenme sorunlarına yol açıyor.

Yapılan araştırmalar, yatağa girmeden önce televizyon izlediğini veya video oyunları oynadığını söyleyenlerin ortalama 30 dakika daha az uyuduğunu gösteriyor.

Söz konusu araştırmada uzmanlar, çocuklarının kullandıkları teknolojilere ve uyku alışkanlıkları üzerine yoğunlaştılar. Yatmadan önce kullanılan teknolojinin daha az uyku, daha kötü uyku kalitesi, sabah daha fazla yorgunlukla ilişkili olduğunu buldular; TV izleyen veya cep telefonu kullanan çocuklarda bazı olumsuz durumlar gözlemlediler.

Global Pediatrik Sağlık dergisinde yayınlanan araştırmasında Caitlyn Fuller, teknoloji kullanımının kötü bir uyku düzeni için bir kısır döngüye yol açabileceğini ifade ediyor. Fuller, ayrıca araştırmanın bulgularına ilişkin, “gece geç saatlerde kullanılan teknolojinin, sabahları daha fazla yorgun uyanma ve daha az uykuyla bağlantılı olduğunu” söylüyor.

Daha önce yapılan çeşitli araştırmalarda da daha fazla teknoloji kullanımı ile daha az uyku, daha fazla dikkatsizlik ve ergenlerde daha yüksek negatif durumlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştu. Ancak bazı araştırmalar, çocukların yüzde 40’ının beşinci sınıfta geldiklerinde cep telefonuna sahip olduklarını gösterse de ailelerin teknolojinin etkileri ve çocukları üzerindeki durumları hakkında çok fazla şey bilmediklerini söylüyor. Fuller, uykunun çocuğun gelişimi için çok kritik olmasından hareketle uykudan hemen önceki ekran süresi ile çocukların ne kadar iyi uyudukları arasındaki korelasyonu incelendiğini, bunun yanı sıra bu döngünün çocuğun diğer yönlerini nasıl etkilediğiyle de ilgili daha fazla şey öğrenmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Araştırmanın yöntemi

Araştırmacılar, 8 ila 17 yaş arasındaki 234 çocuğun ebeveynlerine, çocuklarının uyku ve teknoloji alışkanlıklarını sordu. Ebeveynler çocuklarının teknoloji alışkanlıkları, uyku düzenleri, beslenme ve günlük etkinlikleri hakkında araştırmacılara bilgi verdiler. Ebeveynlerden ayrıca çocuklarının  cep telefonu, bilgisayar, video oyunları veya televizyonu hangi yoğunlukla ve zaman dilimlerinde kullandıkları bilgisi alındı.

Verileri analiz eden araştırmacılar, yatmadan hemen önce kullanılan farklı teknolojilerle ilişkili çeşitli yan etkilere ulaştılar. Yatağa girmeden önce televizyon izlediğini veya video oyunları oynadığını söyleyenlerin ortalama 30 dakika daha az uyku uyudukları tespit edildi.

Fuller, sonuçların Amerikan Çocuk Pediatri Akademisi (AAP) tarafından desteklendiğini ve çocuklar için ekran süresi hakkında yeni araştırmaların yapılmasının tavsiye edildiğini söyledi. AAP, ebeveynlerin çocuklarının yemek saatlerinde cihazlarını bırakmalarını ve telefonlarını gece yatak odalarından uzak tutmalarını gerektiren, teknoloji kullanımı etrafında sınırlar oluşturmasını öneriyor.

Pediatri üzerine çalışmalarını sürdüren Dr. Marsha Novick, “Teknolojiyi kullanmanın birçok yararı olmasına rağmen pediatristlerin; anne, baba ve çocuklara özellikle de yatmadan önce, çocukluk gelişimi ve akıl sağlığının geliştirilmesi için teknolojiyi kısıtlama konusunda tavsiyelerde bulunabileceğini” söylüyor.

Daha önceki benzer araştırmaları okumak için tıklayınız.

 

Çeviri

Mert Küçükvardar

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/07.12.2017

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir