Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Uzmanlar, Yaşadığınız Bölgenin Biyolojik ve Zihin Sağlığınızı Etkilediğini İspatladı

Uzmanlar, Yaşadığınız Bölgenin Biyolojik ve Zihin Sağlığınızı Etkilediğini İspatladı

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi’ndeki sağlık uzmanları yaptıkları araştırma sonucunda, yaşadığınız yerin sağlığınız üzerinde önemli bir rol oynadığı kanısına vardı. Ülke genelinde yapılan jeo-uzamsal olarak yapılan araştırma sonucunda fast food restoranları, mandıralar ve içki dükkânları gibi “sağlığı kısıtlayıcı” özelliklere sahip bölgelerde yaşayanların fiziksel ve zihinsel sağlık sonuçlarının daha kötü olduğunu gördüler.

İçki, kumarhane, fast-food dükkanları olumsuz etkiliyor

Araştırmayı yöneten Dr. Matt Hobbs yaşanılan bölgenin sigara veya elektronik sigara gibi bağımlılık yaratan alışkanlıkları da tetikleyebileceğini belirtti. Hobbs, alkol satışı olan dükkânlar, kumarhaneler, mandıralar ve fast-food restoranları gibi işletmelere yakın bölgelerde yaşayan kişilerin tip 2 diyabet ve daha yüksek vücut kitle indeksine (BMI) sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulduklarını söyledi. Diğer bir dikkat çeken bulgu ise bu gibi yerlere yakın yaşayan bireylerin daha yüksek düzeyde kaygı, depresyon ve psikolojik sıkıntıya meyilli olması oldu. bunları neler olduğu kim sel bilmiyorum

Parklar, spor salonları ise olumlu etkiliyor

Araştırmaya göre parkların, süpermarketlerin, meyve ve sebze dükkânlarının ve spor salonlarının bulunduğu mahallelerde bunun tersi geçerliydi. Dr. Matt Hobbs’un parmak bastığı son nokta ise şehir planlamacıların ve halk sağlığı uzmanlarının bu bulgular ışında birlikte çalışarak sağlıklı şehirler yaratabileceği oldu.

Hilal Karakaya

Kaynak

  • https://www.stuff.co.nz

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir