Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Vaktini Akıllıca Planlayarak Mutluluğunu Artır!

Vaktini Akıllıca Planlayarak Mutluluğunu Artır!

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Daha mutlu olmaya çalışmanın aksine zevk aldığınız aktiviteleri planlamak işe yarayabilir.

Zorla mutluluk olmaz. Çalışmalar her zaman daha mutlu olmaya çalışmanın işe yaramadığını hatta aslında insanları daha kötü hissettirdiğini ortaya koydu.  Ve basitçe, birinin dikkatini mutluluk seviyesine vermesi, bardağın yarısını boş görme eğilimine yönlendirebilir. Peki, mutluluğun, daha sağlıklı olmayı ve güçlü ilişkileri de içeren pek çok kazanımını zorlamadan nasıl elde edeceğiz? Yapılan son araştırmalar şu an mutluluğu artırmaya uğraşmaktansa, zevk alacağınızı düşündüğünüz etkinlikler etrafında zamanınızı planlamak için çaba sarf etmenin daha etkili bir yol olabileceğini gösterdi.

2014 yılının sonunda Emotion dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar bu kavramı “iyimserliği önceleme” olarak adlandırdı ve geniş yaş aralığındaki 233 yetişkinin iyi olma halinin çeşitli ölçütleriyle olan bağlantısını araştırdı. Sonuçlar bu yaklaşımı benimseyen insanların hayatlarından genel olarak daha memnun olduğunu gösterdi ve daha sık pozitif duygular, daha az depresif belirtiler gösterdikleri raporlandı. Somut planlar ve aktivitelerle pozitif olmayı önceleyenler ayrıca olumlu ilişkiler, farkındalık ve elastikiyet(esneklik) gibi psikolojik ve sosyal güçlere de sahip olmuştur.

Çalışmanın ortak yazarlarından- şu an ScrippsCollege’da profesör- Lahnna I. Catalino: “Size mutluluk getirecek veya keyiflendirecek aktiviteler üzerine kafa yorun ve günlük hayatınızda bu etkinlikler için zaman ayırın” diyor.

“Bazıları için, düzenli olarak yemek yapmaya veya bahçe işleri ile uğraşmaya vakit ayırmak anlamına gelirken bazıları için de yakın arkadaşlarla irtibat kurmak anlamına gelir.”

Bu girişimler depresyonla mücadele edenler için zor olabilir fakat bunlar terapistlerin sıklıkla tavsiye ettikleriyle bağdaşır. Tabiki kendinizi mutlak mutlu hale getiremeyeceksiniz fakat size memnuniyet getirecek şeyler içeren daha fazla günün tadını çıkaracağınızdan bütünüyle emin olabilirsiniz.

Yazan: Hatice ÇETİN

Kaynak: scientificamerican.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir