Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Yalnızlık, Zihin ve Bedene Zarar Veriyor

Yalnızlık, Zihin ve Bedene Zarar Veriyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Çok tartışılan bir konuya daha bilim et attı: Din adamları ve bazı entelektüeller tarafından, ruhsal dinginlik ve maneviyatın yalnızlık ile daha hızlı geliştiği öneriliyordu. Bilimsel kanıtlar aksini söylüyor: Bu doğru olmayabilir.

2015 yılında yapılan iki psikoloji araştırması, yalnızlık ile hem zihinsel hem de fiziksel zayıflama arasında bağlantı olduğunu gösterdi.

Yalnızların yarısı depresyonda

Çalışmalardan ilki, 1998 ile 2010 yılları arasında, ABD’de yapıldı. Sağlık ve Emeklilik Araştırmasında, 65 yaş üzerindeki 8 bin 300 kişi üzerinde yalnızlığın etkileri araştırıldı.

Çalışmaya katılanlar ikişer yıl arayla depresyon, yalnızlık, hatırlama gücü, bilişsel işlev ve sosyal bağlantı durumu gibi çeşitli faktörler açısından incelendi. Çalışmanın başlangıcında yalnızlık çektiğini söyleyen bin 400 kişinin (%17) yaklaşık yarısında klinik depresyon belirtileri tespit edildi. 12 yıllık araştırma sonunda ise “yalnızlık çeken” deneklerin, diğerlerinden %20 oranında daha fazla bilişsel ve zihinsel güç kaybı yaşadığı gözlendi.

Bu sonuç, deneklerin demografik özellikleri, sosyo-ekonomik durumları ve bedensel kondisyonlarına bağlı değil. Öte yandan depresyon derinleştikçe zihinsel gerilemenin arttığı gözlendi.

Yalnızlık öldürücü de olabiliyor

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen bir başka çalışmada ise yalnızlık (sosyal yalıtılmışlık) yaşayan yaşlıların diğerlerine göre %14 oranında daha erken öldüklerini gösteriyor.

David DiSalvo

Çeviren: Dilan Eser

Kaynak: Forbes Sitesi/The Top Ten Brain Science And Psychology Studies Of 2015/Dec 31, 2015.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir