Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Yapay Zekânın Öncüleri ‘Turing’ Ödülüne Layık Görüldü

Yapay Zekânın Öncüleri ‘Turing’ Ödülüne Layık Görüldü

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Modern yapay zeka uygulamalarının temellerini atan Geoffrey Hinton, Yoshua Bengio, ve Yann LeCun 2018 Turing Ödülü’ne layık görüldü.

 

Bilgisayarın Nobel ödülü olarak bilinen Turing ödülleri sahiplerini buldu. Ödül “yapay zekânın manevi babaları” olarak adlandırılan ve bu alandaki öncü çalışmalarıyla tanınan Kanadalı Yoshua Bengio, İngiliz Geoffrey Hinton ve Fransız Yann LeCun arasında paylaştırıldı.

Ödülü veren New York merkezli Bilgisayar Makineleri Derneği’nden (ACM) yapılan açıklamada, Bengio, Hinton ve LeCun’un yapay sinir ağları ve derin öğrenme kavramlarını, bilgisayar bilimine uyarlayan çalışmaları dolayısıyla aldıkları belirtildi.

Günümüzde Bengio, Hinton ve LeCun’un birlikte ve ayrı ayrı yaptığı çalışmalarla bilgisayarların dönüşümünden, ses tanımaya, doğal dil işlemeden robot bilimine kadar çok sayıda yapay zekâ kullanan teknolojiye öncülük ettiği biliniyor. Üçlünün 1990’lar ve 2000’lerde geliştirdikleri yöntemler, bilgisayarların görsel algılamaları ve konuşma tanımaları alanında büyük atılımlar gerçekleştirilmesini sağlamıştı. Bugünün gündemini oluşturan otonom otomobiller ya da tıbbi teşhisler yapan robotların temelindeki yapay zekâ yazılımları bu üçlü tarafından ortaya koyuluyordu. Her üç isim de yapay zekâ araştırma ekosistemi içerisinde hem akademik anlamda hem de endüstride önemli yerlere geldiler. Hinton hem Google için çalışıp hem de Toronto Üniversitesi’nde ders vermekteydi, Bengio ise Montreal Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi ve aynı zamanda kendi yapay zekâ şirketi Element AI’ı kurdu. LaCun ise Facebook’un baş yapay zekâ bilimcisi ve New York Üniversitesi’nde profesör.

Üçlü, insanların teknolojiye şüphe ile yaklaştıkları ve genel olarak teknolojiye yapılan yatırımların kısıtlı olduğu “yapay zekâ kışı” adı verilen bir dönemde yaptıkları çalışmalar ile tanınıyor. Günümüzde internette dolaşan verileri ve GPU’ları kullanan yapay zekâ modelinin ataları her ne kadar alanın geleceğinden umutlu olsalar da yapılacak çok fazla iş olduğunun da farkındalar. Onlara göre gelecekte tıpkı kendi yaptıkları gibi alanın temellerini yeniden atacak yapay zekâ sistemleri olması gerekiyor.

Bengio, Hinton ve LeCun ödülle birlikte 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. Ödül, Amerikan teknoloji şirketi Google tarafından karşılanıyor.

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: https://mashable.com/article/ai-godfathers-win-turing-award/?utm_cid=mash-com-Tw-main-link#9hslJl6jeZqX

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir