Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Yarasa robotlar kanatlanıyor

Yarasa robotlar kanatlanıyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Esnek silikon zar, makineyi çevik bir pilot haline getirmeye yardımcı oluyor.

Süslü uçuş teknikleri yeni uçan bir robot için çocuk oyuncağıdır. Ona bir akrobat deyin. Araştırmacılar Science Robotics’te, bir karbon fiber iskelet üzerine gerilmiş hafif ve ince silikon kanatlara sahip yarasa robotun, adaşı yarasa gibi havada seyir alabildiğini, dalışa geçebildiğini ya da banko dönüşü yapabildiğini yayınladırlar.

Çalışmanın ortak yazarlarından İllinois Üniversitesindeki robot bilimci Seth Hutchinson, 31 Ocakta düzenlenen bir toplantıda, bu şekilde manevra kabiliyeti olan bir makine bir gün bir inşaat alanının yükselen yapılarını uçurabilir, bir binanın gelişimini izlemek için çelik kirişlerin içine ve dışına uçabilir dedi.

Hutchinson, insansız hava araçları gibi havadaki diğer robotlar yerden havalanmak için kullandıkları dörtlü pervane sistemi baz alındığında çok kıvrak değiller ve bu robotlar ayrıca gücü sadece bir yöne zorladıkları için rüzgarda uçarken sıkıntı yaşıyorlar ancak yarasa robotun esnek kanatları onu çok yönlü ve becerikli bir havacı yapıyor dedi.

Caltech uzay mühendisi ve çalışmanın ortak yazarlarından olan Soon-Jo Chung “Yarasa uçuşu, hava robotlarının kutsal kâsesidir.” diyor. Yarasaların, hayvanlara uçuşlarında zarif bir manevra kontrolü sağlayan 40’tan fazla eklemi var. Chung ve iş arkadaşları, ekstra 9 adet ana eklem oluşturdular. Böylece robot, kanatlar arasında senkronizasyon sağlayabiliyor ve her bir kanat, bağımsız olarak kanatlanıp arka bacaklarının her birini aşağı ve yukarı hareket ettirebiliyor. 93 gram ve 47 cm uzunluğundaki yarasa robot, kabaca bir Mısır yarasası boyutlarında.

Yarasa robotun üstündeki minik bilgisayar ve sensörler, havadaki hareketlerini ayarlamasına olanak sağlıyor. Ancak robotun karaya inişi için bir ağa ihtiyaç duyuluyor çünkü olası bir çarpma, elektronik devreleri çökertebilir. Araştırmacılar, iniş paraşütünün sonraki bir adım olduğunu söylüyorlar. Onlar yarasa robotun hem düz hem de ters (baş aşağı) inmesini istiyorlar.

Meghan Rosen

Çeviren Muhammed Şahin

Kaynak: Science News Sitesi/Feb 1, 2017.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir