Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. YouTube’dan Sert Önlemler

YouTube’dan Sert Önlemler

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Video platformu YouTube, hakaret, tehdit ve nefret söylemine karşı sert politikalar geliştiriyor.

YouTube, moderatörlerinin dikkatinden kaçan nefret söylemi ve tehditlerle mücadele için taciz karşıtı daha sert bir politika izleyecek. Online video devi artık toplumsal cinsiyet kimliği, ırk veya cinsel yönelim gibi özelliklere dayanarak insanlara ‘kötü niyetli hakaretler’ içeren videoların yayınlanmasına izin vermeyeceği gibi örtülü ya da imalı tehditleri de engelleyecek. YouTube’dan yapılan açıklamaya göre, birine yönelik şiddeti körükleyen ya da şiddet uygulanabileceği tehdidinde bulunan içerikleri cezalandıracak.

Ayrıca sitenin politikalarıyla sürekli karşı karşıya gelen kanalların YouTube Partner Programı’ndan çıkarılacak. YouTube’un sınırlarını bilinçli bir şekilde test ettiği tespit edilen kullanıcının para kazanması engellenecek ve kullanıcı bu tutumunu sürdürürse sınırsız olarak siteden men edilecek. Şirket ayrıca kanal operatörlerine ‘zararlı’ içerikleri tekrar kontrol edebilmelerini sağlayacak bir özelliğin piyasaya sürülmenin de neredeyse bittiğini belirtti. Bu özellik, büyük kanallar için halihazırda açılmış olarak gelirken 2019 yılının sonuna kadar birçok kanalda kullanılabilecek.

YouTube’un bu sert politikalarına, ırkçı ve homofobik yorumcular neden oldu. Son olarak Stephen Crowder isimli sunucunun Vox sunucusu Carlos Maza’nun eşcinselliğine ve Latin kökenli oluşuna yönelik hakaretleri sert eleştirilere neden olmuş, Crowder’ın destekçileri de Maza’ya hakaretlerde bulunmuştu. Olayın yaşandığı sıralarda, Crowder’ın kendi taraftarlarını Maza’ya saldırmaya yöneltmediği için şirket politikalarını ihlal etmediğini savunan YouTube, daha sonra Crowder’ın kanalına para ödemeyi kesmişti.

Youtube’un bu yeni yaklaşımının muhafazakârların tepkisini çekmesi bekleniyor. Muhafazakâr gruplar, YouTube’u ‘muhafazakâr karşıtı’ duruşu nedeniyle eleştiriyordu. Birçok kişi de YouTube’u, ‘örtük tehditleri’ önlememekle suçluyordu. Yeni ve sert politikalarla birlikte YouTube’un nefret söylemi ve tehditlerle mücadelede yol kat etmesi bekleniyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: engadget.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir