Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Zihin Kontrollü Drone Geliştirildi

Zihin Kontrollü Drone Geliştirildi

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Drone ‘lar konusunda önümüzdeki 5 yıl içinde inanılmaz gelişmeler bizi bekliyor.

Kumandalar, radyo denetleyicileri ve cep telefonları tarafından yönlendirilen tek insansız özerk araçlar (UAV’ler) hava fotoğrafçılığı ve güvenlik devriyeleri gibi çeşitli yararlı görevleri hali hazırda başarıyor. Fakat birden fazla uçağı kullanmak, birden fazla insani operatör gerektirir. Bu ise bir eşgüdüm problemi yaratır. Ancak Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki İnsan Odaklı Robotik ve Kontrol Laboratuarı  (HORC) direktörü Panos Artemiadis’e göre, insan beyni ara yüzlerini kullanan tek bir operatör, bir drone sürüsünü kontrol edebilir.

Artemiadis, insan-beyin arabirim mekanizmalarını kullanan drone sürülerinin önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde artacağını öngörüyor. Ve bireysel olarak kontrol edilen UAV’lerin yapamayacağı görevleri yerine getireceğini düşünüyor.

Şimdilik erişebileceğiniz drone uygulamalarının bir kısmı:

Arama Kurtarma Görevleri

İnsanlar, arama ve kurtarma senaryolarında robot sürüsü ile işbirliği yapacaklar. Beyin-robot arabirimi, birçok robotun aynı anda kontrol edilmesine olanak tanır ve çok daha kısa sürede daha geniş alanlarda robot ekibinin yeteneğine katkı sağlar. Eğer denetleyici, video akışında daha yakından gözlemlenmesi gereken bir şey tespit ederse  drone sürüleri o bölgeye yönlendirilebilir.

Yangın Söndürme

Kızılötesi görüntüleme ekipmanı ile donatılmış bir drone sürüsü, orman yangınının geniş alanlardaki gerçek zamanlı yayılımını izlemek için kullanılabilir. Bu da itfaiyecilerin planlarını yeniden gözden geçirmelerini mümkün kılar. Drone kontrolörü üzerinden, rüzgâr yönünde bir değişiklik gibi hava koşullarında bildirilen değişiklikleri izleyebilir. Alevlerin yeni bir bölgeye sıçrayıp sıçramadığını tespit etmek için birçok alternatif strateji geliştirilebilir.

Tarımsal Alanların Analizi

Toprak analizi ve sulama planlaması için topografya haritaları hazırlayan drone ekipleri, büyük tarım alanlarını denetleyecek ve analiz edebilecekler. Uçaklar, kameralarla donatılmasının yanı sıra, gerekli sulama ayarlarını ve ekin enfeksiyonlarını tespit etmek için tarayıcıların senyörlerini kullanacaklar. Bazı drone sistemleri hali hazırda ekin pülverizasyonu (ilaçlama) için kullanılmaktadı. Drone sürüleri bu tarz görevleri daha hızlı ve verimli bir şekilde başarabilirler.

Eğlence

Dronelar, eğlence alanına girdikçe “etkinlik amaçlı zihin kontrollü drone sürülerini” daha sık görmeye başlayacağız. Örneğin tek bir kişi, bir açık hava konserinde veya spor salonunda fotoğraf ve video çekimi yapan bir uçağın filosunu çalıştırabilecek. Jumbotron’da (geniş ekranlı etkinlik TV’si) sergilenmek üzere seyirci faaliyetlerini daraltabilecek. Ve Lady Gaga’nın Super Bowl droneları merkezi bir bilgisayar tarafından kontrol edilirken (ve gösteri öncesinde çekildiğinde), daha renkli görüntüler ekrana yansıtılabilecek. Yahut da seyircilere örneğin tişörtler veya CD’ler hediye bırakmak için tek bir insan tarafından yönetilebilecekler.

Siber – fiziksel Gözetim Sistemleri

Zihin-drone çalışmaları, insan sezgisini ve tecrübesini birden çok drone ’un algılama yetenekleriyle birleştiren siber-fiziksel gözetim sistemlerinin oluşturulmasına izin veriyor. Bu, mevcut olanlardan daha verimli ve daha doğru gözetim sistemlerini mümkün kılacak. Özellikle de maratonlar ve politik mitingler gibi güvenlikle ilgili büyük etkinlikler için.

Panos Artemiadis

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: www.sciencedaily.com/”Brain-controlled drones are here: What’s coming in the next five years?”/29.09.2017
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/17

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir