Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Gizli Kalmış 50 Tarihi Gerçek

Gizli Kalmış 50 Tarihi Gerçek

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Tarih hakkında bilgi sahibi olmak, geçmişi ve bugünü anlayıp geleceği şekillendirmek için önemlidir.  İlkokuldan itibaren tarih öğrenmeye başlarız. Peki, bizlere okullarda öğretilen tarih yeterli midir?

Derslerde savaşlar, kahramanlıklar gösterilir oysaki tarihimizin gün yüzüne çıkmamış ürkütücü yanları da vardır. Bunları bilmek insanların zamanı ve tarihi algılama şekillerini değiştirebilir. Bizlere ünlü isimlerin sadece kahramanlıkları, zekaları, başarıları, güzellikleri anlatıldı onların kötü yönlerine hiç değinilmedi.

1- Cleopatra’ ın Gizli Kalmış  Aşk Yaşamı

Örnekleri incelemek gerekirse, herkes Mısırın ünlü kraliçesi Cleopatra’nın ismini duymuştur hatta süt banyosu yaptığını da biliyor olabilirsiniz fakat onun hakkında anlatılmayan ise iki erkek kardeşiyle de evlendiğidir. Sonunda ikisi de öldürüldü; biri altın zırhı nedeniyle boğuldu diğeri ise muhtemelen Cleopatra’nın talimatıyla zehirlendi.

2- Rasputin’nin Zor Ölümü

Kendini kutsal ilan eden Rus mistik Rasputin ile devam edelim. Karnından bıçaklandı, göğsünden vuruldu, zehirlendi ve sonunda 16 Aralık 1916’da öldürüldü. Rasputin’i vurmak onu öldürmek için yeterli olmayınca ölesiye dövdüler, vücudunu bağladılar ve Neva nehrinin dondurucu sularına attılar.

3- Christopher Columbus Amerikayı Keşfetmedi

Amerika’yı kim keşfetti diye soracak olursak herkesin cevabı bellidir. Fakat Christopher Columbus sadece Orta ve Güney Amerika kıyılarını keşfetti, Kuzey Amerika’ya asla ulaşamadı. Bir Viking olan Leif Eriksson’un Christopher Columbus‘un doğumundan yaklaşık 500 yıl önce Kuzey Amerika’yı keşfettiği inanılıyor.

4- Her 200 Erkekten Biri Cengiz Han’ın Soyundan Geliyor

Amerika’dan Moğolistan’a geçelim. İlk Moğol imparatoru Cengiz Han o kadar fazla kadınla birlikte olmuştur ki her iki yüz erkekten biri doğrudan Cengiz Hanın soyundan geldiği kabul edilir.

5- Aslında Küçük Olmayan Onbaşı

Fransa Devrimi sırasında birçok başarılı savaşa liderlik eden Napolyon Bonapart’ın “Küçük Onbaşı” lakabı 1.68 boyunda biri için haksız bir lakaptır.

6- İsrail Cumhur Başkanı Albert Einstein

Örneklere Albert Einstein ile devam edelim. Einstein’ın hayat hikayesinde okulda matematik derslerinde başarısız olduğu anlatılmıştır. Ancak kayıtlara bakıldığında görülen o ki Einstein derslerinde oldukça başarılı, özellikle matematik ve fizikte. Einstein’ın bilinmeyen hikayesi ise 1952’de İsrail cumhurbaşkanlığı teklif edilmesidir. Fakat Einstein bu teklifi “insanlarla düzgün bir şekilde ilgilenmek için doğal yetenek ve deneyime” sahip olmadığını söyleyerek reddetmiştir.

7-  Ampulü Thomas Edison İcat Etmedi

Einstein gibi Thomas Edison’nun da hikayesi yanlış anlatıldı. Edison ampuller üzerine çalışmaya başladığında zaten ampuller üzerine yirmiden fazla bilim insanının patentli çalışmaları vardı. Bu da demek oluyor ki ampulü Edison icat etmedi.

8- Şampiyon Güreşçi Abraham Lincoln

Abraham Lincoln’un hikayesini ise eksik biliyoruz. Lincoln güreş şampiyonuydu. Hatta yaklaşık olarak üç yüz maçlık kariyeri boyunca sadece tek bir maçta kaybeden Lincoln, Wrestling Hall of Fame’de kutsanmıştır.

9- Nobel Barış Ödül Adayı Adolf Hitler

Adolf Hitler, Erik Gottfrid Christian Brandt adlı ulusal bir meclis üyesi tarafından 1939 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmiştir. Ama bu adaylığın şaka amaçlı olduğunu belirtmek lazım.

10- Büyük İskenderin Ölümü

Ünlü isimlerden son olarak Büyük İskender 6 gün boyunca felç geçirmesine neden olan bir nadir bir hastalığa yakalanmıştır. Kasları o kadar felç olmuştu ki doktorlar nefes alamadığını ve öldüğünü duyurmuşlar. Yani İskender’in canlı canlı gömülmüş olma ihtimali var.

Tarihte sadece ünlü isimler yanlış veya eksik anlatılmıyor. Bazı olaylarda aynı ünlü kişilerin hikayeleri gibi yanlış, eksik veya hiç anlatılmıyor.

11- En Uzun Mezarlık

Çin seddi için en uzun savunma duvarı demek yeterli olmaz. Çin Seddi, içinde yüzbinlerce insanın gömülü olduğu bir mezarlıktır. Duvarın inşaatında 400 binden fazla işçinin öldüğü tahmin ediliyor; bazılarının uzun duvara gömüldüğü söyleniyor.

12- Kadının Babasına Duyduğu Merhamet ve Sevgi

Kadınlar tarih boyunca birçok fedakarlık göstermiştir fakat bu tablonun hikayesi bambaşka. Tabloda gördüğümüz adam, Fransa’da XIV.Louis döneminde bir somun ekmek çaldığı için “açlıktan ölme” cezasına çarptırıldı. Kadın onun tek kızıydı ve hücresine gelen tek ziyaretçiydi. Onu her gün ziyaret etmesi serbestti fakat hücre içine yiyecek götürmesine izin verilmedi. Mahkumiyetinden 4 ay sonra bile adam hala hayattaydı, neredeyse hiç kilo kaybı yoktu. Yetkililer mahkumun kızını hücrede gözetlemeye başladılar ve bebeğinin sütünü babasıyla paylaştığını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Kadının babasına olan şefkatini ve sevgisini anlayan hakimler, babasını serbest bıraktı. Ve bu tablo 30 milyon avroya satıldı.

13- İngilizlerin Tarihten Çaldığı 11 Gün

İngiltere, Jülyen takviminden Miladi takvime (bugünün uluslararası takvimi) geçerek onu Avrupa’nın çoğuyla aynı hizaya getirdiği Eylül 1752’nin 11 gününü atladı.1752’den önce Britanya ve kolonileri, Jül Sezar’ın MÖ 46’da uyguladığı Jülyen takvimini takip ediyordu. Ancak bu takvim, güneş yılının 11 dakika yanlış hesaplanması nedeniyle her 128 yılda bir 1 gün gibi küçük bir hataya sahipti ve bin yılda 11 gün olduğu ortaya çıktı. 128 yılda bir gün, o zaman için oldukça doğru bir hesaplama. Artık yıllardan kaynaklandı. Her 4 yılda bir gün ekliyoruz çünkü dünyanın güneş etrafında dönmesi 365 gün, 5 saat, 59 dakika ve 16 saniye sürüyor. Yani, bu 6 saati korumak için her 4 Yılda bir 29 Şubat var. Takvime 44 saniye daha ekliyoruz ve bu nedenle her 128 yılda bir gün eklenmesine neden oldu ve bu yüzden her 400 yılda bir 3 artık yılı atlıyoruz.

14- Amerikan İç Savaşında Piknik

Birinci Amerikan iç savaşı, Bull Run Muharebesi (Birinci Manassas Muharebesi olarak da bilinir) “Piknik Muharebesi” olarak adlandırıldı çünkü pek çok varlıklı elit ve kongre üyeleri ve aileleri de dahil olmak üzere Washington’daki siviller muharebe alanının kenarında pikniğe gidip savaşı izliyordu. Ancak hiçbir tarih dersinde zenginlerin bu acımasız davranışından söz edilmez.

15- Tarihin En Kısa Savaşı

İngiliz-Zanzibar Savaşı, 27 Ağustos 1896’da Zanzibar Sultanlığı ile Büyük Britanya arasında yapıldı. Askeri çatışma 38 ila 45 dakika sürdü ve şimdiye kadar yapılmış en kısa savaş oldu. Bu kadar kısa süren savaş sonucu ölü ve yaralıların sayısının çokluğu bir hayli ilginçtir. Zinzibarlı yaklaşık 500 asker öldü ya da yaralandı. Buna karşılık İngilizler’in sadece bir subayı yaralandı.

16- Adolph Sax’ın Badirelerle Dolu Yaşamı

Adolph Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve kullanan kişidir. Sax 29 yaşında saksafonu icat etmiştir fakat 29 yaşına kadar çok fazla badire atlatmıştır. Sax, 2 yaşında iki katlı bir binanın penceresinden düşerek kafatasını kırdı. 6 yaşındayken yanlışlıkla Borik asit içti. 9 yaşında uçurumdan düşüp bacağını kırdı. 11 yaşında kızamığa yakalandı ve 9 gün komada kaldı.14 yaşındayken bir vagon kapısına takıldı ve kolunu kırdı. 19 yaşındayken tam kafasına bir tuğla düştü. 23 yaşındayken, bozuk şarap içerek neredeyse kendini öldürüyordu.

17- Dünyanın Bilinen En Eski Kitabı

Dünyanın bilinen en eski kitabı Rigveda’dır. Rigveda, Hinduizmin kutsal metinleri olan Vedalar’ın ilk bölümüdür. Rigveda, aynı zamanda en eski ve en önemli bölümdür. 1028 ilahi içeren Rigveda tanrılara şükür ve saygı için yazılmış on kitaptan oluşur. Yazılışı milattan önce 1900-1500 yıllarına kadar uzanır.

18- Tarihin En Başarılı Korsanı

Tarihin en başarılı korsanı Ching Shih adında Çinli bir kadındı. Gücünün zirvesi sırasında, 1.800’den fazla korsan gemisini ve tahminen 80 bin adamı komuta etti. Lakabı ise Korsan Kraliçesidir.

19- Tilki Savurmak

Tarihte sadece eğlenmek için hayvanların canının yakıldığı bir dönem vardı. Fox Tossing (tilki savurma), 17. ve 18. yüzyıllarda başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde popülerlik kazanan rekabetçi bir kan sporuydu. Canlı tilkileri ve diğer hayvanları havaya fırlatmayı içeriyordu.

20- Sahte Paris

Savaşların kazanılmasında en önemli etkilerinden biri stratejik hamlelerdir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransızlar, Alman bombardıman uçaklarını kandırmak için Paris’in 15 mil kuzeyinde, şehrin dışında bir Paris kopyası inşa ettiler.

21-Kutsal Hindiler

Günümüze kadar çok sayıda tanrıya inanılmış çok sayıda hayvan kutsal sayılmıştır. MÖ 300’de Maya kültüründe hindilere tapınılıyordu ve en kutsal ritüellerin bir parçasıydı.

22- ”Asla Batmayacak Gemi”

Bizlere anlatılan tarihte Titanik için ‘asla batmayacak gemi’ denilmişti. Fakat gemi sahiplerine göre Titanik’in batmaz bir gemi olduğu asla söylenmedi. ‘Batmaz’ efsanesinin, insanların felaketten sonra gelişen yorumlarının sonucu olduğunu iddia edilir.

23- Senatör At

Bir diğer ilginç olay ise miladın 12. yılında yaşanıyor. Antik tarihçi Suetonius’a göre Caligula olarak bilinen Roma imparatoru, atlarından biri olan Incitatus’u o kadar çok sevmiş ki onu senatör yapmıştır.

24- Azteklerden Bile Eski Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri çok köklü bir okul olmasıdır hatta Aztek İmparatorluğu’ndan daha eskidir. Aztek İmparatorluğu 1428’de, Oxford Üniversitesi ise 1096 gibi erken bir tarihte kurulmuş olup, Oxford Üniversitesi bu özelliğiyle tarihte İngilizce konuşulan en eski üniversite unvanını taşımaktadır.

25- Kadınlar Kamu Alanında Sigara İçemez

Tarih boyunca belirli dönemlerde ve coğrafyalarda kadınların ellerinden belirli özgürlükler alınmıştır. Bunlardan en ilginçlerinden biri ise 1908 yılında New York’ta kadınların kamu alanında sigara içmesinin yasaklanmasıdır. ‘Sullivan Yönetmeliği’ olarak bilinen sözde bir yasa çıkarıldı ve kadınların halka açık yerlerde sigara içmesinin yasa dışı olacağı ilan edildi. Yasa sadece iki hafta yürürlükte kaldı.

26- İlk Selfie

İlk selfie Robert Cornelius tarafından 1839’da çekildi. Cornelius’un tek bir selfie için 10-15 dakika aynı pozisyonda durması gerekmiştir. Günümüze baktığımızda ise selfie çekmek için bir milisaniye yeterli oluyor. İşte bu teknolojinin evrimidir.

27- Ayak Bağlamak

Her toplumun kendine özgü güzellik algıları vardır. Örneğin Antik Çin’de ayak bağlamak makbuldü. Çinli kadınlar, sosyal statülerini göstermek için ayaklarını yaklaşık 10 santimetreye kadar bağlarlardı ve güzel kabul edilirlerdi. Çoğunlukla zengin ve soylu Çinli kızlar bu geleneği uygulardı.

28- En İkonik Fotoğraf

En ikonik fotoğraflardan biri Ekim 1927’de Beşinci Solvay Konferansı’nda çekildi. Yirminci yüzyılın en büyük bilim insanlarının hepsi tek bir fotoğrafta. Sırasıyla: A. Piccard, E. Henriot, P. Ehrenfest, E. Herzen, Th. de Donder, E. Schrödinger, J.E. Verschaffelt, W. Pauli, W. Heisenberg, R.H. Fowler, L. Brillouin; P. Debye, M. Knudsen, W.L. Bragg, H.A. Kramers, P.A.M. Dirac, A.H. Compton, L. de Broglie, M. Born, N. Bohr; I. Langmuir, M. Planck, Marie Curie, H.A. Lorentz, A. Einstein, P. Langevin, Ch.-E. Guye, C.T.R. Wilson, O.W. Richardson. ( Bu fotoğrafla ilgili ayrıntılı bir analiz için buradaki yazıyı da okuyabilirsiniz.)

29- Demokrasinin Beşiği

Antik Yunanistan’ın demokrasinin başlangıç noktası olduğuna inanılıyor. ‘Demokrasi’ teriminin kendisi Yunanca bir kelimedir. İlk Demokrasi MÖ 508-507’de Atinalılar tarafından kuruldu. Atinalılar Kleisthenes tarafından yönetildi, bu nedenle “Atina demokrasisinin babası” olarak anılır.

30- Kağıdın İlk Kullanım Alanları

Kağıt başlangıçta yazmak yerine paketleme ve koruma için kullanıldı. Kağıt, MÖ 2. yüzyılda Çinliler tarafından icat edildi ve onu paketleme, koruma ve hatta tuvalet kağıdı olarak kullandılar. Daha sonra insanlar yazı yazmak için kullanmaya başladılar. Bizlere derslerde kağıdın sadece yazı yazmak için kullanıldığı anlatıldı.

31- En Uzun Süre Hüküm Süren İmparatorluk

Çin imparatorluğundan sonra en uzun süre hüküm süren imparatorluk Roma İmparatorluğudur. Roma imparatorluğu 1000 yıldan fazla hüküm sürmüştür. Roma İmparatorluğu MÖ 31’de Augustus Caesar tarafından kuruldu ve MS 476’ya kadar sürdü. 14 yüzyıldan fazla süren en uzun imparatorluk oldu. MS 476’da Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Bizans İmparatorluğu olarak bilinen Doğu İmparatorluğu MS 1453’e kadar varlığını sürdürdü.

32- Kara Ölüm

Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu Veba, insanlık tarafından kaydedilen en ölümcül hastalıktı. Avrupa ve Asya’da yüz milyonlarca insan Veba nedeniyle öldü. Veba, Avrasya ve Kuzey Afrika’da 75-200 milyona kadar insanın ölümüyle sonuçlandı ve Avrupa’da 1347’den 1351’e kadar zirve yaptı.

33- 335 Yıl Süren Savaş

Hollanda ile Scilly Adaları arasında 335 yıl savaş sürdü, bu savaşta hiç ölüm yaşanmadı. Hollanda ile Scilly Adaları arasındaki savaş, barış anlaşması olmaması nedeniyle 335 yıl sürdü. Varsayımsal savaş nihayet 1986’da ilan edilen barışla sona erdi.

34- En Uzun Süren Savaş

Tarihte en uzun süren savaş 781 yıl sürdü. İber Dini Savaşı, Katolik İspanyol İmparatorluğu ile bugünkü Fas ve Cezayir’de yaşayan Moorslar arasında 711’den 1492’ye kadar “Reconquista” olarak bilinen çatışmalara sebep oldu. Reconquista, Endülüs döneminde İber Yarımadasındaki Hristiyanların, yarımadadaki Müslümanların varlıklarını ortadan kaldırma amacı güden bir harekettir. Bu savaş 7 milyona yakın insanın ölümüyle sonuçlanmıştır.

35- Atom Bombalarından Kurtulan Adam

Tsutomu Yamaguchi, hem Hiroşima’ya hem de Nagasaki’ye yapılan atom bombardımanından sağ kurtuldu. Yamaguchi, ilk bombalama yapıldığında Hiroşima’dan ayrılıyordu ve çok az yaralanmıştı. Nagazaki’ye geldi ve topallayarak hastaneye gitti. Diğer bomba Nagazaki’de patladığında, Hiroşima bombalamasının açıklamasını yapan bir toplantıdaydı ve saldırıdan sağ kurtuldu.

36-Captain Morgan

Tanınmış rom markası Captain Morgan gerçek bir adamdı. Popüler rom şişelerinin üzerinde görünen kaptana benzeyen karikatürize edilmiş kişinin gerçek bir kişiye dayandığı ortaya çıktı. Tam adı Sir Henry Morgan’dı ve 1635’te Galler’de doğdu ve İngiltere İspanya ile savaş halindeyken İngiliz Kraliyet Donanması’ndaydı.

37-  Diri Diri Gömülmekten Kurtulmak

Tarihin eksik anlatılan bir diğer dönemi ise Viktorya dönemidir. Viktorya döneminden tabutlara çan takılıyordu çünkü diri diri gömülmek yaygındı. Bir süre boyunca bu güvenli tabutlar canlı canlı gömülen birçok insanı kurtardı.

38-  Ölü Akrabalarla Fotoğraf Çekilmek

Viktorya döneminin bir diğer ilginç yanı ise insanlar hatıra olarak saklamak için ölü akrabalarının gerçekçi pozisyonlarda fotoğraflarını çekerlerdi. Bu tarihi geleneğe, ölüm sonrası fotoğrafçılık adını verdiler. Çeşitli kültürler bu geleneği takip etse de, çoğunlukla Avrupa ve Amerika’da uygulandı.

39- Ölü Şampiyon

4 Haziran 1923’te jokey Frank Hayes, Belmont Park’ta yarışın ortasında ölümcül bir kalp krizi geçirdi. Hayes bir şekilde yarışı kazanacak kadar eyerde kaldı. Frank Hayes, ölmüş olmasına rağmen bir yarışı kazanan tek kişi olarak tarihe geçmiştir.

40- İdrarla Gargara

Tarihte şu ana kıyasla tiksindirici sayılacak birçok farklı uygulama vardır örneğin Antik Roma’da iyi temizleme özelliği nedeniyle idrarın gargara olarak kullanılması yaygındı. Hem insan hem de hayvan idrarı, temizleyici bir madde görevi gören amonyak içerir, bu nedenle dişleri beyazlatır.

41- İlaç Olarak Eroin

Eroin bir zamanlar tamamen kabul edilebilir bir ilaçtı. Bir asır önce eroin, tüberküloz ve zatürree gibi ciddi ve bazı yaygın hastalıkların neden olduğu öksürüklere karşı tedavi amaçlı kullanılıyordu, ancak kısa süre sonra doktorlar, eroin kullanımı sonrası yaşanan yan etkilerini keşfetti ve zamanla tıp dünyası tarafından yasaklı bir madde olarak kabul görüldü.

42- İktidarsız Koca Boşanabilir

16. yüzyılda Fransa’da boşanma, yalnızca hali vakti yerinde olanlar için ayrılmış ve yalnızca istisnai durumlarda mümkün olan nadir bir durumdu. Rönesans Fransa’sında bir kadın, kocası iktidarsızsa onu boşanma maksadıyla mahkemeye verebilirdi. O zamanlar erektil disfonksiyon boşanmanın tek yoluydu.

43-Zehirli Alkol

Hükümetlerin kendi halklarına bilerek acı çektirmek isteyeceğini kimse düşünmez fakat karanlık tarihimizde maalesef acılarla karşılaşıyoruz. En büyük örneklerinden biri Amerikan hükümeti 20.yüzyılda alkolü zehirledi. 1926’da ABD hükümeti, yasak olmasına rağmen insanlar alkol tüketmeye devam edince alkolü zehirlemeye karar verdi. İstatistikler, zehirlenmiş alkol tüketimi nedeniyle on binden fazla insanın öldüğünü gösteriyor.

44- Kedi Telefon

Araştırmacılar bir keresinde yaşayan bir kediyi tamamen çalışan bir telefona dönüştürdüler. 1922’de Princeton Üniversitesi’nden Profesör Ernest Glen Wever ve araştırma asistanı Charles William Bray, yaşayan ama bilinçsiz bir kediyi çalışan bir telefona dönüştürdüler. Deneyin amacı, sesin işitme siniri tarafından nasıl algılandığını test etmekti.

45- Dr. Barry J. Marshall

Dr. Barry J. Marshall, Helikobakter Pilori bakterisinin mide ülserine neden olduğunu iddia etmişti. Fakat tıp camiasında kimse ona inanmadı. Teorisini insanların üzerinde test etmek yasa dışı olduğu için bakterileri kendine enjekte etti, bir kaç gün içinde ülser gelişti ve antibiyotiklerle tedavi etti. Bu cesaretiyle ve kendine inancıyla Nobel ödülüne hak kazandı.

46- Takma Diş

Takma dişler icat edilmeden önce ölülerin dişleri takma diş olarak kullanılıyordu. 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında, ölü askerlerin dişleri çekilir ve diş hekimlerine satılırdı. Bu dişler, kaynatılıp kökleri kesilerek, altınla karıştırıldı ve protez haline getirildi.

47- Kadın Gladyatör

Antik Roma’da nadirde olsa kadın Gladyatörler de vardı. Bu savaşçılara Gladiatrik denilirdi.

48- Boynuzlu Miğferle Aslında Kullanılmamış

Viking denince aklınızda canlanan karakterin boynuzlu miğfer takarak hayal edersiniz. Fakat Vikinglerin boynuzlu miğfer taktığını kanıtlayan hiçbir arkeolojik kanıt yoktur. Bu, insanların hayal gücünün ve gerçek bir olgudan çok büyüleyici bir tarihsel aktarımın sonucudur.

49- Piramitler Köleler Tarafından İnşa Edilmemiş

Giza’nın Büyük Piramitleri üzerinde çalışan insanların yeni keşfedilen mezarları, piramitlerin köleler tarafından değil işçiler tarafından inşa edildiğini kanıtlıyor. Piramitlerin yapımında çalışan işçilerin mezarları hemen piramitlerin yakınında bulunuyor. Eğer zorla çalıştırılan köleler olsalardı, bu şekilde gömülmezler, piramitlerin yakınında mezarları olmazdı. Bu mezarlar, piramitlerin Yukarı Mısır ve Nil Delta’sındaki büyük ailelerin yanından gelen işçiler tarafından inşa edildiğini ve bu ailelerin işçi ücretlerini ödediğini gösteriyor. Piramitlerin inşa edildiği dönemde kölelerin varlığına ilişkin hiçbir kanıt yoktur.

50-Jamnagar Mihracesi

Tarihte sadece kötü olaylar değil bazı yürek ısıtan anlar da bize anlatılmıyor. Jamnagar Mihracesi (Hindistan kralı), 2. Dünya savaşı sırasında 1000’den fazla öksüz Polonyalı, Yahudi ve Katolik’e bakmayı kabul etti. Bu hareket, kriz zamanlarında ve din adına savaşan insanlar arasında bir kralın yapabileceği en büyük şey.

Tarihimizde bilmediğimiz birçok olayın olduğu bir gerçek. Yukarıda 50 olay anlatıldı bazıları hiç bilinmeyen bazıları yanlış bilinen bazıları ise eksik bilinen olaylardı. Eminim ki daha karanlıkta kalan birçok olay yaşandı. Peki, neden bizlere bu tarih anlatılmıyor? Ün sahiplerinin isimleri karalanır diye mi? Yanlış bilgi vermek güç sahiplerinin çıkarına olduğu için mi? Bizlere anlatılan tarihteki bazı hikayelerin ve kişilerin eksik veya yanlış anlatıldığı bir gerçek. Neden eksik anlatılıyor sorusunu sormak gerekiyor ama bu soru başka bir makalenin konusu.

Yazan

Aysima CEYLAN

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir